Контакт

Спорт

По шест години, Погба (бесплатно) се врати во Јуве

Објавено пред

Шест години по враќањето во Манчестер јунајтед за 100 милиони евра, Пол Погба денеска пристигна во Торино правејќи уште еден камбек, овој пат како слободен играч во Јувентус, местото каде што покажа најмногу во клупскиот фудбал.

dobivaj vesti na viber

Французинот не успеа да покаже постојаност и лидерство на „Олд Трафорд“ влегувајќи честопати во конфликт со менаџерите (особрно Жозе Мурињо) и со навивачите, кои очекуваа (пре)многу од него и, конечно, попладнево пристигна во Италија за да ги комплетира медицинските прегледи пред потпишувањето на договорот.

Спорт

Стоичков: Чувствувам вина што го не го заштитив Марадона од мршојадците

Објавено пред

И покрај тоа што никогаш не заигра покрај него во Барселона, бугарската фудбалска легенда Христо Стоичков имаше одлични односи со Диего Марадонаа и вели дека се чувствува виновен што не го заштитил од „мршојадците“ пред неговата смрт во 2020 на само 60 години.

dobivaj vesti na viber

Стоичков во интервју за „ЕСПН“ објаснува дека имал постојан контакт со Аргентинецот до 2016 година, по што никако не можел да го добие ниту н телефон.

„Ги имав сите негови телефонски броеви, но последен пат зборував со него на 2 или 3 февруари 2016. На 8 февруари ми се јави да ми го честита роденденот, и оттогаш не можев да го добијам. Секогаш спиеше, одмараше, беше на прошетка. Мислам дека не ми дозволуваа да зборувам со него. Кога си затворен на едно место и не можеш да зборуваш, што можеш да направиш? Се чувствувам виновен што не го одвоив од мршојааддците. Што не инсистирав повеќе поради нашето пријателство. Го гледав како страда многу, нека почива во мир“, вели Стоичков.

Прикажи повеќе...

Спорт

Осум месеци по „драмата“ со Ѓоковиќ, Австралија посака добредојде на невакциниран американски пливач

Објавено пред

Американскиот пливач, Мајкл Ендру ќе се натпреварува за својата земја во „Дуелот во базенот“, пливачката атракција против Австралија во Сиднеј оваа недела, откако ова земја ги „опушти“ правилата за влез на невакцинирани луѓе, неполни осум месеци откако Новак Ѓоковиќ помина една недела во камп за нелегални имигранти и беше депортиран поради истата причина.

dobivaj vesti na viber

23-годишниот Ендру минатата година невакциниран пливаше на Олимпијадата во Токио, по што беше критикуван од медиумите во САД за неговиот став.

„Не сакам да ставам во моето тело нешто што потенцијално би ми пречело. Како спортист на елитно ниво, сите работи кои ги правиме се пресметни. Не сакав да ризикувам“, се правдаше тогаш Ендру.

Во јули, Австралија го отстрани барањето за вакцинирање против КОВИД за влез во земјата. Ѓоковиќ во јануари пристигна во Австралија со медицинско оправдување за невакцинираност, но беше сопрен на аеродромот во Мелбурн и пратен во имиграциски центар додека преку суд се обидуваше да ја добие правдата. Наа крајот, тој беше депортиран од земјата. 35-годишниот Ѓоковиќ оттогаш играше на Ролан Гарос и на Вимблдон (каде што победи), но уште не е сигурно дали ќе му биде дозволен влез во САД за настап на САД опен во Њујорк, исто така поради вакцината.

Прикажи повеќе...

Спорт

Глејзери го ставаат Јунајтед на продажба – клубот проценет на 5 милијарди фунти!

Објавено пред

Газдите на Манчестер јунајтед, семејството Глејзер, го смениле својот став околу потенцијалната продажба на клубот, и подготвени се да продадат дел од клубот или целосно да се „ослободат“ од „ѓаволите“, тврди „Блумберг“, посочувајќи дека веќе има три американски конзорциуми подготвени за дил. Тие поставиле цена од 5 милијарди фунти за славниот англиски клуб.

dobivaj vesti na viber

Навивачите на Јунајтед протестираа против газдите на клубот пред првиот домашен меч од новата сезона против Брајтон и планираат да го направат тоа и на дербито со Ливерпул, бесни на одлуките на Глејзери по преземањето на клубот во 2003 година. Според британскиот „Индепендент“, по сите критики, американските газди можеби го смениле своето мислење, и го посочуваат како главен кандидат за купување на клубот, најбогатиот Британец, Сер Џејмс Ретклиф, газдата на „ИНЕОС“ и голем навивач на „ѓаволите“.

Според „Индепендент“, преговорите меѓу милијардерите веќе почнале од мај и има чувство дека може да се направи „здека на столетието“. Ова се надоверзува на бурата коментари кои ги предизвика Илон Маск на Твитер со шегата дека би сакал да ги купи Јунајтед.

