Контакт

Спорт

Пјаниќ станува ноќна мора за Барселона

Објавено пред

Шпанска Барселона сака да заработи од продажбата на босанскиот интернационалец Миралем Пјаниќ, но се чини нема да оди лесно, пишуваат доброупатените шпански медиуми. Заинтересирани тимови за него има малку, а цената е висока – Каталонците ќе бараат над 45 милиони евра.

Фудбалерот од средината на теренот за 60 милиони евра од Јувентус летоска премина на „Ноу Камп“.

Барса се наоѓа во сериозни долгови, а за наредново лето тимот предводен од Роналд Куман, на чело со старо-новиот претседател Жаон Лапорта има големи амбиции.

На листата на желби се Тијаго Алкантара, Кун Агуеро, па дури и Ерлинг Халанд, за кого заинтересиран е и Реал Мадрид.

Ако Барса го продаде Пјаниќ за помалку од 45 милиони, тогаш загубата ќе е над 15 милиони евра, а тоа во официјалната книга ќе се смета како губиток за наредните 3 сезони што за шпанскиот тим ќе направи повеќегодишен проблем кога станува збор за фер-плејот.

Пјаниќ сезонава одигра 28 меча со вкупно 1.275 минути, што ќе каже дека се на се одиграл 14 меча од по 90 минути.
На последните 5 меча не заигра ниту минута.

Според „Трансфермаркт“ Пјаниќ денес чини дури 22 милиони евра помалку за разлика од претходното лето.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Меси постави нов рекорд и ги оддржа Каталонците во борба за титулата

Објавено пред

Лионел Меси постигна два гола за да ги предводи Барселона до 5:2 триумф над Хетафе за враќање на третата позиција во Ла лига и заддржување на шансите за шпанската титула.

Со овие два гола, неверојатниот Аргентинец стана единствениот фудбалер кој постигнал барем 25 гола во последните 12 сезони во топ 5 лигите. Само во 2021 година, тој има постигнато 22 гола и има 8 асистенции.

Меси уште во осмата минута ги донесе Каталонците во водство, но Клемен Ленгле само четири минути подоцна си постигна автогол за израмнување. Софијан Шакла ја врати „услугата“ со свој автогол во 28. минута за ново водство на Барса, пред Меси повторно да стрела во 33. минута. Сепак, финишот беше „нервозен“ за домаќините, откако Хетафе успеа да намали на 3:2 во 69. минута со гол од пенал на Енес Унал, но Роналд Араухо во 88. минута го потврди триумфот, пред во 93. минута Антоан Гризман да ги постави конечните 5:2.

Барса сега има 68 поени на третото место, два поени зад второпласираниот Реал Мадрид и пет зад лидерот Атлетико Мадрид, но за разлика од ривалите, Каталонците имаат одиграно меч помалку.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

ЛА ЛИГА, 31.КОЛО

Барселона – Хетафе 5:2

Гранада – Еибар 4:1

Реал Сосиедад – Селта Виго 2:1

Прикажи повеќе...

Спорт

Армани Милано на чекор од Фајнал фор првпат од 1992 година!

Објавено пред

Армани Олимпија Милано се на една победа од пласман на Фајнал фор турнирот од Евролигата, првпат од далечната 1992 година, откако предводени од Кевин Пантер стигнаа до 80:69 победа над Баерн Минхен во вториот меч од четврт-финалето.

Пантер постигна 20 поени, Шејвон Шилдс додаде 12, а Серхио Родригез имаше 13 за полесна победа од првиот меч, кога триумфираа со поени во последната секунда.

Вејд Болдвин имаше 23 поени за Баерн, но нервозата во германскиот клуб беше јасна, откако тренерот Андреа Тринкиери беше исклучен по двојна техничка грешка во третата четвртина, кога Баерн се обидуваше да направи камбек.

Баерн почнаа со 5:0, но Милано врати со 20:0 серија и потоа направија 22 поени предност (40:18). Во второто полувреме, Баерн се вратија на шест поени на три минути пред крајот на третата четвртина, но италијанскиот клуб остана сигурен до крајот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лестер со три гола за 13 минути ги „поттурна“ Вест Бром кон втората лига

Објавено пред

Лестер со три гола во првото полувреме го реши победникот на мечот со Вест Бромвич Албион стигнувајќи до 3:0 триумф кој ги носи поблиску до осигурување на место во Лигата на шампиони и во исто време го праќа тимот на Сем Алардајс поблиску до второлигашки живот следната сезона.

Победата беше осигурана за 13 минути – Џејми Варди во 23. минута, Џони Еванс само три минути подоцна и Келечи Ихеаначо во 39. минута ја наполнија мрежата на гостите за сигурен триумф.

Со победата, Лестер останува на третото место со 59 поени, четири помалку од второпласираниот Манчестер јунајтед, но уште поважно четири поени пред Челси и Вест хем на само шест кола пред крајот на сезоната.

Вест Бром, пак, реално многу тешко ќе остане во Премиер лигата. Тие се на 19. место во лигата со 24 поени, девет поени зад Барнли, првиот клуб во безбедната зона.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ15 часа

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија15 часа

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион15 часа

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Македонија16 часа

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Топ17 часа

Приведено лицето што утрово пред кривичниот суд ѝ избега на затворската полиција

Единицата за прв одговор и интервенција при МВР кај Камениот мост во Скопје го привела 30-годишниот А.З. од Скопје, кој...

Македонија19 часа

Тројца обвинители од поранешното СЈО во тимот на Русковска

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за...

Топ20 часа

Уапсен 59-годишен маж кој им испраќал еротски фотографии на малолетнички на „Фејсбук“

Полицијата приведе 59-годишен маж од село Ораовица, Радовишко, со престојувалиште во село Ерџелија, Светиниколско, кој е обвинет дека им испраќал еротски...

Македонија20 часа

Браќа од Сарај заболени од Ковид-19 фатени со лажни ПЦР-тестотви на скопскиот аеродром

Скопското oсновно јавно обвинителство поднесе предлог за парични казни против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26...

Европа21 час

ЕУ подготвува тужба против „Астразенека“

Европската комисија се подготвува да преземе правни активности против „Астразенека“, објави „Политико“, повикувајќи се на пет неименувани европски дипломати. Вчера...

Топ21 час

Обвинение за српски државјанин за сообраќајката кај Ростуше во која загинаа две лица

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение за српски државјанин кој предизвика сообраќајна несреќа со камион кај Ростуше во која загинаа...

Свет21 час

Во Индија откриен троен мутиран вид на Ковид-19

Индија откри нов троен вид на ковид во време кога се бори да го спречи најлошиот бран на коронавирус од...

Свет22 часа

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија2 дена

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија2 дена

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија2 дена

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија2 дена

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија2 дена

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ2 дена

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија2 дена

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Досие