Контакт

Популарно

Фетел победи во Австралија

Објавено пред


Возачот на Ферари Себастијан Фетел победи на првата трка во новата Формула 1 сезона, Големата награда на Австралија. Германецот до 43-та победа во кариерата дојде пред возачите на Мерцедес Луис Хамилтон и Валтери Ботас.

Фетел максимално го искористи погрешниот тајминг во боксот на Мерцедес, кога премногу рано беше повикан Хамилтон на менување на пневматиците. Кога Британецот се врати на патеката загави зад Ферстапен, што го искористи Фетел кој ја презеде челната позиција на која остана фдо крајот на трката.

Себестаијан Фетел во Мелбурн ја забележа првата победа по 2015 година.

Зад најдобрите тројца се пласираа Кими Раиконен (Ферари), Макс Ферстапен (Ред Бул), Фелипе Маса (Вилијамс), Серхио Перес (Форс Индија), Карлос Саинс јуниор (Торо Росо), Данил Квјат (Торо Росо) и Естебан Окон(Форс Индија).

Втората трка во сезоната ќе се вози во Кина на 9.април. крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Меѓународен

УЕФА покрена постапка против Барселона

Објавено пред

Европската фудбалска унија (УЕФА) покрена дисциплинска постапка против Барселона поради инцидентот на Камп Ноу за време на натпреварот од четвртфиналето на Лигата на шампиони против Рома.

УЕФА ја обвини Барселона поради тоа што навијачите на нивниот клуб фрлале предмети на теренот. Случајот ќе биде разгледан на 31 мај. Истиот ден дисциплинската комисија на УЕФА ќе го разгледува и случајот против Ливерпул.

Барселона во првиот меч на четвртфиналето на Лигата на шампиони ја победи Рома со 4:1. Реваншот се игра следната недела во Рим.

Прикажи повеќе...

Daily news

Червар направи промени во стручниот штаб

Објавено пред

Лино Червар откако остана на селекторската позиција во ракометната репрезентација на Хрватска, реши да направи неколку промени во стручниот штаб.

„Три важни акции имаме оваа година. Квалификациите за СП против Црна Гора, квалификациите за ЕVРО 2020 и Медитеранските игри“, рекол Червар. Тој во понеделникот го објaви списокот на играчи за пријателските натпревари со Шведска, на почетокот на наредниот месец.

Прв помошник на Червар ќе му биде Давор Доминиковиќ, а тренер на голманите ќе биде прославениот Мирко Башиќ. Игор Вори, кој ја заврши репрезентативната кариера, а сè уште е активен во дресот на ППД Загреб, ќе биде новиот директор на репрезентацијата.

„Прв помошник ќе ми биде Доминиковиќ, олимпиец и светски првак. Тренер на голманите ќе биде Мирко Башиќ. Игор Вори ќе биде директор на репрезентацијата. Ќе ја заврши кариерата и ќе ѝ се посвети на репрезентацијата“, рекол Червар.

Инаку, покрај Вори, по ЕП на кое Хрватска го освои петтото место од националниот дрес се простија уште четворица играчи: Алиловиќ, Чупиќ, Копљар и Гојун.

Прикажи повеќе...

Daily news

Дибаба ја одбрани титулата на 3.000 метри

Објавено пред

Гензебе Дибаба од Етиопија го освои златниот медал на Светското првенство во сала, што се одржува во Бирмингем, во трката на 3.000 метри.

Дибаба синоќа победи со време 8:45.05 и третпат во кариерата го освои најсјајното одличие во оваа дисциплина.

Среброто ѝ припадна на Сифан Хасан од Холандија (8:45.68 минути), а до бронзата стигна домашната натпреварувачка Лора Мјур (8:45.78 минути).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Владата допрва ќе одлучува дали Орце Камчев ќе стане почесен конзул на Бугарија

Владата допрва ќе одлучува за барањето на Бугарија бизнисменот Орце Камчев да биде именуван за почесен конзул во Македонија. Портпаролот...

Македонија3 часа

Скопје ќе добие нов екоавтобус

Нов екоавтобус ќе сообраќа на линијата со број 2 на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот...

Македонија3 часа

Манчевски: Регистарот на населението не е замена за попис

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организира јавна трибина за Законот за централен регистар на населението и Законот за...

Македонија3 часа

Фејзи Азири ќе биде вратен во затвор

Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм“, ќе биде вратен во затвор за издржување затворска казна за нелегално поседување оружје. Кривичниот...

Македонија3 часа

Двајца обвинети за крвавиот четврток излегуваат од притвор бидејќи понудиле гаранција

Две лица, кои се меѓу обвинетите за наслилствaта во Собранието од 27 април минатата година, ќе излезат од притвор бидејќи...

Македонија7 часа

Ердоган: Македонија има поддршка од Турција за влез во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во Анкара се сретна со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган. Како што соопшти собраниската прес-служба,...

Свет7 часа

Лавров: Путин и Трамп нема да дозволат вооружен судир

Владимир Путин и Доналд Трамп нема да дозволат вооружен судир меѓу Русија и САД, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија8 часа

Ново рочиште за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжи судењето за предметот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на...

Македонија8 часа

Јанакиески на суд за „Сончев Град“

Во кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за предметот „Топлик“ на специјалното јавно обвинителство, во кој се обвинети...

Македонија1 ден

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија1 ден

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија1 ден

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион1 ден

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија1 ден

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија1 ден

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет1 ден

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија2 дена

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија2 дена

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Досие