Контакт

Спорт

Почна судењето на Бензема, му се заканува казна затвор од 5 години!

Објавено пред

Започна судењето на францускиот фудбалер Карим Бензема. Напаѓачот на Реал Мадриде обвинет дека во 2015 година, заедно со уште 4 луѓе со секс-снимка го уценувал соиграчот од репрезентацијата, Матју Валбуена.

„Одлуката да му се суди на Бензема е апсурдна и сурова. Не постои никаква основа за тоа“ рече неговиот адвокат, Силван Кормие.

Францускиот закон предвидува максимална казан од 5 години затвор за чинот на изнудување пари. Наводно, Бензема со уште четворица барал од Валбуена меѓу 50 и 100.000 евра за да не ја објави снимката во јавност.

Откако целата приказна излезе во медиумите, францускиот селектор Дидие Дешам двајцата играчи ги избрка од националниот тим. Бензема 5 години го немаше во составот на „галските петли“, се до годинешното ЕП.

Истражителите сметаат дека Бензема го охрабрувал Валбуена да им плати на уценувачите затоа што му ги пренесувал условите под кои би можел сопствениците на снимката да ги спречи да не јаа пуштат во јавност.

Бензема сето тоа го негирал, а сега целата работа стигнала до суд.

Меѓу приведените тогаш беше и поранешниот француски репрезентативец, Џибрил Сисе кој беше пуштен на слобода по сослушувањето.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рајо Ваљекано освои бод на „Местаља“

Објавено пред

Рајо Ваљекано ремизираше 1:1, на „Местаља“ против Валенсија. Голманот на македонската репрезентација Столе Димитриевски блескаше на голот на Рајо. Во второто полувреме успеа да ги одбрани ударите на Солер и Фолкие.

Валенсија до предност дојде во 19.минута со гол од пенал. Димитиревски немаше шанси против Солер.

Рајо израмни во 64.минута преку Изи Паизон.

Димитриевски потоа ги одбрани ударите на Солер и Фолкие, а во 88.минута ВАР ја спаси Валенсија од пораз. Марин постигна гол, кој беше поништен поради милиметарски офсајд.

Рајо имаа шанса и во 94.минута меѓутоа ударот на Беб успеа да го блокира Дијакаби.Прикажи повеќе...

Спорт

Ливерпул го победи Саутемптон, Астон Вила славеше кај Кристал Палас

Објавено пред

Три натпревари се одиграа во попладнево во Премиер лигата, во рамките на 13.коло. Победи забележаа Ливерпул и Астон Вила, без голови заврши натпреварот помеѓу Норич и Вулверхемптон.

Ливерпул во едно полувреме го декласира Саутемптон и се доближи на еден бод до лидерот Челси. Жота ги постигна првите два гола, во втората и 32.минута, пет минути подоцна погоди и Тијаго Алкантара. Конечниот резултат го постави Ван Дајк.Стивен Џерард во вториот меч како менаџер на Астон Вила ја забекежа втората победа. Екипата на Џерард славеше во лондон кај Кристал Палас победа од 2:1.

Таргет го постигна првиот гол во 15.минута. Овој резултат беше важечки цели 70 минути кога вториот гол за Астон Вила го постигна Мекгин. На истекот на натпреварот, во 95.минута Гуехи го постави конечниот резултат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Халанд се врати со гол – Дортмунд победија во Волфсбург

Објавено пред

Борусија Дортмунд во дербито на 13.коло победи во Волфсбург. По 10.победа од стартот на сезоната „милионерите“ ја презедоа лидерската позиција од Баерн Минхен. Колото го обележа убедливиот пораз на Борусија Менхенгладбах во Келн и натпреварот со девет голови помеѓу Гројтер Фирт и Хофенхајм.

Волфсбург одлично влегоа во дербито со Борусија, по 120 секунди играа имаа водство преку Вегхорст. „Милионерите“ во мечот ги врати Џан од пенал во финишот на првиот дел. Во второто полувреме Мален и Халанд го комплетираа пресвртот.

Халанд кој не играше повеќе од еден месец, на теренот влезе во 73. минута, осум минути подоцна постигна гол.Келн со 4:1 ја совлада Борусија Менхенгладбах, а Хофенхајм на гостински терен славеа победа 6:3 на д Гројтер Фирт. Победа од 2:1 забележа Бохум над Фрајбург, а без поббедник 1:1 заврши дуелот Херта-Аугсбург.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија6 часа

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија8 часа

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија8 часа

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија9 часа

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет9 часа

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет9 часа

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија10 часа

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија19 часа

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион22 часа

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија22 часа

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ1 ден

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Популарно1 ден

Македонија ќе игра против Италија во полуфиналето на плејофот за Светското првенство во Катар

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите за баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Денешната ждрепка во Цирих...

Македонија1 ден

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од...

Македонија1 ден

Автобусот бил технички исправен, годинава 113 пати ја поминал државната граница

Автобусот на „Беса транс“ минатата година во 22 случаја остварил влез – излез од државата, додека, пак, во 2021 година...

Македонија1 ден

(Видео) Утре ќе бидат префрлени во Скопје првите двајца преживеани во автобуската несреќа

Утре ќе бидат донесени првите двајца од седумте преживеани во автобуската несреќа во Бугарија. Тие прво ќе бидат сместени на...

Македонија1 ден

19 починати и 434 новозаболени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.026 тестирања,...

Македонија1 ден

Изгорениот автобус бил произведен 2007 година

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија и однесе 45 животи, бил стар 14 години. Од македонското МВР...

Македонија1 ден

Пронајдено уште едно тело, дете е 45. жртва во изгорениот автобус во Бугарија

При дополнителен преглед на изгорениот македонски автобус што се запали на автопатот „Струма“ пронајдено е уште едно тело, пренесе Бугарската...

Досие