Контакт

Спорт

Победата над Израел доволна за трето место, сега на „мегдан“ со Косово (видео)

Објавено пред

Македонија со голот на Бобан Николов го совлада Израел со 1:0 за четврта победа на крајот на квалификациите за Европското првенство во 2020, што на крајот беше доволно за третото место на табелата во групата Г, откако Словенија загуби со 3:2 на гостувањето кај Полска.

Со овој триумф се комплетира уште еден квалификациски циклус во кој имавме солидни, но не и доволни резултати за пласман на едно големо натпреварување, но шансите за ЕП не се завршени, бидејќи со освоеното прво место во Лига Д од Лигата на нации на УЕФА не очекува пресметка со Косово на 26 март, а доколку ги добиеме соседите, ќе играме со подобриот од дуелот Грузија-Белорусија за место меѓу елитата.

Македонија одигра едно одлично прво полувреме против Израел, во кое ние ја имавме контролата на играта и игравме напаѓачки фудбал, додека гостите се решаваа да ги чекаат своите шанси преку контранапади. Бобан Николов во финишот на првото полувреме ни ја донесе предноста со убав шут од шестнаесетникот. Во второто полувреме, темпото на игра падна, и Израелците имаа повеќе шанси, но мечот заврши со наша победа.

Фото: ФФМ

ЕВРО 2020, КВАЛИФИКАЦИИ

ГРУПА Г

Македонија – Израел 1:0

Летонија – Австрија 1:0

Полска – Словенија 3:2

Табела: 1.Полска 23, 2.Австрија 19, 3.Македонија 14, 4.Словенија 14, 5.Израел 11, 6.Летонија 3

Спорт

Леброн го помина Коби на вечната листа на стрелци во НБА (видео)

Објавено пред

„Кралот“ Леброн Џејмс успеа да го помине Коби Брајант на вечната листа на стрелци во НБА лигата, преземајќи го третото место зад легендарните Карим Абдул-Џабар и Карл Мелоун.

Неговиот Лос Анџелес лејкерси загубија во Филаделфија од Сиксерси со 108:91, но 29-те поени на Џејмс беа доволни тој да го помине Коби и да има 33.643 поени во кариерата (досега). Абдул-Џабар има 36.928, додека Карл Мелоун е на 38.387.

„Среќен сум што воопшто сум во иста реченица со Коби Брајант. Тој е еден од најголемите кошаркари на сите времиња, еден од најголемите Лејкерси. Тој има два дреса кои висат во ’Стејплс центарот’. Тоа е сосема лудо“, изјави Леброн, кој ја заврши вечерта со 29 поени, 8 асистенции и 7 скока.

Самиот Брајант веднаш му честиташе на Џејмс на Твитер.

„Продолжувајќи да го движи спортот напред. Кралот Џејмс. Многу почит, брату“, напиша Брајант.

Прикажи повеќе...

Спорт

Новак фуриозно против Шварцман, заврши турнирот од соништата за Гоф

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ експресно влезе во четврт-финалето на Австралија опен, откако со 6:3/6:4/6:4 го „збриша“ Аргентинецот Диего Шварцман на „Род Лејвер арената“ и сега го очекува пресметка со својот стар познаник, Канаѓанецот Милош Раонич.

Србинот немаше поголеми проблеми против Шварцман во меч кој траеше нешто повеќе од два часа и по 11. пат во кариерата се пласираше меѓу осумте најдобри на Мелбурн парк. Раонич претходно со фантастичен сервис со 6:4/6:3/7:5 го победи Хрватот Марин Чилиќ.

„Диего немаше загубено сет во првите три кола и играше навистина добро. Знаев дека ако му дадам време може да наштети бидејќи е еден од најбрзите тенисери на турнејата. Сега одам на Милош, еден од најсилните и највисоките тенисери на турнејата и ќе треба да бидам подготвен за ракети од негова страна“, изјави Ѓоковиќ.

