Контакт

Спорт

Плишкова нема да игра во Мелбурн

Објавено пред

Каролина Плишкова нема да настапи на првиот гренд слем во сезоната, Австралија опен. Четвртата тенисерка на ВТА листата, го откажа настапот поради повреда.

Плишкова на социјалните мрежи објави дека има повреда на десната рака, поради што мора да ги пропушти сите турнири во Австралија. Информацијата дека Плишкова нема да настапи во Мелбурн, ја потврдија и организаторите на Австралија опен.

Плишкова оваа година играше во финалето на Вимблдон. Во три сета беше поразена од Ешли Барти. Претходно, во 2016 година, доживеа пораз од Анжелик Кербер, во финалето на Ју-ес опен.

Најдобар резултат на Австралија опен и е полу-финалето во 2019 година.

Првиот гренд слем во сезоната ќе започне на 17.јануари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Салах во пенал-серијата донесе четврт-финале на Египет

Објавено пред

Египет е седмиот четврт-финалист на Африканскиот куп на нации, откако нивната прва ѕвезда Мохамед Салах остана смирен при одлучувачкиот пенал за победа над Брегот на Слоновата Коска со 5:4 на пенали, откако по 120 минути немаше голови меѓу двата големи фаворити за титулата на шампионатот во Камерун.

Во мечот на репрезентации со доста ѕвезди кои играат по европските клубови, двете репрезентации се мачеа со шансите пред голот, така што по 90 минути и двете продолженија победникот мораше да го одлучува пенал-серијата.

Трагичар на мечот беше дефанзивецот на Манчестер јунајтед, Ерик Баји, кој го утна својот пенал во третата серија, по што сите беа прецизни, вклучувајќи го и Салах во последниот обид.

Во четврт-финалето, „фараоните“ ќе играат против Мароко, кои вчера ги елиминираа Малави со тешка 2:1 победа. Во осминафиналето останува уште вечерашниот меч меѓу Мали и Екваторска Гвинеја – победникот од тој меч оди на уште еден фаворит во натпреварувањето, Сенегал.

Пенал серијата можете да ја погледнете ТУКА.

Прикажи повеќе...

Спорт

Холанѓаните извлекоа реми со Хрватска во последните секунди во меч со малку значење

Објавено пред

Холандија и Хрватска одиграа интересен меч со повеќе пресврти за на крајот да се задоволат со 28:28 реми во последниот меч по групи за двете репрезентации на Европското првенство во Унгарија и Словачка.

Холанѓаните имаа подобро прво полувреме, предводени од голманот Тајс вон Леувен го добија со 15:13, меѓутоа Хрватска имаше повеќе од играта во второто полувреме и направија пресврт за 22:19 водство пред во последната минута да се влезе со предност на Холандија од еден гол.

Тин Лучин постигна фантастичен гол за водство на Хрватска, но Холанѓаните ја зедоа последната топка и Лук Стеинс имаше фантастичен трик пред голот на Хрватите за да донесе израмнување.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4105-36556”));

Standings provided by SofaScore LiveScore
Прикажи повеќе...

Спорт

Канје Вест на гости кај Нејмар и ПСЖ

Објавено пред

Славниот рапер Канје Вест беше изненадувачки гостин на тренинзите на Пари Сен-Жермен денеска, каде што доби посебен подарок од Нејмар.

Вест е во Париз за модната недела во француската престолнина, но најде време да го посети Бразилецот, кој закрепнува од повреда, и си замина од „Паркот на принцовите“ со дрес со „десетката“ на Нејмар.

„Беше прекрасно да те сретнам, легендо“, напиша Нејмар на „Инстаграм“.

Канје е познат по својот интерес за спортот – минатата година, дури беше сместен на стадионот „Мерцедес-Бенц“ на фудбалскиот клуб Атланта јунајтед за да го доснима својот 10. албум „Донда“. Тој честопати е на стадионот на Атланта на мечевите од МЛС-лигата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NJ 🇧🇷 (@neymarjr)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија2 часа

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија4 часа

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија4 часа

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ5 часа

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија7 часа

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ8 часа

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија8 часа

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ8 часа

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија9 часа

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет11 час

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија11 час

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет11 час

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет12 часа

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Свет12 часа

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти...

Регион1 ден

Возачот е виновен за автобуската несреќа на „Струма“, заклучи бугарското Обвинителство

Бугарското Обвинителство ја заврши истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, во која загинаа 45 македонски државјани. Заменик-главниот обвинител Борислав...

Регион1 ден

Милановиќ: Хрватски војници нема да одат во Украина

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, денеска изјави дека ако дојде до ескалација, Хрватска ќе ги повлече сите свои војници од...

Македонија1 ден

Рекордни бројки: 2.341 новозаразен од коронавирус, починале 26

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет1 ден

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

По протестот во Киев, избувна тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати. Претприемачите, кои бараа даночни олеснувања, се...

Македонија1 ден

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Досие