Контакт

Спорт

Пипен: „Последниот танц“ не е точен!

Објавено пред

Спортските настани пролетоска беа покриени од пандемијата на коронавирусот во светски рамки, а документарниот филм „Последниот танц“ посветен за кариерата на Мајкл Џордан внесе свежина. Сепак, предизвика и многу конроверзи, пред се како во него е прикажан еден од најблиските соиграчи на Џордан – Скоти Пипен.

Медиумите во САД тогаш пишуваа дека Пипен е бесен на Џордан за сето она што се нашло во документарецот, но во јули Пипен сето тоа го демантираше објаснувајќи дека нема причина да се навреди од нешто што се случило пред 30 години.

Сега, во интервју за „Гардијан“ Пипен сепак вели дека некои работи му пречеле во документарецот.

„Не мислам дека `Последниот танц` е точен во смисла на дефинирање што се случило во една од најголемите ери во историјата на кошарката. Мислам дека тој документарец тоа не го стори, туку поентата на Мајкл беше тој самиот да се глорифицира, да се издигне. Мислам дека на некој начин тоа му се `удри од глава`, затоа што луѓето можеа да видат за каква личност се работи“ вели Пипен.

Екс-кошаркарот во интервјуто раскажува дека по прикажувањето на документарецот расговарал со Џордан и му го кажал своето мислење за него.

„Му реков дека не сум премногу задоволен, тој го прифати тоа и ми рече `Во право си`. Тоа беше се“ раскажа Пипен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Французите и Швеѓаните со супериорност до четврт-финале

Објавено пред

Фаворитите Франција и Шведска не дозволија никаква неизвесност околу нивниот пласман во четврт-финалето на Светското првенство во Египет, стигнувајќи до убедливи победи во последните мечеви од втората групна фаза на Мундијалот.

Избегнувајќи секакви „комбинаторики“, Французите го одиграа најдобриот меч на првенството, доминирајќи над Португалија и стигнувајќи до победа од 32:23 за прво место во групата 3 пред Норвешка, а во исто време Шведска исто толку беше супериорна над Русија, победувајќи со неверојатни 14 гола разлика (34:20) за да го освои првото место во групата 4 пред Египет.

Освен на почетокот на мечот, кога двапати Португалија имаше по гол предност, Франција ја имаше контролата на играта, правејќи дури +10 во второто полувреме. Иго Деска имаше осум гола за „триколорите“,  по пет уфрлија Н’Гесан и Мем. Шведска, пак, работите ги реши уште во првото полувреме, кога имаа дури девет гола предност против Русија (17:8)

Швеѓаните во четврт-финалето ќе се сретнат со второпласираниот од групата 2, каде што во игра уште се Данска, Аргентина и Хрватска, додека Французите ќе играат со второпласираниот во групата 1, Унгарија или Шпанија.

СП ЕГИПЕТ, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 3

Алжир – Швајцарија 24:27 (13:15)

Исланд – Норвешка 33:35 (18:18)

Португалија – Франција 23:32 (12:16)

Табела: 1.Франција 10, 2.Норвешка 8, 3.Португалија 6, 4.Швајцарија 4, 5.Исланд 2, 6.Алжир 0

ГРУПА 4

Македонија – Белорусија 26:30 (14:14)

Словенија – Египет 25:25 (14:8)

Русија – Шведска 20:34 (8:17)

Табела: 1.Шведска 8, 2.Египет 7,  3.Словенија 6, 4.Русија 5, 5.Белорусија 4, 6.Македонија 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Капа долу, капитену – Кирил Лазаров е најголемиот!

Објавено пред

Македонија имаше неславен настап на Светското првенство во ракомет во Египет, со една победа и пет порази во шест меча, но никој не може да ја потцени големината на нашиот капитен, Кирил Лазаров, кој стигна до митската бројка од 500 гола во македонскиот дрес на големите натпреварувања, 22 години по неговиот прв настап на СП, токму во Египет во 1999 година.

Тој со право беше прогласен за играч на мечот по поразот од Белорусија, а во негова чест претходно ИХФ направи интересна компилација од неговите настапи за македонската репрезентација.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by IHF (@ihf.official)

 

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Прикажи повеќе...

