Контакт

Спорт

Почина легендарниот голман на Ливерпул, Реј Клеменс

Објавено пред

Поранешниот голман на Ливерпул и англиската репрезентација, Реј Клеменс почина на 72 години. Клеменс беше еден од најдобрите англиски голмани во историјата, освојувајќи три европски титули со Ливерпул, откако Бил Шенкли го купи за тогаш огромни 18.000 фунти од Сканторп јунајтед.

Клеменс исто така имаше 61 настап за англиската репрезентација, бројка која сигурно ќе беше поголема за да не беше долго време замена на Питер Шилтон. На Клеменс му беше дијагностициран рак на простатата во 2005, а исто така имаше и тумор на мозокот.

Клеменс помина 13 сезони на „Енфилд“ и имаше 665 настапи, освојувајќи три европски круни, пет лигашки титули, два УЕФА купа и по еден ФА куп и Лига куп. Неговата најславна сезона беше 1978/79, кога во 42 натпревари, Ливерпул прими само 16 гола, што останува рекорд за клубот.

Во 1981 година тој се пресели во Тотенхем за 300.000 фунти и со нив го освои УЕФА купот и ФА купот во седум сезони на „Вајт харт лејн“. Во 1996 година тој стана тренер на голманите во англиската репрезентација работејќи со Глен Ходл, Кевин Киган, Свен-Горан Ериксон и Стив Мекларен.

Спорт

Норвежанките со моќен старт за да се заборави 2018

Објавено пред

Женската норвешка ракометна репрезентација имаше фантастичен старт на Европското првенство,м откако со 35:22 ја „прегазија“ Полска во обид да се заборави на 2018, кога со петтото место на шампионатот го имаа најслабиот пласман последните две децении.

Расположени за игра, Нора Мерк се врати со шест постигнати голови, колку што имаше и Хени Реистад, а Камила Херем додаде пет за доминантна победа над Полјачките и најава за силен турнир.

И Швеѓанките остварија победа, иако потешко од очекувањта со 27:23 над Чехинките во вториот меч во групата Б, каде што се и Русија и Шпанија.

ЕП ЖЕНИ 2020

ГРУПА Б

Русија – Шпанија 31:22 (13:11)

Шведска – Чешка 27:23 (13:13)

ГРУПА Д

Романија – Германија 19:22 (10:13)

Норвешка – Полска 35:22 (17:13)

Прикажи повеќе...

Спорт

По осум месеци, фанови на „Емирати“ – 2.000 среќни гледаа како Лаказет постигнува супер-гол

Објавено пред

По осум месеци пауза, 2.000 фанови на „топчиите“ имаа среќа да го гледаат својот омилен клуб како игра во меч од Лига Европа против Рапид Виена, откако беа доделани 2.000 билети за мечот, кои беа дадени на тие кои беа најбрзи во саботата.

Ова доаѓа по крајот на „локдаунот“ во Велика Британија во средата, и Арсенал се првите кои го искористија тоа. Сите навивачи кои пристигнаа на храмот на фудбалот во северен Лондон беа пречекани со аплаузи од стјуардите на мечот.

Фудбалерите пак, се потрудија да им го направат искуството пријатно, откако во првото полувреме постигнаа три гола преку Лаказет, Мари и Нкетија, од кој посебно се истакна фантастичниот гол на Лаказет во 10-тата минута.ж

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛЕ: Милан со возбудлив камбек триумф, Звезда и Динамо ќе „презимат“ во Европа

Објавено пред

Милан губеше со 0:2 по само 14 минути на „Сан Сиро“, но успеа да се врати за 4:2 победа над Селтик со која си осигураа пласман во нокаут-фазата од Лига Европа, каде што сигурно се пласирани и Динамо Загреб по импресивната 0:2 победа на гости кај Феенорд и Црвена звезда по 0:0 ремито со Хофенхајм дома.

Двете катастрофални грешки на одбраната и на голманот Џиџи Донарума придонесоа „росонерите“ да губат со 0:2 на самиот старт на мечот, но „росонерите“ одговорија со два гола во две минути преку Хакан Чалханоглу и Саму Кастилехо во првото полувреме, пред Јенс Хауге и Брахим Дијаз да ја обезбедат победата.

Со победата „росонерите“ се пласираа во нокаут-фазата, бидејќи Лил направи пресврт и со 2:1 ги победи Спарта Прага, каде што следно гостува гигантот од Милано.

Динамо Загреб со импресивни 2:0 победи на „Де Кујп“ во Ротердам за да осигура дека ќе заврши на првото место во групата К пред Волфсбергер, Феенорд и ЦСКА Москва. На Звезда пак и 0:0 и беше доволно да го осигура пласманот зад Хофенхајм во групата Л. Највозбудливо беше во Австрија, каде што ЛАСК Линц во 92. минута обезбеди 3:3 реми со Тотенхем.

ЛИГА ЕВРОПА, 5.КОЛО

ГРУПА Г

АЕК – Брага 2:4

Зорја Луханск – Лестер 1:0

Табела: 1.Лестер 10, 2.Брага 10, 3.Зорја 6, 4.АЕК 3

ГРУПА Х

Милан – Селтик 4:2

Лил – Спарта Прага 2:1

Табела: 1.Лил 11, 2.Милан 10, 3.Спарта 6, 4.Селтик 1

ГРУПА И

Карабаг – Макаби Тел Авив 1:1

Сиваспор – Вилјареал 0:1

Табела: 1.Вилјареал 13, 2.Макаби ТА 8, 3.Сиваспор 6, 4.Карабаг 1

ГРУПА Ј

Антверпен – Лудогорец 3:1

ЛАСК Линц – Тотенхем 3:3

Табела: 1.Антверпен 12, 2.Тотенхем 10, 3.ЛАСК 7, 4.Лудогорец 0

ГРУПА К

ЦСКА Москва – Волфсбергер 0:1

Феенорд – Динамо Загреб 0:2

Табела: 1.Динамо З 11, 2.Волфсбергер 7, 2.Феенорд 5, 4.ЦСКА М. 3

ГРУПА Л

Црвена звезда – Хофенхајм 0:0

Гент – Слован Либерец 1:2

Табела: 1.Хофенхајм 13, 2.Црвена звезда 10, 3.Либерец 6, 4.Гент
0

МИЛАН – СЕЛТИК

ЗОРЈА – ЛЕСТЕР


ЛАСК ЛИНЦ – ТОТЕНХЕМ

Прикажи повеќе...

Најново

Европа4 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија5 часа

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија6 часа

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија7 часа

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија10 часа

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен10 часа

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ10 часа

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет11 час

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет12 часа

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија12 часа

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет12 часа

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Регион13 часа

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Топ13 часа

Притвор за скопјанец кој крадел oд викендички во Гази Баба

Триесет и седумгодишен скопјанец со иницијали А.Ф., за кого е распишана потерница од Одделението за криминалистички работи Гази Баба, е...

Европа14 часа

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет14 часа

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Свет15 часа

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион15 часа

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа1 ден

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет1 ден

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт1 ден

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Досие