Контакт

Спорт

Полицијата ја растурила роденденската забава на Лукаку

Објавено пред

Полицијата, во раните утрински часови, ја прекинала роденденската забава на Ромелу Лукаку. „Кориере дела Сера“, пипува дека 28 роденден Лукаку го славел во еден хотел во центарот на Милано.

Забавата започнала по победата над Рома (3:1). По претходна пријава, полициските службеници влегле и ја прекинале забавата во 3 часот. Заедно со Лукаку биле уште 23 лица. Сите гости на забавата и управителот на хотелот ќе треба да платата казни за непочитување на епидемиолошките мерки.

Од играчите на Интер на забавата биле присутни Ешли Јанг, Ашраф Хакими и Иван Перишиќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Вратарот“ на Хрватска: Шпанците не трпат кога противникот ја држи топката

Објавено пред

Голманот на фудбалската репрезентација на Хрватска, Доминик Ливаковиќ денеска изјави дека клуч на победата против Шпанија би можело да биде одземање на поседот на противникот кој „не трпи другиот тим да ја држи топката“.

„Одлична репрезентација се, имаат доста млади, добри играчи. Играат добар пресинг. Створија доста прилики, не им одеше, но се надополнија во последниот меч. Треба на почетокот со нив да играме мирно, паметно, да го издржиме нивниот притисок. Тие не трпат кога другиот тим ја има топката во нозете. Мислам дека ние тоа го можеме“ рече Ливаковиќ.

Мечот меѓу Хрватска и Шпанија е предвиден во понеделник на стадионот „Паркен“ во Копенхаген.

Иако селекторот Далиќ рече дека во осминафиналето го добија еден од најтешките противници, „вратарот“ Ливаковиќ смета дека ниту на Шпанците не им е многу драго што мораат да играат против Хрватска.

„Сигурно ние не им бевме првиот пик. Ако сакаме далеку да стигнеме, мора да ги победуваме најсилните репрезентации, мора да ги победуваме сите“ смета Ливаковиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јоаким Лев пред Англија: Покажавме сјаен менталитет, но сега се игра на испаѓање!

Објавено пред

Селекторот на фудбалската репрезентација на Германија, Јоаким Лев вели дека не е загрижен што неговата селекција на ЕУРО 2020 во осминафиналето ќе ги одмери силите со Англија. Тој по завршувањето на шампионатот си оди од селекторската позиција.

Пред мечот со „Гордиот Албион“ ги отфрли критиките за играта на „Панцирите“ во „групата на смртта“.

„Не сум загрижен, тоа ќе биде потполно поразличен меч. Унгарија паркираше автобус, сите беа зад топката, влегуваа во секој дуел. Против Англија ќе биде потполно поинаков меч. Тие играат на свој терен, ќе сакаат да напаѓаат, ќе биде отворен меч“ смета Лев.

Германија има само 5 победи во последните 12 натпревари, па селекторот смета дека екипата мора да ја поправи играта и да биде повнимателна, пред се при прекините.

„Не можеме да ги повторуваме грешките, мора да сме подобри. Сјајна вест е дека ќе играме на `Вембли`. Групната фаза е готова и сега мора да сме поконцентрирани, сега се игра на испаѓање, нашите игри досега не беа премногу добри, но ако одиграме како против Португалија, може да сме јак противник“ смета Јоаким Лев.

Мечот против Англија е во среда, од 18 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Инвазија на Хрвати на Копенхаген, 3.500 влезници продадени за 4 часа

Објавено пред

По пласманот на фудбалската репрезентација на Хрватска во осминафиналето на ЕУРО 2020, „коцкастите“ од Глазгов се селат во Копенхаген.

За само 4 часа, денеска од 11 до 15 часот се продадени 3.500 расположливи влезници за нивниот сектор на „Паркен“ стадионот, објави Хрватската фудбалска федерација и најави голема поддршка за фудбалерите.

Останува да се види колку хрватски навивачи ќе успеат да дојдат до влезниците кои УЕФА ќе ги пушти во слободна продажба.

Продажбата на влезниците за мечот меѓу Шпанија и Хрватска се движела од 50 евра (трета категорија), 125 евра (втора категорија) и 185 евра за прва категорија.

„Паркен“ е најмалиот стадион од сите 11 на кои се игра ЕУРО 2020, со капацитет од 38.000 места.