Кај дамите, Американката Софија Кенин стави крај на турнирот од соништата на тинејџерската сензација Коко Гоф, победувајќи ја со 6:7(5)/6:3/6:0 за прво гренд слем четврт-финале во кариерата.

15-годишната Гоф, која претходно ги елиминираше Венус Вилијамс и актуелната шампионка Наоми Осака, успеа да се врати од брејк-негатива да го освои првиот сет носена од поддршката на публиката, но 14. носителка Кенин успеа да се врати и да ги искористи грешките кои се нижеа за импресивна победа. Во четврт-финалето таа ќе игра со Тунижанката Онс Жабер, која со 7:6(4)/6:1 ја совлада кинеската тенисерка Ванг Кијанг.

Прикажи повеќе...

Спорт

Норвешка ја декласира Словенија во „малото финале“

Објавено пред

Репрезентацијата на Норвешка го освои бронзениот медал на 14 Европско првенство во ракомет. Во „малото финале“, Норвешка со доминантна игра ја победи Словенија со 28:20. Ова е прв недал од европските првенства за Норвешка.

Норвешка собра сили, по синоќешниот шокантен пораз од Хрватска и целиот бес го истурија врз Словенците.

Словенија на овој меч само еднаш имаше предност, 2:1 на самиот почеток, останатиот дел од мечот им припадна на Норвежаните иако Словенците се држеа во првиот дел. Норвешка на полувреме имаше предност од три гола.

Во вториот дел Словенците не може да го испратат ритамот што го наметнаа Норвежаните. Предност растеше до максималните девет гола.

foto/epa

Мечот го обележаа голманите на двете репрезентации Бергеруд (Норвешка) и Ферлин (Словенија) со по 14 интервенции.

Најефикасни кај Норвешка беа Јондал со седум, Бјорнсен со пет, односно Сагосен и Јоханесен со четири гола. Словенија ја предводеа Бомбач со пет и Мацковшек со четири гола.

Големото финале на Европското првенсто ќе се одигра утре помеѓу Хрватска и Шпанија од 16.30 часот.

foto/epa

Прикажи повеќе...

Најново

Култура25 минути

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната ASC награда за најдобра кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34...

Свет39 минути

Бројот на загинати од земјотресот во Турција се искачи на 31 лице

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција во петокот се искачи на 31 лице, додека спасувачите се...

Регион1 час

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според...

Свет1 час

Потврден прв случај на новиот корона вирус во Канада

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата. Здравствениот систем во Торонто бил известен...

Свет13 часа

Москва: Седум кинески државјани пренесени во болница за заразни болести

Седум кинески државјани од хотел во Москва се пренесени во болница за заразни заболувања, поради сомнение дека имаат акутна вирусна...

Регион16 часа

Нов земјотрес во Турција

Не престанува да се тресе земјата во Турција. Нов земјотрес ја потресе земјата за помалку од 24 часа. Земјотрес со...

Свет17 часа

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија,...

Топ19 часа

Нова жртва на иста измама – ѝ рекле да даде пари или синот ќе лежи во затвор поради сообраќајка

„Син ти направи сообраќајна несреќа во која загина дете. Да ни дадеш пари и ќе средиме тој да не лежи...

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за Јавното обвинителство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното...

Македонија23 часа

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ1 ден

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет1 ден

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет1 ден

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет1 ден

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа1 ден

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Македонија1 ден

Пендаровски и Спасовски со сочувство до турскиот народ поради земјотресот

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во...

Свет1 ден

(Видео) Во земјотресот во Турција загинаа 20, повредени се 920 лица

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го погоди источниот дел на Турција се искачи на 20, со 920...

Македонија2 дена

(Видео) Пендаровски: Посетата на Шарл Мишел уверува дека имаме силна поддршка на европскиот пат

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во работна посета на земјава. На...

Македонија2 дена

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Македонија2 дена

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Досие