Контакт

Спорт

Полицијата го уапси човекот кој расистички го навредуваше Фред

Објавено пред

Ентони Бурк, 40-годишниот навивач на Манчестер сити кој правеше расистички гестикулации кон фудбалерот на Манчестер јунајтед, Фред за време на вчерашното дерби, утрово е уапсен од локалната полиција, јавуваат британските медиуми.

Бурк, поранешен британски војник беше фатен од камерите како прави мајмунски гестикулации кон Фред во моментите кога Бразилецот изведуваше корнер, а друг дел од навивачите го нападнаа со запалки и други објекти.

„Ниту овој идиот не може да го уништи чувството. Срамно однесување, никогаш нема оправдување за расизам“, напиша крилото на Јунајтед, Џеси Лингард на Твитер.

Самиот Фред призна дека бил навреден.

„За жал, уште живееме во назадно општество. Срамота е што уште треба да живееме со ова во 2019. На теренот не видов ништо, но ми покажаа потоа во соблекувалната. Се обидувам да не мислам за тоа. Се случува тука, се случуваше и кога играв во Украина“, изјави Фред.

Спорт

Сити како на тренинг со Фулам (видео)

Објавено пред

Манчестер сити стигнаа до убедлив 4:0 триумф над второлигашот Фулам во 4. коло на англискиот ФА куп, во меч во кој исходот беше јасен уште по дваесетина минути.

Мечот започна лошо за гостите, откако уште во шестата минута останаа со играч помалку по директниот црвен картон за Тим Рим, нешто што тимот на Пеп Гвардиола веднаш го казни ова – Илкај Гундоган од пенал погоди за 1:0, а во 19. минута, Бернардо Силва постигна гол за 2:0.

Во второто полувреме, Габриел Жесус постигна два гола за три минути (72. и 75. минута) за комплетирање на триумфот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јул го освои Штрајф, прв Швајцарец со победа во Кицбил по 52 години! (видео)

Објавено пред

Швајцарецот Даниел Јул ја забележа својата трета победа во сезоната од Светскиот куп во алпско скијање, триумфирајќи на легендарната патека Штрајф во австрискиот ски-центар Кицбил, за да стане првиот Швајцарец со слаломска победа таму по пауза од 52 години.

Јул беше втор по првото возење зад норвешкото изненадување, Лукас Братен, но скијачот со стартен број 34 не ги заддржа нервите во второто возење и на крајот заврши како трет. Јули имаше комбинирано време од 1:41.50, за 0.12 секунди пред домашниот фаворит, Марко Шварц, додека третото место отиде кај Французинот Клемен Ноел со 37 стотинки послабо време.

Со победата, Јул се доближи на првото место во генерален пласман во слалом – тој сега има 435 поени, додека Норвежанецот Хенрик Кристоферсен останува прв со 452 поени по петтото место, а Ноел е трет со 400 поени. Во генерален пласман за големиот кристален глобус, Кристоферсен е прв со 741 поени пред сонародникот Александер Омод Килде (700) и Австриецот Матијас Маер (692).

Прикажи повеќе...

Спорт

Раџа го расипа совршеното деби на Јанг – Интер со трето реми во низа! (видео)

Објавено пред

Раџа Наинголан постигна гол за израмнување против својот поранешен клуб, за Интер и Каљари да одиграат 1:1 на „Сан Сиро“ за трето реми во низа за тимот на Антонио Конте, кој очигледно го губи здивот во битката со Јувентус за титулата во Серија А.

А почна совршено за новото засилување на тимот, ветеранот Ешли Јанг, кој пристигна од Манчестер јунајтед. Тој во 29. минута од мечот, совршено го пронајде Лаутаро Мартинез за „нераѕурите“ да поведат со 1:0.

Меѓутоа, Наинголан, кој имаше разочарувачка една сезона во Интер, во 78. минута со удар од над 20 метри успеа да го изненади Хандановиќ и да донесе поен за клубот од Сардинија. Уште пофрустрирачки за Интер, Лаутаро доби втор жолт картон во финишот на натпреварот поради неспортско однесување.

Сега, Интер останува на второто место во Серија А со 48 поени, три помалку од Јувентус, кој денеска гостува на Наполи. Каљари се шести со 31 поен.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Со возило на Црвен крст излетале од патот на Водно додека се обидувале да спасат повреден маж

Екипа на Црвен крст не успеала да го спаси повредениот маж на Водно по којшто трганала, бидејќи нивното возило излетало...

Македонија3 часа

Спасовски ја повика опозицијата да го поддржи законот за ЈО: „Престанете со партиски калкулации“

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања ја повика опозицијата да го поддржи Законот за јавно обвинителство кој, како...

Свет4 часа

(Видео) Успешно полета најдолгиот патнички авион во светот

Компанијата Боинг извести дека вчера успешно е завршен пробнот лет на нивниот нов модел на авион „боинг 777Х“, најголемиот двомоторен...

Регион4 часа

Туристите кои од Вухан стигнаа во Хрватска планираат да продолжат во БиХ

Кинеските туристи од градот Вухан кои пристигнале во Хрватска, планираат да ја посетат Босна и Херцеговина, пренесува „Индекс.хр“. Според информациите...

Македонија6 часа

Термалните камери на скопскиот аеродром ќе детектираат симптоми за коронавирусот

Нема простор за паника кога во прашање е коронавирусот, посочи министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со Комисијата за...

Култура7 часа

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната ASC награда за најдобра кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34...

Свет7 часа

Бројот на загинати од земјотресот во Турција се искачи на 31 лице

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција во петокот се искачи на 31 лице, додека спасувачите се...

Регион7 часа

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според...

Свет8 часа

Потврден прв случај на новиот корона вирус во Канада

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата. Здравствениот систем во Торонто бил известен...

Свет19 часа

Москва: Седум кинески државјани пренесени во болница за заразни болести

Седум кинески државјани од хотел во Москва се пренесени во болница за заразни заболувања, поради сомнение дека имаат акутна вирусна...

Регион22 часа

Нов земјотрес во Турција

Не престанува да се тресе земјата во Турција. Нов земјотрес ја потресе земјата за помалку од 24 часа. Земјотрес со...

Свет24 часа

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија,...

Топ1 ден

Нова жртва на иста измама – ѝ рекле да даде пари или синот ќе лежи во затвор поради сообраќајка

„Син ти направи сообраќајна несреќа во која загина дете. Да ни дадеш пари и ќе средиме тој да не лежи...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за Јавното обвинителство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното...

Македонија1 ден

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ1 ден

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет1 ден

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет1 ден

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет1 ден

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа1 ден

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Досие