Контакт

Спорт

Поранешниот НБА-талент Телфер осуден на три и пол години затвор

Објавено пред

Поранешниот НБА-кошаркар Себастијан Телфер доби затворска казна од три и пол години за нелегално поседување  оружје, откако неговото драматично обраќање пред судот во Бруклин не влијаеше на казната.

„Не ме одземајте од општеството сега. Имам 34 години, можам да одам да играм во Кина уште шест години и да се грижам за семејството“, изјави емотивно Телфер во судот.

Во 2017 година Телфер бил сопрен со својот автомобил за возење без вклучени светла, а во неговиот автомобил полицијата пронашла три пиштоли, полуавтоматска пушка и многу муниција. Телфер тврди дека оружјето било негово и легално, но лиценцирано на Флорида, а не во Њујорк. Тој можеше да добие до 15 години затвор за овој прекршок.

Телфер беше сметан за еден од најголемите таленти, откако се појави на насловната страница на „Спортс илустрејтед“ во 2004 година, кога имаше само 19 години. Тој играше за осум клуба во НБА – Портланд, Бостон, Минесота, Торонто, Лос Анџелес клиперс, Феникс, Кливленд и Оклахома сити.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Евролига: Дилејни донесе нова победа за Барса

Објавено пред

Малколм Дилејни ги постигна сите свои 17 поени во последните 13 минути од мечот, за да ги предводи Барселона до 98:86 победа над Панатинаикос со која се израмнија со Реал Мадрид со 10-3 скор и се само зад Ефес на евролигашката табела (11-2)

Дилејни имаше клучни поени за каталонскиот клуб, прво погодувајќи тројка за 84:77, а потоа и едно положување за 91:81, пред на 2:20 да зголеми на 94:81, разлика од која грчкиот клуб не успеа да се врати.

Францускиот Асвел пак, уште еднаш стигна до голема домашна победа, овојпат против Армани Милано со 89:82. Дејвид Лајти постигна 19 поени, Џордан Тејлор доаде 18 за Асвел, додека Родригез за италијанскиот тим имаше 13 поени и 10 асистенции. Асвел сега има 6-7 скор, додека Милано е на 7-6.

ЕВРОЛИГА, 13. КОЛО

Жалгирис Каунас – Валенсија 82:86 (21:19, 27:28, 9:17, 25:22)

Баерн Минхен – Зенит Петербург 77:69 (14:15, 23:20, 24:15, 16:19)

Асвел Лион – Олимпија Милано 89:82 (20:24, 18:21, 32:16, 19:21)

Барселона – Панатинаикос 98:86 (28:23, 27:24, 16:18, 27:21)

Прикажи повеќе...

Спорт

Аугзбург и Макс го имаат „лекот“ за Хофенхајм (видео)

Објавено пред

Филип Макс постигна два гола, а Аугзбург стигна до четвртата победа во пет лигашки мечеви со заслужена 4:2 победа на гости кај Хофенхајм.

Аугзбург влезе во мечот без пораз во последните четири меча и најави дека се дојдени по трите поени во Зинсхајм, откако Макс уште во 11. минута ги донесе во водство. Но, само три минути подоцна Роберт Сков постигна фантастичен гол за кој Томаш Коубек немаше одговор и Хофенхајм доминираше до крајот на полувремето.

Во второто полувреме, Аугзбург ги казни сите грешки на Хофенхајм. Прво Кевин Акпогума направи фаул за пенал во 51. минута, кој Макс лесно го реализираше, пред  Фредрик Јенсен во 56. минута со својот прв бундеслигашки гол да донесе 1:3 предност. Јирген Локадија во 80. минута даде надеж на домаќините, но Сков со вториот гол само пет минути подоцна стави печат на победата.

Со победата, Аугзбург се искачува на 10. место на табелата со поен пред Хофенхајм, кои немаат победа во последните четири меча.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ексшампионката од Ролан Гарос, Скијавоне ја добила битката со ракот

Објавено пред

Поранешната шампионка од Ролан Гарос, Италијанката Франческа Скијавоне објави дека ја добила битката со ракот преку емотивно видео на Инстаграм.

„Ми дијагностицираа малигнен тумор и тоа беше најтешката борба со која сум се соочила. Најдоброто нешто е што ја добив оваа битка. Кога пред неколку дена ми го соопштија тоа, скокав од радост. Подготвена сум за нови проекти и за нова иднина“, изјави Скијавоне.

39-годишната Скијавоне победи на Ролан Гарос во 2010, а следната година беше во финалето, кога го имаше и најдобриот рејтинг во кариерата, четвртото место на ВТА листата во 2011. Таа се повлече од тенисот во 2018 година, а на почетокот на 2019 кратко работеше како тренер на Каролине Вознијацки, која исто така најави пензија во јануари.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 часа

Изгласани одредбите за импичмент на Трамп

Одборот на американскиот Претставнички дом, каде мнозинство се демократите, одобри обвинение за злоупотреба на власта и попречување, против претседателот на...

Македонија10 часа

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ11 час

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Македонија12 часа

Поднесено обвинение против Јанакиески и уште 10 лица за предметот „Шпански скали“

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција  достави обвинение до кривичниот суд против 11 лица за предметот популарно наречен „Шпански...

Топ12 часа

Ексамбасадорот Томислав Димитровски репетирал пушка и ја вперил кон соседот додека се расправале во зградата

Поранешниот амбасадор во Љубљана, Томислав Димитровски вчера репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда...

Македонија14 часа

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Македонија17 часа

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија17 часа

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет18 часа

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет19 часа

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет19 часа

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија1 ден

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет1 ден

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет1 ден

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Европа1 ден

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска...

Свет1 ден

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за...

Спорт1 ден

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија1 ден

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа2 дена

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија2 дена

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Досие