Контакт

Популарно

ИХФ: Никола Карабатиќ и Кристина Неагу најдобри во 2016

Објавено пред


Репрезентативецот на Франција и играч на ПСЖ, Никола Карабатиќ, односно романската репрезентативка која го носи дресот на Будуќност, Кристина Неагу се прогласени за најдобри во 2016 година од страна на Светската ракометна федерација (ИХФ).

Никола Карабатиќ и Кристина Неагу станаа единствени во ракометниот свет бидејќи по трет пат во своите кариери се прогласени за најдобри во светот. Претходно Карабатиќ беше најдобар во 2007 и 2014 година, а Неагу во 2010 и 2015 година.

Во изборот на ИХФ во предвид се земаа гласовите на ракометните стручњаци, новинарите и навивачите.

Во машка конкуренција зад Карабатиќ останаа неговиот соиграч, Данецот Микел Хансен, потоа Германецот кој го брани голот на Кил, Андреас Волф, односно Хрватот Домагој Дувњак и Норвежанецот Сандер Сагосен.

Кај дамите Неагу признанието го доби во конкуренција на Норвежанката Нора Мерк, Холанѓанката Нике Грот, Швеѓанката Изабел Гулден и Норвежанката Кари Гримзбо. крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Меѓународен

УЕФА покрена постапка против Барселона

Објавено пред

Европската фудбалска унија (УЕФА) покрена дисциплинска постапка против Барселона поради инцидентот на Камп Ноу за време на натпреварот од четвртфиналето на Лигата на шампиони против Рома.

УЕФА ја обвини Барселона поради тоа што навијачите на нивниот клуб фрлале предмети на теренот. Случајот ќе биде разгледан на 31 мај. Истиот ден дисциплинската комисија на УЕФА ќе го разгледува и случајот против Ливерпул.

Барселона во првиот меч на четвртфиналето на Лигата на шампиони ја победи Рома со 4:1. Реваншот се игра следната недела во Рим.

Прикажи повеќе...

Daily news

Червар направи промени во стручниот штаб

Објавено пред

Лино Червар откако остана на селекторската позиција во ракометната репрезентација на Хрватска, реши да направи неколку промени во стручниот штаб.

„Три важни акции имаме оваа година. Квалификациите за СП против Црна Гора, квалификациите за ЕVРО 2020 и Медитеранските игри“, рекол Червар. Тој во понеделникот го објaви списокот на играчи за пријателските натпревари со Шведска, на почетокот на наредниот месец.

Прв помошник на Червар ќе му биде Давор Доминиковиќ, а тренер на голманите ќе биде прославениот Мирко Башиќ. Игор Вори, кој ја заврши репрезентативната кариера, а сè уште е активен во дресот на ППД Загреб, ќе биде новиот директор на репрезентацијата.

„Прв помошник ќе ми биде Доминиковиќ, олимпиец и светски првак. Тренер на голманите ќе биде Мирко Башиќ. Игор Вори ќе биде директор на репрезентацијата. Ќе ја заврши кариерата и ќе ѝ се посвети на репрезентацијата“, рекол Червар.

Инаку, покрај Вори, по ЕП на кое Хрватска го освои петтото место од националниот дрес се простија уште четворица играчи: Алиловиќ, Чупиќ, Копљар и Гојун.

Прикажи повеќе...

Daily news

Дибаба ја одбрани титулата на 3.000 метри

Објавено пред

Гензебе Дибаба од Етиопија го освои златниот медал на Светското првенство во сала, што се одржува во Бирмингем, во трката на 3.000 метри.

Дибаба синоќа победи со време 8:45.05 и третпат во кариерата го освои најсјајното одличие во оваа дисциплина.

Среброто ѝ припадна на Сифан Хасан од Холандија (8:45.68 минути), а до бронзата стигна домашната натпреварувачка Лора Мјур (8:45.78 минути).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Владата допрва ќе одлучува дали Орце Камчев ќе стане почесен конзул на Бугарија

Владата допрва ќе одлучува за барањето на Бугарија бизнисменот Орце Камчев да биде именуван за почесен конзул во Македонија. Портпаролот...

Македонија4 часа

Скопје ќе добие нов екоавтобус

Нов екоавтобус ќе сообраќа на линијата со број 2 на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот...

Македонија5 часа

Манчевски: Регистарот на населението не е замена за попис

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организира јавна трибина за Законот за централен регистар на населението и Законот за...

Македонија5 часа

Фејзи Азири ќе биде вратен во затвор

Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм“, ќе биде вратен во затвор за издржување затворска казна за нелегално поседување оружје. Кривичниот...

Македонија5 часа

Двајца обвинети за крвавиот четврток излегуваат од притвор бидејќи понудиле гаранција

Две лица, кои се меѓу обвинетите за наслилствaта во Собранието од 27 април минатата година, ќе излезат од притвор бидејќи...

Македонија8 часа

Ердоган: Македонија има поддршка од Турција за влез во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во Анкара се сретна со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган. Како што соопшти собраниската прес-служба,...

Свет9 часа

Лавров: Путин и Трамп нема да дозволат вооружен судир

Владимир Путин и Доналд Трамп нема да дозволат вооружен судир меѓу Русија и САД, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија9 часа

Ново рочиште за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжи судењето за предметот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на...

Македонија9 часа

Јанакиески на суд за „Сончев Град“

Во кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за предметот „Топлик“ на специјалното јавно обвинителство, во кој се обвинети...

Македонија1 ден

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија1 ден

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија1 ден

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион1 ден

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија1 ден

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија1 ден

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет1 ден

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија2 дена

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија2 дена

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Досие