Контакт

Спорт

Погба и Стела Мекартни ги дизајнираа првите „вегански“ копачки

Објавено пред

Ѕвездата на Манчестер јунајтед, Пол Погба, соработуваше со „Адидас“ и славната модна дизајнерка Стела Мекартни за да ги креира првите „100 отсто вегански копачки“.

Ограничената едиција на копачки, за цена од 280 фунти, ги користи иновациите од копачките „предатор“ на германската компанија и се изработени од материјали што ги почитуваат веганските принципи.

„Јас сум првин фудбалер, но имам голем интерес во модата и дизајнот и сакав да го испитам тоа. Соработката беше посебна бидејќи долго време сум ѝ фан на Стела Мекартни. Едвај чекам да ги носам копачките што ги направивме“, вели 28-годишниот Погба.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вест Хем пазари во Базел – конкуренција им е Барселона

Објавено пред

Премиерлигашот Вест Хем сака да се засили во зимскиот преоден рок. Желбата е во Лондон да биде доведен 23-годишниот Бразилец од швајцарски Базел – Артур Кабрал, објавија швајцарските медиуми.

Сепак, англискиот клуб има сериозен конкурент во екипата на Барселона.

Минатата недела од Вест Хем разговарале со застапниците на бразилскиот голгетер, а најновите информации се дека „чеканите“ понудиле 20 милиони евра за Кабрал.

Бразилецот сезонава има 20 настапи во сите натпреварувања, а постигна 22 гола.

Минатата сезона на 36 меча за Базел постигна 20 гола. Договорот со швајцарскиот клуб му истекува во 2023 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Иниеста држи лекции по фудбал и на 37 години

Објавено пред

Шпанскиот фудбалер од средниот ред, Андрес Иниеста веќе некое време се наоѓа во фаза кога може во секој миг да стави крај на богатата фудбалска кариера. Има полни 37 години, а кога пред 3 години си замина од редовите на Барселона, оттогаш е во редовите на јапонски Висел Кобе.

Шпанецот со актуелниот тим има договор до 2024 година се уште воодушевува со своите партии.

Иако Висел Кобе на последниот меч против Јокохама загуби со 2-0 на домашен терен, сепак Иниеста се најде во центарот на вниманието поради серијата дриблинзи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Центарот Валанчиунас погоди 7/7 за тројка, бараа да му направат тест на дрога

Објавено пред

Литванскиот кошаркарски центар – Јонас Валанчиунас се чини го одигра мечот на кариерата, ноќеска со неговите Њу Орлеанс Пеликанс против ЛА Клиперс. Тој мечот го заврши со 39 поени, а Пеликаните славеа со 123-104.

Она што привлече најголемо внимание е неговиот шут за три поени. Во првото полувреме центарот за само 16 минути игра уфрли 7 тројки од исто толку обиди.

Валанчиунас имаше и 15 скока. Тој е само шестиот играч во историјата на НБА лигата кој успеал да погоди 7 тројки без промашување, за едно полувреме. Претходно тоа го сториле Тревор Ариза, Стеф Кари, Бен Гордон, Шон Вилијамс и Лаф ла Френс.

Интересно е што по мечот на социјалните мрежи се шегуваа со Литванецот – бараа да му биде направен тест на дрога.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија3 часа

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ4 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија5 часа

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа6 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа6 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион7 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа8 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија21 час

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија23 часа

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија1 ден

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија1 ден

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија1 ден

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија1 ден

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа1 ден

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија1 ден

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа1 ден

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет1 ден

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија2 дена

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет2 дена

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Досие