Контакт

Спорт

Пјонтек со два гола ги „потопи“ Унион во берлинското дерби

Објавено пред

Унион Берлин пропуштија шанса да се искачат на третото место на табелата во Бундеслигата, откако не го заддржаа водството со играч помалку и загубија со 3:1 во градското дерби против Херта Берлин.

Таиво Авонији им донесе водство на Унион во 20-тата минута, но само четири минути подоцна тие останаа со играч помалку по директниот црвен картон за Роберт Андрич. Херта израмни преку Петар Пекарик во 51. минута, пред Кшиштоф Пјонтек со два гола за три минути (74. и 77. минута) да донесе три поени за „старата дама“.

Унион остануваат на шестото место на табелата со 16 поени, додека Херта се искачи на 11. место со 11 поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фенер со голема победа во Москва, Барса без проблеми со Звезда

Објавено пред

Јан Весели имаше 24 поени и 6 скока за да ги предводи Фенербахче до голема 89:83 победа на гости кај ЦСКА Москва за тимот на Игор Кокошков конечно да влезе во форма и да го подобри скорот во Евролигата на 11-10.

Нандо де Коло додаде 22 поени, 9 асистенци и 4 скока против својот поранешен клуб со кој двапати беше шампион во Евролигата, а Џерел Еди имаше 17 поени во битката на два од последните три шампиони од Евролигата.

Фенер ја презеде контролата во третата четвртина со 54:50 водство, но „Армејците“ одговорија бргу за да останат на 66:63 пред последната четвртина, но не можеа да направаат пресврт. Торнике Шенгелија заврши со 18 поени и 4 асистенции, а Никола Милутинов, Даниел Хекет и Јанис Стрелникс имаа по 12 поени за ЦСКА, кои сега имаат 15-6 скор.

Барселона го израмни скорот на ЦСКА (15-6) со 72:60 победа над Црвена звезда, откако Кори Хигинс имаше 14 поени, а Пјер Ориола додаде 12 поени за Каталонците. За Звезда, само Огњен Добриќ имаше двоцифрен број на поени (11). Звезда има 7-14 скор, колку што имаат и Панатинаикос, Алба Берлин и Асвел.

ЕВРОЛИГА, 21.КОЛО

ЦСКА Москва – Фенербахче 83:89 (21:15, 17:23, 28:25, 17:26)

Црвена звезда – Барселона 60:72 (11:21, 20:14, 14:22, 15:15)

Жалгирис – Олимпијакос 81:79 (26:20; 19:24, 18:16, 18:19)

Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо: Ливерпул застана на 68, тешко дека некој ќе ги стигне Челси со 86

Објавено пред

Жозе Мурињо признава дека ќе треба да се склопи навистина посебен тим за да го сруши неговиот рекорд од 86 домашни натпревари без пораз во Премиер лигата, поставен од Челси од 2004 до 2008 година.

Ливерпул имаше фантастична домашна серија на „Енфилд“ која вчера заврши со 1:0 пораз од Барнли, вклучувајќи 68 натпревари без пораз. Челси, пак, не загубија на „Стемфорд Бриџ“ од февруари 2004 до октомври 2008, низа која покри повеќе од првиот престој на Мурињо во клубот. Аврам Грант беше тренер на Челси кога тие загубија од Ливерпул дома, додека Мурињо првиот домашен пораз во Премиер лигата го имаше во април 2014 од Сандерленд, во вториот период како тренер на клубот.

„Рекордите се тука да се рушат, дури и најневеројатните во многу спортови. Има рекорди кои кога ќе ги погледнеш мислиш дека е невозможно некој да го повтори тоа. Тоа што Ливерпул успеа беше многу тешко за остварување. Нашиот рекорд со Челси останува рекорд и ќе биде тешко да се сруши. Честитки за Ливерпул за серијата“, изјави Мурињо, сега на чело на Тотенхем.

Прикажи повеќе...

Спорт

Конор и Мејведер преговараат за втор меч вреден милијарда долари

Објавено пред

Конор Мекгрегор и Флојд Мејведер Јуниор веќе ги почнале „тајните“ преговори за сензационален ри-меч по спектаклот од 2017 година, кој би можел да донесе неверојатни милијарда долари.

Ова го тврди британскиот таблоид „Сан“, и иако честопати е посочуван како недоверлив извор, токму тие први ја објавија веста за првиот меч помеѓу Мекгрегор и Мејведер. УФЦ мегаѕвездата Мекгрегор ќе биде во октагонот во сабота против Дастин Поаире, додека Мејведер е официјално пензиониран по достигнувањето на 50-0 скорот, но во февруари ќе влезе во егзибициски меч против Јутјуберот Логан Пол.

За првиот меч, кој имаше 4.4 милиони купувања преку пеј-пер-вју само во САД, Мејведер заработи околу 280 милиони долари, а Мекгрегор 130 милиони долари, а сега би можеле да заработат уште повеќе ако се прифати понудата за римечот во Саудиска Арабија.

Инаку, првиот меч заврши со победа на Мејведер со технички нокаут во 10-тата рунда, иако „Ноториус“ изненади многумина во првите рунди. 43-годишниот Мејведер потоа изјави дека му „попуштал“ на Ирецот за да го заддржи интересот на публиката.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Џонсон со предупредување: Новиот вид коронавирус посмртоносен од претходниот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва предупреди дека според најновите податоци новиот вид на Ковид-19 може да биде посмртоносен од другите...

Регион3 часа

Вучиќ: Ќе се обидеме да направиме фабрика за вакцини во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува...

Свет3 часа

Уште една компанија ја намалува испораката на вакцина за ЕУ

Компанијата „Астра зенека“ соопшти дека почетните испораки на вакцината против коронавирус за земјите на ЕУ ќе бидат помали од предвиденото....

Македонија5 часа

Нови 307 заболени и 14 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на...

Свет5 часа

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави...

Економија7 часа

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа8 часа

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија9 часа

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Македонија10 часа

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините од Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ11 час

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија11 час

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија11 час

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија12 часа

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион12 часа

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа13 часа

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет13 часа

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа14 часа

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет14 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа1 ден

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Досие