Контакт

Спорт

Покрај сите легендарни големи клубови – никој толку доминантен како Баварците оваа сезона

Објавено пред

Баерн Минхен ја освои својата шеста европска титула со 1:0 победата над Пари Сен-Жермен, додавајќи трофеј на тие освоени во 1974, 1975, 1976, 2001 и 2013, и поставувајќи нов единствен рекорд – станувајќи првиот шампион од ЛШ кој победил во сите мечеви до титулата (11 победи во 11 меча).

Баерн во натпреварите по групи двапати ги победија Олимпијакос (2:0, 3:2), Црвена звезда (3:0, 6:0) и Тотенхем (3:1, 7:2), а потоа во осминафиналето двапати беа подобри од Челси (3:0, 4:1). Во Лисабон, тие ги „прегазија“ Барселона со 8:2, доминираа против Лион со 3:0 и на крајот ги победија ПСЖ со 1:0.

Вкупно, се работи за 11 победи со 43:8 гол-разлика и зачудувачка статистика ако се видат историски големите тимови кои стигнувале до овој трофеј (Реал Мадрид, Барселона, Милан…).

Баерн исто така се приклучуваат на Барселона како единствен клуб кој двапати ја освоил континенталната тројна титула (ЛШ, домашната лига и домашниот куп), откако истото го направија во 2013.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роси во Петронас Јамаха

Објавено пред

Деветкратниот светски првак Валентино Роси од наредната сезона ќе вози за Петронас Јамаха. Во јануари беше јасно дека Роси ќе мора да го смени тимот откако фабричкиот тим на Јамаха потврди дека во 2021 година колега на маверик Вињалес ќе му биде Фабио Квартараро.

Откако Јамаха ги објави имињата на возачите за наредната сезона Роси изјави дека ќе му требаат неколку трки за да реши дали ќе вози или ќе се повлече во пензија. Прекинот на сезоната ја пролонгираше неговата одлука, а денес Петронас потврдија дека ветеранот ќе вози заедно со Франко Морбидели.

„Докторот“ во Светското првенство дебитираше на Големата награда на малезија во 1996 година, а истата таа година ја забележа првата победа во Брно. Во кариерата забележал 115 победи, а вкупно 235 пати би меѓу најдобрите тројца.

Девет пати бил светски првак, има по една титула во класите до 125 и 250 кубни сантиметри, а седум пати бил најдобар во „кралската класа“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барселона одбиле астрономска понуда за Ансу Фати

Објавено пред

Во време кога во фудбалот владее финансиска криза Барселона добиле астрономска понуда за Ансу Фати. Понудата на адресата на клубот ја доставил менаџерот Жорж Мендеш.

Фати зад себе има извонредна деби сезона во Ла Лига, а неодамна дебитираше и за шпанската репрезентација, постигна гол против Украина и стана најмладиот стрелец во историјата на националниот тим.

Неименуван клуб на Барселона и понудил 150.000.000 евра за Фати. Според понудата што ја донел Мендеш заинтересираниот купувач понудил 125.000.000 во кеш и 25.000.000 евра низ бонуси.

Фати во својот договор има откупна клаузула од 400.000.000 евра.

Шпанските медиуми шпекулираат дека понудата која Барселона ја одбула стигнала од Манчестер Јунајтед.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сити три недели без Жесус

Објавено пред

Напаѓачот на Манчестер сити, Габриел Жесус, се повредил во понеделникот на натпреварот против Вулверхемптон поради што нема да може да игра во наредниот период.

Информацијата ја објави Фудбалската федерација на Бразил преку соопштение дека Жесус е повлечен од списокот националниот тим. Жесус нема да игра на натпреварите против Боливија и Перу на 9 и 13 септември.

Жесус против Вулверхемптон го одигра целиот натпревар, постигна гол во 90 минута и го постави конечниот резултат 3:1.

Повредата на Жесус ги зголеми проблемите кои ги има Пеп Гвардиола бидејќи уште најмалку еден месец нама да може да смета да првиот напаѓач Серхио Агуеро.

Според прогнозите Жесус ќе паузира три недели.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ30 минути

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ1 час

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија2 часа

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Свет3 часа

По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Седум лица се приведени за нападот пред поранешните канцеларии на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, соопштија официјалните лица. Маж вооружен со...

Свет4 часа

(Видео) Се урна воен авион во Украина – загинаа 25 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на...

Македонија5 часа

Протест против полициската бруталност во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој...

Европа5 часа

Франција бара Брисел да ја принуди секоја членка на ЕУ да прими мигранти

Франција побара секоја земја членка на ЕУ да биде принудена да преземе дел од илегалните мигранти што пристигнуваат на европска...

Свет6 часа

Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните...

Топ15 часа

Тројца осомничени за производство и продажба на марихуана, едниот фатен додека ги кастрел стеблата во Визбегово

Скопското Обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против тројца 38-годишници за неовластено производство и продажба на марихуана. За таа...

Економија15 часа

Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

Вкупната вредност на четвртиот пакет изнесува околу 350 милиони евра од кои 264 милиони се од Буџетот на државата и...

Европа17 часа

СЗО: Во Европа се зголемува заразата со коронавирусот

Брзината на пренесување на Ковид-19 и хоспитализацијата растат во Европа, предупреди директорот на Светската здравствена организација за вонредни ситуации, Мајкл...

Македонија17 часа

Пахор со поддршка за членството во ЕУ: „Не смее да има одложување на меѓувладината конференција“

Словенија ќе продолжи да ја поддржува Северна Македонија на патот кон полноправно членство во Европската Унија, истакна претседателот на Словенија,...

Македонија21 час

Починаа 9 лица, регистрирани 143 новозаразени

Во последните 24 часа се направени 1.504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија22 часа

(Видео) Кривична пријава и суспензија за полицаецот кој претепа Ром во Битола

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички стандарди и професионални истраги во МВР поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење...

Европа23 часа

Напаѓачот уапсен, полицијата пронајде мачета и сатар на местото на нападот во Париз

„Бев во мојата канцеларија. Слушнав врисоци на патот. Погледнав низ прозорецот и видов жена која лежеше на подот и имаше...

Македонија1 ден

Пендаровски до Пахор: Споделуваме сегашност во НАТО, уверен сум дека ќе имаме и заедничка иднина во ЕУ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“ претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Македонија1 ден

Казна за Рудникот САСА – ќе плати 65 илјади евра поради истекувањето јаловина

Откако при направениот увид и констатиран прекршок водостопанскиот инспектор на Државниот инспекторат за животна средина предложи постапка за посредување согласно...

Свет1 ден

(Видео) Ковид-19 создал мутација којашто е уште позаразна

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мутација која се чини дека е уште позаразна, а експертите...

Македонија1 ден

Николовски ќе бара мотивациско писмо од директорите за да спречи корупција

Вицепремиерот Љупчо Николовски бара од граѓаните да не очекуваат чудо за брзо време бидејќи проблемот со корупцијата во Македонија постои...

Македонија1 ден

Маричиќ не поддржува бирање државен јавен обвинител со политички договор

Не веруваме дека е добар начин на избор на обвинител со политички договор меѓу партиите, рече министерот за правда, Бојан...

Досие