Контакт

Спорт

Плановите на Анчелоти: Седуммина ќе го напуштат Реал

Објавено пред

Карло Анчелоти, вчера потпиша тригодишен договор со Реал Мадрид. Италијанскиот тренер, во периодот од 2013 до 2015 година, го предводел Реал на 119 натпревари, забележал 89 победи и 16 порази.

Анчелоти, заедно со претседателот Флорентино Перез, подготвува реконструкција на тимот. Новинарот, Жозеп Педрерол, тврди дека на почетокот на својот втор мандат, Анчелоти ќе продаде седум фудбалери.

Новинарот, за „Ел Чингирито“, рекол дека на листата за „отстрел“, најзвучни се имињата на Рафаел Варан и Серхио Рамос, долгогодишните столбови на одбрана.

Капитенот Серхио Рамос, ги одби сите понуди за новиот договор и тој како слободен играч ќе го напушти клубот, додека за Варан, Реал бара најмалку 40 милиони евра.

Реално е клубот да го напушти и Иско. Поранешниот шпански репрезентативец не е задоволен од статусот што го има во последните две сезони.

На трансфер-листата ќе бидат ставени и Лука Јовиќ, Маријано Дијаз, Дани Себаљос и Мартин Едегард.

Интересно е тврдењето на Педрерол, дека во Реал ќе останат Герет Бејл и Марсело.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роналдо одби да потврди дали останува во Јуве

Објавено пред

Кристијано Роналдо вели дека што и да се случи ова лето околу неговата фудбалска иднина „ќе биде за најдоброто“, по шпекулациите кои го поврзуваат за заминување од Јувентус во Пари Сен-Жермен или Манчестер јунајтед.

36-годишниот ветеран има уште една сезона од договорот со Јувентус, но одби да потврди дека ќе биде и следната година во Торино, одговарајќи на прашање дали ќе му бидат пречка шпекулациите пред стартот на ЕУРО 2020 за Португалија.

„Играм на највисоко ниво многу години и такви работи не ми пречат. Можеби кога имав 18 или 19 ќе имав бессони ноќи, но сега имам 36 години. Што и да дојде следно, ќе биде најдобро, без разлика дали ќе останам или ќе одам на друго место. Сега размислува на ЕП. Иако ова ми е петто Еуро, исто како да е прво. Сакаме да бидеме силни на почеток“, изјави Роналдо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фантастичниот Шик и Чесите им го загорчија животот на Шкотите

Објавено пред

Шкотска чекаше 23 години повторно да настапи на едно големо фудбалско натпреварување, но враќањето им го загорчија Патрик Шик и чешката репрезентација, која стигна до 2:0 победа во нивниот прв меч од групата Д, каде што сега ги чека дуел со уште потешките противници, Англија и Хрватска.

Шкотланѓаните почнаа фуриозно, како да сакаа да надополнат 23 години отсуство од големите натпреварувања (од СП во Франција во 1998 година), но по првите 15 минути, Чесите полека ја вратија контролата на играта.

Откако имаа неколку шанси, вклучувајќи ја најдобрата преку капитенот Робертсон, казната стигна во 42. минута, кога по третиот корнер во низа, напаѓачот на Баер Леверкузен, Шик беше највисок во скокот. Само што почна второто полувреме, во 52. минута, Шик забележа дека голманот Дејвид Маршал беше излезен од својот гол и упати апсолутно неверојатен удар од речиси половина терен за 2:0.

Ударот на Шик беше од 45.5 метри, со што тоа е голот од најдалеку во историјата на Европските првенства, а потегот беше уште поимпресивен бидејќи се работеше за „вртена“ топка со неверојатна траекторија. Сигурно меѓу најдобрите голови во 2021 година.

По ова, Шкотланѓаните повторно имаа повеќе од поседот на топката, но тоа не резултираше со промена на резултатот, иако селекторот Стив Кларк внесе во игра напаѓачи.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1687-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер се намачи против Ивашка во Хале

Објавено пред

Враќањето на омилената тревната подлога за Роџер Федерер за малку ќе завршеше неславно, откако  на Хале опен, освојувачот на 20 гренд слем титули се намачи за да стигне до 7:6(4)/7:5 победа над Белорусинот Иља Ивашка, 27-годишен тенисер кој поголемиот дел од својата кариера ја игра на Челенџ турнирите.

Федерер има неверојатни 10 титули од германскиот турнир, кој му е постојана станица за подготовка за Вимблдон, и убаво се испоти да го елиминира противникот, но по малкуте натпревари оваа сезона, можеби му беше потребен баш ваков тест.

Следен за Швајцарецот е подобриот од мечот помеѓу канадскиот тинејџер Феликс Оже-Алијасим и Полјакот Хуберт Хуркач.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет31 минута

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Македонија1 час

Започна Северноатлантскиот совет на НАТО

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинашниот Самит на...

Свет3 часа

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија3 часа

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа4 часа

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија5 часа

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија6 часа

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион6 часа

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Македонија6 часа

Бројот на ковид-пациенти во македонските болници падна под 100

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија8 часа

Кризниот штаб предлага да се укине полицискиот час, на свадба да може да има повеќе од 100 гости

Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, меѓу кои е и укинување на полицискиот час од среда,...

Свет8 часа

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: „Вакцината на ‘Астра зенека’ е добра за сите возрасти“

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината на „Астра зенека“ има...

Македонија9 часа

Македонија првпат на самит на НАТО како полноправна членка

Во Брисел денеска се одржува самит на НАТО на кој Македонија ќе го има своето прво учество како полноправна членка...

Спорт21 час

Ангеловски: Нема разочарување, имаме уште два натпревари!

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по натпреварот со Австрија изјави дека репрезентацијата не успеала да се соземе...

Спорт21 час

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со...

Спорт21 час

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Македонија1 ден

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа1 ден

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Топ1 ден

Полицаецот по кој се трагаше е пронајден починат во водите на Брегалница

Во возило во водите на Брегалница е пронајдено е телото на 51 годишниот полицаец Т.С. од Делчево, кој беше пријавен за...

Македонија1 ден

Османи: Ќе вложам напори во среда да бидам во Скопје за да се обратам пред Комисијата

Ќе ги вложам сите напори да ја прекинам тековната дипломатска офанзива за во среда на неколку часа да бидам во...

Спорт1 ден

Селекторот Ангеловски емотивен: Вие сте моите херои!

Пред денешното деби на Македонија на Европското првенство, на натпреварот во Букурешт против Австрија, селекторот Игор Ангеловски на Инстаграм сподели...

Досие