На првиот меч на Данска против Финска имало 15.200 гледачи, против Белгија имало 23.395 навивачи на трибините, а мечот со Русија на кој Данска забележа убедлива победа имало 23.644 гледачи.

Мечот на „Фуријата“ против „коцкастите“ се игра во понеделник од 18 часот. Победникот од овој дуел во четвртфиналето ќе вкрсти со подобриот од мечот меѓу Франција и Швајцарија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

Руски претставник за британскиот брод: Следниот пат бомбите ќе паднат врз целта, а не околу неа

Шефот на руската делегација во преговорите за безбедност и контрола на оружјето во Виена, Константин Гаврилов, ја предупреди Велика Британија...

Македонија6 часа

Заев: Репрезентацијата ја претставува Северна Македонија, придавката „македонска“ е за други случаи

Кога се претставува државата, како во случајот со фудбалската репрзентација, тогаш се употребува репрезентација на Северна Македонија, додека македонско, македонска,...

Македонија8 часа

Радев: Ги издржавме притисоците, патот на Северна Македонија зависи само од дијалогот со Бугарија

Забрзувањето на европската перспектива за Република Северна Македонија зависи само од ангажманот и резултатите во дијалогот со Бугарија. Ова го...

Македонија8 часа

Регистрирани се 10 нови случаи на Ковид -19, три лица се починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 2.302 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на...

Регион9 часа

Вучиќ: Не е фер што Македонија и Албанија не добија датум за преговори

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека жали што Скопје и Тирана не добија датум за почеток на преговорите со ЕУ....

Македонија11 час

Утре ќе стигнат 100.000 вакцини на Фајзер, а в недела 500.000 на Синовак, најави Филипче

Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, најави министерот за здравтство Филипче. В недела...

Македонија12 часа

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование, најавија по денешниот работен состанок, министерот за...

Македонија13 часа

Над 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин, ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во...

Свет13 часа

(Видео) Москва со порака: Ќе има страшни последици ако некој изврши провокации како случајот со британскиот разурнувач

Руската Црноморска флота, заедно со Граничната служба на ФСБ, испукаа предупредувачки истрели за да го спречат британскиот разурнувач да ја...

Македонија13 часа

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, повикува Министерството за труд и социјала

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Европа14 часа

Европскиот Парламент предупредува- Бројот на мигранти расте, мора итно да дејствуваме

Со доаѓањето на летните месеци на надворешните граници на ЕУ, притисокот на мигрантите расте, затоа е потребно итно и солидарно...

Свет15 часа

(Видео) Се сруши мост во Вашингтон, повредени се повеќе лица

Пешачки мост се урна во североисточен Вашингтон. Според американските медиуми, најмалку шест лица биле повредени, додека еден камион останал заробен...

Економија1 ден

Владата го утврди предлогот за поскапувањето на горивата, на ред се пратениците

Предлогот за законски измени за повисока еколошка такса за нафтените деривати одат на усвојување во Собранието. Владата на денешната 82...

Свет1 ден

Европска здравствена агенција: Делта вирусот ќе доминира во Европа ова лето

Делта варијантата на коронавирусот, првпат откриена во Индија, значително ќе се прошири низ Европа во текот на летото, предупреди Европската...

Топ1 ден

Изгоре камп возило на туристи на Матка

Камп возило на туристи од Полска целосно изгоре на Матка, а уште едно возило е оштетено, соопшти МВР. „Вчера настанал...

Македонија1 ден

Пет нови случаи на Ковид-19, почина 39-годишник од Кичево

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а регистрирани се 5 нови случаи на...

Македонија1 ден

Заев: ЕУ има проблем, ние ќе бараме решение и не се откажуваме од заслужената интеграција

„Европа има проблем. Големата идеја за обединета Европа денес има проблем. А проблемот е самата ЕУ. Брисел ни порача дека...

Европа1 ден

Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод

Руски воен брод испукал предупредувачки истрели кон уништувач на британската кралска морнарица, ХМС Дифендер, откако влегол во руските води во...

Македонија1 ден

Утре и задутре портокалова фаза: Од работа да се ослободат бремените жени и лицата над 60 години

Во текот на следните два дена (четврток и петок), целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова...

Македонија1 ден

Омбудсман: МВР да утврди одговорност кај службите за прекинот во издавањето лични документи

Народниот правобранител изразува загриженост во однос на повторниот прекин на издавање на лични документи (лични карти, патни исправи, возачки дозволи...

Досие