Контакт

Спорт

Погба се обидел да ги исплати уценувачите со 100.000 евра, Мбапе чека Матијас да го објави видеото

Објавено пред

Француските медиуми со големо внимание ја следата најновата афера која го стресе фудбалот во земјата. Водечките медиуми „РМЦ“ и „Лекип“ излегоа со нови информации поврзани со аферата Погба, „La Pogbaffaire“.

dobivaj vesti na viber

Пол Погба, во италијанската полиција пријавил дека бил цел на изнуда за сума од 13.000.000 евра од страна на банда во која бил и неговиот постар брат Матијас. „РМЦ“ сега тврди дека фудбалерот им платил 100.000 евра на криминалците, во обид да се ослободи од нив.

Откако не успеал да се откачи од бандата тој решил да го пријави случајот.

„РМЦ“, понатаму наведува дека Погба ги отфрлил тврдењата на Матијас дека има спорни снимки на кои бара од вуду вештерка да му фрли магија на Килијан Мбапе. Пишувајќи за аферата „Лекип“, објави дека Мбапе од далечина следи како се развива случајот и чека Матијас Погба да излезе во јавноста и да ја покаже наводната видео снимка, по што ќе реши како да му пристапи на случајот.

Овој извор не ја исклучува можноста, доколку тврдењата на Матијас Погба се вистините, Мбапе да го услови селекторот Дидие Дешам, односно да го стави во позиција да избира помеѓу него и Пол Погба.

Додека Пол се обидува на секој начин да ја докаже својата невиност и дека тој е всушност жртвата, Матијас продолжува да долева масло на огнот на социјалните мрежи…

„Мојот помлад брат конечно го покажува вистинското лице. Тој го започна сето ова ја лажеше полицијата од каде и излезе оваа информација. Пол очигледно се обидуваш целосно да ме затвориш, да кажуваш лаги за мене и да ме пратиш во затвор. Се ми е јасно. Мојата верзија на настаните е вистинита и кажува што точно се случило, за разлика од твојата. Имам доволно докази за да покажам дека лажеш“, напиша Матијас на социјалните мрежи.

Матијас му се обратил и на Мбапе и му рекол дека „нема ништо против него“ и дека приказната за вуду вештерката е целосно вистинита…©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Евертон ги казни грешките на Трипие – Пораз на Њукасл на Гудисон парк

Објавено пред

Евертон го декласира Њукасл со 3:0 во 15.коло, во Премиер лигата. Со овој триумф, Евертон и покрај минусот од 10 бода, излезе од опасната зона. Зад него на табелата се Лутон, Барнли и Шефилд јунајтед.

dobivaj vesti na viber

Мечот на Гудисон парк беше решен во последните 10 минути, кога Киран Трипие им овозможи на домашните да постигнат два гола.

Англискиот репрезентативец направи две катастрофални грешки во 79. и 86.минута, кои ги казнија Мекнил и Дукуре.

Точка на натпреварот со првиот гол во Премиер лигата, стави португалскиот напаѓач Бето во 96.минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Загреб победи во Битола – Пелистер остана на нула во ЛШ

Објавено пред

facebook.com/hceurofarmpelister

dobivaj vesti na viber

Ракометарите на Еурофарм Пелистер се упте се без победа и без освоен бод во Лигата на шампионите. Во 10.коло, Еурофарм Пелистер доживеа пораз од Загреб 22:23 (10:13). Македонскиот шампион заедно со Целје се двата тима кои се без победата.

Пелистер вечерва веројатно ја пропушти последната шанса да запише триумф во Лигата на шампионите, во тоа ги спречи голманот Мандиќ кој со 20 интервенции беше најдобар на теренот.

Загреб имаше предност во текот на целиот натпревар, Пелистер имаше шанса но не ја искорсити. Во 39.минута „зелените“ изедначија на 18:18, но не и да направат пресврт. Загреб врати со два брзи гола и до крајот не го испушти водството.

Најдобри во редовите на Пелистер голманот гебдан со 14 одбрани и Кузмановски со осум гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер му нуди нов договор на Лаутаро Мартинез

Објавено пред

Извршниот директор на Интер, Џузепе Марота изјави дека клубот му нуди продолжување на договорот на аргентинскиот репрезентативец Лаутаро Мартинез.

dobivaj vesti na viber

Мартинез (26) во Интер пристигна во 2018 година од Расинг за околу 25 милиони евра. Тој има договор до 30 јуни 2026 година, а оваа сезона има постигнато 15 гола на 19 натпревари во сите натпреварувања.