Британските медиуми тврдат дека Глејзери го смениле мислењето откако Челси беше продаден за астрономски 4 милијарди фунти. Да потсетиме, Глејзери платија за Јунајтед 800 милиони фунти пред речиси 20 години.

Илон Маск го купува Манчестер Јунајтед?

Прикажи повеќе...

Најново

Регион42 минути

Курти: Имаме јасна визија, сакаме членство во НАТО

Косовскиот премиер Албин Курти денеска во Брисел изјави дека Косово сака членство во воената алијанса НАТО. „Имаме јасна визија. Сакаме...

Регион2 часа

Вучиќ од Брисел: За Србија мирот и стабилноста се од клучно значење, утре ќе имаме тешки разговори

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ е во Брисел и денеска се обрати на заедничка прес-конференција со генералниот секретар на НАТО,...

Македонија3 часа

Мицкоски: Власта нема поддршка во парламентот за уставни измени и се плаши од избори

„Некако со ковидот немам среќа, пред две години и сега сум заразен со вирусот и тоа ме попречува во мојот...

Македонија4 часа

Бугарските историчари: Она што за нас е буквална вистина, за многу луѓе во Македонија звучи како вистинска револуција

Бугарската вистина ќе биде револуција во Македонија затоа што досега сме учеле сосема други факти во нашите историски учебници. Ова...

Македонија4 часа

Обвинителството започна истрага за грабнатото бебе во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 28-годишна скопјанка осомничена за кривично дело...

Македонија8 часа

Не е пријатно, но провокации имало секогаш, рече Маричиќ за исвиркувањето на македонскиот јазик на забавата за Рамковниот договор

На вицепремиерот Бојан Маричиќ не му било пријатно кога чул како група граѓани на прославата за Рамковниот договор ја исвиркаа...

Македонија8 часа

Таравари бара формирање техничка влада

Потпретседателот на Алијанса за Албаниците и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари бара итно формирање на техничка влада. Во објава на...

Македонија8 часа

Каде и да сме, мора да бидеме горди дека сме родени во Македонија, порача Стојменова, која стана министерка во словенечката влада

Емилија Стојменова Дух, доктор на науки и вонредна професорка на Електротехничкиот факултет во Љубљана, од неодамна е министерка за дигитализација...

Македонија9 часа

Деветнаесет пожарникари се справувале синоќа со штетите од невремето кое го погоди Неготино

Тринаесет пожарникари со 3 противпожарни возила од ТППЕ Неготино и 6 пожарникари со 2ПП возило и 2 пумпи за испумпување...

Свет10 часа

Шолц: Војната е на Путин, а не на рускиот народ

„Граѓаните на Русија не ја почнаа војната, но мора јасно да кажеме дека ја поддржуваат“, изјави во понеделникот вечерта финската...

Европа10 часа

(Видео) Шумски пожар зафати патнички воз во Шпанија, патниците скокале од вагонот, повеќе од 20 луѓе се повредени

Повеќе од 20 патници се здобиле со изгореници откако скокнале од воз кој бил зафатен од шумски пожар во близина...

Свет10 часа

Жена од Саудиска Арабија е осудена на 34 години затвор поради користење Твитер

Салма ал Шебаб (34) е осудена на 34 години затвор бидејќи користела Твитер за да ги следи неистомислениците и активистите,...

Свет10 часа

Алигатор убил жена откако не сакајќи паднала во езеро додека работела

88-годишна жена е убиена од алигатор откако случајно паднала во езеро додека работела во градината на заедница на постари лица,...

Свет11 час

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Денеска Северна Кореја најверојатно тестирала две крстосувачки ракети кон Жолтото Море, изјави јужнокорејски воен претставник, а пренесува „Јонхап“. Лансирањето се...

Свет11 час

Бајден го потпиша Законот за климата вреден 430 милијарди долари

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја потпиша сметката од 430 милијарди долари, која се смета за најголем пакет климатски мерки во...

Македонија23 часа

(Видео) Невреме во Неготино – паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили

Големото невреме кое денеска го зафати Неготино зад себе остави паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили. Силниот ветер носел...

Топ1 ден

Скопјанка киднапирала бебе во ГТЦ и со такси го однела во Ѓорче Петров

Денеска полициски службеници од СВР Скопје ја лишија од слобода С.С. од Скопје, набрзо по добиена пријава околу 11.30 часот...

Македонија1 ден

Вилма Русковска е суспендирана, дисциплинска за уште две обвинителки

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска добила решение за суспензија.  Според информации на „Макфакс“, одлуката е...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе го испитува регистрирањето на бугарските здруженија во Македонија

Основното јавно обвинителство Охрид денеска по допрен глас оформи предмет за да ги испита наводите за евентуални пропусти при регистрацијата...

Македонија1 ден

ВМРО-НП: Тие што гласно се чудат да се прашаат зошто некој манипулирал и ги учел со лажни податоци

ВМРО-Народна партија го поздравува напредокот на двете историски комисии како чин на позитивниот пат на Северна Македонија кон Евро-атланската интеграција....