Контакт

Спорт

„Плачев кога Јунајтед го отпушти Мојс“

Објавено пред

Алекс Фергусон, по завршувањето на сезоната 2012/2013 година, замина во пензија. За наследник го препорача сонародникот Дејвид Мојс. Актуелниот менаџер на Вест Хем на клупата на Манчестер јунајтед се задржа нецела година – по 51 натпревар, доби отказ.

Мојс во Јунајтед дојде од Евертон. На „Олд Трафорд“ од „Гудисон парк“ го донесе Маруан Фелаини. Јунајтед неговиот трансфер го плати 30 милиони евра.

Белгиецот, кој сѐ уште е активен во Кина, во екипата СК Луненг, открил дека му било многу тешко кога дознал дека Мојс добил отказ.

„Бев тажен кога доби отказ, знаев колкава му е желбата да успее во Јунајтед. Тој ме донесе во Англија, а потоа и во Манчестер јунајтед. Ништо лошо не можам да кажам за него“, рекол Фелаини.

„Ќе бидам искрен, ќе признам дека плачев кога дознав дека добил отказ. Мислев дека многу години ќе отане во клубот. Најтешкиот ден во кариерата ми беше денот кога се збогував со Мојс“.

Маруан Фелаини шест години играше во Манчестер јунајтед.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шкендија со победа во Ѓорче Петров, Сандеј и Шкупи ја „торпедираа“ Струга

Објавено пред

Шкендија стигна до 2:1 победа кај Македонија Ѓорче Петров во дербито на 15. коло во македонската Прва лига за трет триумф во низа, но лидерот Шкупи не дозволи изненадување и со четири гола во второто полувреме стигна до 4:0 победа над Струга за да остане на четири поени пред Академија Пандев и седум пред Шкендија.

Сидрит Гури ја донесе Шкендија во водство уште во 11. минута, а играта целосно се мени кога Филип Мишевски доби втор жолт картон во 25. минута оставајќи ги Македонија со играч помалку. Шкендија го искористи ова и во 77. минута преку Аденис Шаља зголеми на 2:0, а домаќините намалија преку нововлезениот Абу Камара во 83. минута.

Во Чаир пак, Струга до 55. минута изддржа за 0:0 со лидерот Шкупи, пред Сандеј Адетуџи да постигне хет-трик за 15 минути да го реши победникот.

Тиквеш ја продолжи мизерната серија на Работнички на три порази, по 2:0 победата во Кавадарци, Пелистер и Скопје одиграа реми без голови, додека Брегалница со 2:1 беше подобра од Борец.

Фото: ФК Шкендија

ПРВА ЛИГА, 15.КОЛО

Брегалница – Борец 2:1

Македонија Ѓорче Петров – Шкендија 1:2

Пелистер – Скопје 0:0

Шкупи – Струга 4:0

Тиквеш – Работнички 2:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1950-37708”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Рамос дебитираше, ТРИ асистенции на Меси и повреда за Нејмар во снежниот Сент-Етјен!

Објавено пред

Пари Сен-Жермен стигна до тешко извојувана 3:1 победа на гости кај најтрофејниот француски клуб Сент-Етјен, во меч во кој, конечно, своето деби за ПСЖ го имаше Серхио Рамос, а неговиот соиграч Лионел Меси имаше неверојатни три асистенции за тешка победа.

Нејмар уште во 7. минута ја затресе мрежата на домаќините, но голот беше поништен поради офсајд, по што во 25. минута следуваше шок за фаворитите, кога Денис Буанга успеа да го совлада Џанлуиџи Донарума. До крајот на полувремето, тимот на Маурисио Почетино успеа да израмни, откако црвен картон доби Тимоти Колодзиејчак, а Меси го пронајде Маркињос за 1:1.

И покрај притисокот и огромната разлика во поседот на топката, за гол се чекаше до 79. минута, кога Меси со прекрасна топка го пронајде Анхел ди Марија за три поени. Во 85. минута малер за ПСЖ, откако Нејмар незгодно се повреди и на носилки беше изнесен надвор од теренот, а потоа во 90. минута, Меси повторно успеа да го најде Маркињос за конечни 3:1.

ПСЖ сега по 15 кола во Лига 1, имаат освоено 40 поени, дури 14 пред второпласираната Ница, додека Сент-Етјен остануваат препоследни во лигата со 12 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4-37167”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

„Братските“ најстари италијански клубови Удинезе и Џенова со реми без голови

Објавено пред

Удинезе и Џенова одиграа 0:0 реми во дуелот на двата најстари италијански клубови, кои постојано оддржуваат пријателски односи и во кои играат двајца македонски фудбалери – Горан Пандев (влезе како замена) и Илија Несторовски (остана на клупата).

Удинезе го прослави својот 125. роденден, со што само Џенова, клуб кој е стар 128 години е постар клуб од нив, и тифозите во Удине го прославија тоа со заеднички транспарент на кој пишуваше: „Блиску во минатото, заедно во иднината“.

На теренот, Џенова на Андриј Шевченко треба да биде задоволна со ремито, негов прв поен од седнувањето на клупата на Грифоне, со кој остануваат на 18. место во Серија А со само 10 поени, еден зад Специја, додека Удинезе се на 14. место со 15 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет4 часа

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија4 часа

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија5 часа

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет6 часа

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија23 часа

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија1 ден

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија1 ден

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија1 ден

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија1 ден

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија1 ден

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет1 ден

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет1 ден

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија1 ден

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија2 дена

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион2 дена

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија2 дена

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ2 дена

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Популарно2 дена

Македонија ќе игра против Италија во полуфиналето на плејофот за Светското првенство во Катар

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите за баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Денешната ждрепка во Цирих...

Досие