Спорт

Бруно ги „реши“ Ливерпул на „Олд Трафорд“

Објавено пред

Манчестер јунајтед во многу подобар меч од тој од пред една недела, го доби големото дерби со Ливерпул со 3:2 во четвртото коло на ФА купот на „Олд Трафорд“, за уште еден удар на разнишаниот интегритет на англискиот шампион.

За разлика од мечот минатиот викенд на „Енфилд“, кога двата тима беа многу повлечени и внимателни во играта, во купот се играше поопуштено со повеќе шанси од двете страни, и секако со пет гола.

Гостите први дојдоа во водство, кога Мо Салах во 18-тата минута ја искористи слабата реакција на одбраната на „ѓаволите“ да го совлада Дин Хендерсон. Јунајтед, невообичаено во првите половина час имаше повеќе од поседот од топката и врати во 28. минута преку Мејсон Гринвуд по фантастичната топка која ја доби од Маркус Рашфорд.

Само што почна второто полувреме, во 48. минута, Гринвуд му асистираше на Рашфорд за Јунајтед да дојде во водство, но радоста не траеше долго – по една лоша реакција на одбраната на Јунајтед, Салах во 58. минута израмни. Џокерот на Солскјер беше Бруно Фернандеш, кој го замени Дони ван де Бек во 66. минута, и во 78. минута по еден невнимателен фаул над Единсон Кавани на работ на шестнаесетникот, Португалецот постигна убав гол од слободен удар за 3:2. Минути подоцна Кавани ја погоди стативата во ситуација во која беше сам пред Алисон Бекер.

Во петтото коло, Јунајтед на „Олд Трафорд“ ќе го пречека тимот кој го предводи нивниот поранешен менаџер, Дејвид Мојс, Вест хем.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт5 часа

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Спорт7 часа

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Македонија8 часа

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион9 часа

Детето од Хрватска кое почина од Ковид-19 развило многу редок синдром сличен на Кавасаки

Регионот го потресе веста дека 11-годишно момче починало во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“...

Регион9 часа

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Топ9 часа

(Видео) Пронајдено оружје во Блаце кое потекнува од 2001 година

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје пронашле оружје...

Регион10 часа

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Регион11 час

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела...

Свет12 часа

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата...

Регион13 часа

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по...

Свет13 часа

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 сепак може да го пренесат вирусот на други и треба да продолжат да ги...

Регион13 часа

Турција потпиша договор со Русија за производство на вакцината Спутник V

Рускиот фонд задолжен за производство на вакцината Спутник V (РДИФ) објави дека компанијата потпишала договор за производство на руската вакцина...

Свет14 часа

(Видео) Истрага за насилните протести во Русија, поддршка од Германија

Истражителите отворија кривична постапка по извршени незаконски активности на недозволениот собир во центарот на Москва. Покренати се постапки и поради...

Регион1 ден

Вучиќ: За 72 часа Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 часа ќе бидеме втори...

Топ1 ден

Приведени вкупно 97 илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници на градилиштата кај Стара железничка во Скопје од 50 се искачи на...

Свет1 ден

Скандал во Шпанија: Се вакцинирале војници и политичари, а не и приоритетните групи

Шпанските војници и политичари кои се вакцинирани против коронавирус, а не биле приоритетна група, се во центарот на јавен спор...

Топ1 ден

Удавен маж пронајден во водите на Пчиња, претходно бил пријавен за исчезнат

Во близина на мостот на автопатот Велес-Катланово, во водите на реката Пчиња, вчера бил пронајден починат 73-годишен маж. Според информациите...

Свет1 ден

(Видео) Над 1.600 луѓе уапсени на протестите во Москва

Во центарот на Москва денеска се собраа илјадници луѓе во знак на поддршка на уапсениот опозиционер Алексеј Навални. At least...

Македонија1 ден

Во Македонија 347 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 347 нови случаи на коронавирус, 11 лица починаа, а 378 оздравеа, соопшти...

Свет1 ден

Десетгодишно девојче се задуши во Италија, родителите тврдат дека учествувало во „ТикТок“ предизвик

Италијанската агенција за регулирање на приватноста на податоците вчера ѝ нареди на апликацијата „ТикТок“ да ги блокира сметките на сите...

Досие