„Се обидуваме да го продолжиме договорот со Мартинез на уште пет години. Преговараме со Лаутаро, а добро е што тој го има она големо чувство за припадност кон овој клуб, што во модерниот фудбал навистина не е за потценување“, изјави Марота.

Аргентинскиот напаѓач одигра 257 натпревари за Интер и постигна 117 голови. Со клубот освои пет трофеи.

Мартинез за аргентинската репрезентација настапи на 54 натпревари и постигна 21 гол.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Земјата се соочува со епидемија од корупција, црната листа ќе се проширува, најави Агелер

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но...

Македонија8 часа

Со возило на фирма струмичанецот му помогнал на Палевски и го пренел преку Турција, обвинителството нареди истрага за возачот

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело...

Македонија9 часа

Анѓушев: Малта не треба да има почесен конзул со сенка врз неговото име, колку и да е таа неоправдана

Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото...

Македонија10 часа

Мајката на Вања: Сè уште не можам да разберам зошто моето девојче е сега во гроб

Не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мира и разговаравме само...

Македонија11 часа

Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Политиканството во вакви случаи на убиства, уште еднаш ги убива жртвите и тоа не е добро. Ова го изјави министерот...

Македонија11 часа

Лога за екстрадицијата на Палевски: За релативно кратко време очекувам да биде меѓу нас и да докажува што се случило

Барањето за екстрадиција на Љупчо Пелвски- Палчо, осомничен дека е организатор и извршител на убиствата на 14 – годишната Вања...

Македонија11 часа

Спасовски: Адвокатот на Палевски се’ уште е на распит во полиција

Васко Стојков – адвокатотот на осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски, се’ уште е на распит во полициската станица. Министерот...

Македонија12 часа

Кривична ќе има и за возачот кој го носел Палевски до Турција

Возачот кој го превезуваше осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски,  во Турција и кој беше приведен на влез во земјава...

Македонија13 часа

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради сторена тешка дисциплинска повреда

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна...

Свет13 часа

(Видео) Објавени снимки на кои се слушаат истрели: Русија вознемирена поради осмоодделенката која упадна со пиштол во училиште

Убиено е девојчето Марија Н., а уште пет лица се ранети во училиштето во Брјанск, Русија, кога утрово во одделението...

Свет14 часа

Бразил испраќа војници на границата со Венецуела, расте стравот од нова војна

Бразил објави дека распоредува војници долж границата со Венецуела, откако венецуелската влада ги објави плановите за вклучување на областите контролирани...

Македонија15 часа

Запленети непријавени 50.600 евра на скопскиот аеродром

Запленети 50.600 евра коишто патник на влез во државата на царинската испостава Аеродром Скопје не ги пријавил кај царинските службеници,...

Македонија16 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Треба да се одговори зошто веднаш МВР не тргнало во потрага по возилото на убиениот Панче

МВР направи низа пропусти во истрагата за убиствата на Палевски, што ја отвора дилемата дали Вања можела да биде спасена,...

Свет16 часа

Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел

Пакетот нова безбедносна помош за Украина и за Израел во вредност од милијарди долари беше блокиран вчера од републиканците во...

Македонија1 ден

Адвокатот на Љупчо Палевски на распит во полициска станица

Адвокатот Васко Стојков, со кого Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски, замина...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: За втор мандат ќе се произнесам кога ќе дојде време, не е момент во овие траорни времиња да зборуваме за втор мандат

Претседателот Стево Пендаровски денеска кажа дека не размислува за втор мандат во вакви траорни времиња. „Прашањето на вашата колешка беше...

Македонија1 ден

Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски

Министерот за правда Кренар Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски, информираат од ресорното министерство. Појаснуваат дека истото...

Македонија1 ден

Побарана екстрадиција на Палевски поради убиствата

Основното јавно обвинителство Скопје го изготви Барањето за екстрадиција за Љупчо Палевски-Палчо кој е осомничен за убиствата на 14-годишната Вања...

Македонија1 ден

Пендаровски: Функционерите мора да работат и да градат, без да крадат, корупцијата најголем проблем за граѓаните

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на дводневниот Отворен Форум за антикорупција организиран од Македонскиот центар за меѓународна...

Македонија1 ден

Мажoт кој го возел Палевски до Турција доби 48-часовен притвор

Судија го прифати предлогот и определи мерка краткотраен притвор од 48 часа за С.Д. од Струмица, кој го возел првиоосомничениот...