Контакт

Спорт

Порто и Барса со епско реми во дербито на колото

Објавено пред

Во преполната „Драгао арена“, Порто и Барселона одиграа епски меч во дербито на 6. коло на ЕХФ Лигата на шампионите, во која домашниот тим покажа дека може да се „носи“ со сите европски великани, откако им избега победата при трилер 33:33 ремито со актуелниот европски шампион.

Првото полувреме беше фантастично за тимот на Никола Митревски, откако домаќините започнаа со 3:0 водство и на полувреме отидоа со 17:14 предност. Стартот на второто полувреме беше уште поспектакуларен откако Порто стигна до седум гола предност (22:15), но тогаш следуваше камбекот на каталонскиот гигант. Тие успеаја да израмнат на 27:27 на осум минути пред крајот на мечот, а потоа и да поведат со 30:31, пред во трилер завршница, Порто да не го искористи последниот напад за 33:33 реми.

Иван Слишковиќ со 7 гола и Антонио Ареја со 6 беа најефикасни за Порто, додека Алеш Гомез заврши со 11 гола за Барселона.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 6.КОЛО

ГРУПА Б

Флензбург – Мотор Запорожје 34:27 (13:11)

Порто – Барселона 33:33 (17:14)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2466-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Спорт

Камбосос го шокираше Лопез за обединување на титулите во лесна категорија

Објавено пред

Австралиецот Џорџ Камбосос Џуниор е нов освојувач на ИБФ, ВБА и ВБО титулите во лесна категорија, откако го шокираше големиот фаворит, Американецот Теофимо Лопез на мечот во „Медисон сквер гарден“ во Њујорк.

Камбосос, кој влезе на мечот како 6-1 аутсајдер, го прати Лопез на подот во првата рунда, а потоа самиот стана во 10. рунда од слична позиција за да победи на поени пред гласната публика. Двајца од судиите решија дека Камбосос победил (115:112, 115:111) додека третиот сметаше дека Лопез бил подобар (114:113).

„Верував во себеси и знаев дека можам да го победам. Јас не сум крал, јас сум император, бидејќи одам од земја во земја и ги соборувам сите“, вели Камбосос.

За 24-годишниот Лопез (16-1, 12 КО) ова беше прв меч по победата над Василиј Ломаченко минатата година, но во борбата на годината, според многумина, беше во сенка на 28-годишниот Австралиец (20-0, 10 КО), кој откако ги изддржа нападите во првите неколку рунди, беше поактивниот боксер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бугарската „кобра“ Пулев со застрашувачки нокаут над УФЦ легендата Мир

Објавено пред

Контроверзната нова ММА-промоција, „Тријад комбат“ донесе пресметки на боксери и ММА фајтери во ринг во форма во триаголник, а главниот меч донесе нови контроверзи, откако поранешниот кандидат за светската титула во тешка категорија, 40-годишниот Кубрат Пулев го „уништи“ поранешниот шампион во УФЦ во лесна категорија, Френк Мир.

Разликата во формата и во класата беше препознатлива веднаш, и кога Пулев почна да го удира противникот, а судијата на мечот, Ден Мираљота чекаше да прогласи нокаут, дел од фановите станаа загрижени за добросостојбата на Мир.

На крајот Мир се тетеравеше во рингот налик на лик од видео-играта „Мортал комбат“, но за среќа Пулев само стоеше и чекаше мечот да биде прекинат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Не го сакаат сите Халанд – реакцијата на навивачката на Волфсбург стана вирална

Објавено пред

Ерлинг Халанд имаше спектакуларно враќање по повредата, откако веднаш по враќањето на теренот постигна гол за да ја комплетира камбек победата на Борусија Дортмунд против Волфсбург (1:3), нешто што наиде на незадоволство на една навивачка на домашниот клуб.

По шест недели пауза, на Норвежанецот му беа потребни само седум минути да го најде патот до мрежата, по што реши да прослави со покажување кон една навивачка на Волфсбург, која очигледно не беше воодушевена.

Самиот Халанд не се лутеше на гестот и го сподели на социјалните мрежи со порака: „Затоа го сакаме фудбалот“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет16 минути

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија21 минута

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија1 час

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет3 часа

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија20 часа

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија21 час

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија22 часа

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија24 часа

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија1 ден

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија1 ден

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет1 ден

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет1 ден

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија1 ден

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија1 ден

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион2 дена

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија2 дена

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ2 дена

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Популарно2 дена

Македонија ќе игра против Италија во полуфиналето на плејофот за Светското првенство во Катар

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите за баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Денешната ждрепка во Цирих...

Македонија2 дена

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од...

Досие