Контакт

Спорт

Порто плаќа вештерка 15.000 евра месечно за да ја освои титулата

Објавено пред

Португалскиот фудбал ни носи уште една приказна поврзана со окултното и фудбалот откако весникот „Абола“ тврди дека Порто има вработено вештерка што ја плаќа 15.000 евра месечно за да помогне тие да ја освојат титулата.

Според нивните извори, претседателот на клубот, Жорге Нуњо Пинто да Коста, ја вработил Мадалена Аросо, официјално како доктор во тимот, со што таа е најдоброплатената вработена во Порто, нешто што наиде на лута реакција на навивачите.

Аросо навдно е видовита личност, која може да гледа во иднината и да предвидува резултати на мечеви и била вработена ова лето за да помогне Порто да си ја врати титулата што ја загуби од Спортинг Лисабон минатата сезона. И засега очигледно функционира – тимот на Сержо Консеисао е на првото место на табелата по 14 меча, со подобра гол-разлика од Спортинг и ист број поени и четири пред Бенфика.

Ова не е првпат окултното да се поврзува во португалскиот фудбал. Во 2017 година портпаролот на Порто, Франциско Маркес, го обвини тогашниот претседател на Бенфика, Филипе Виеира (кој беше уапсен за даночна измама), дека со вештерство се обидува да ја освои титулата. Тогаш Бенфика го ангажирала Армандо Нага, полицискиот комесар од Гвинеја-Бисау. Бенфика тогаш ја освои двојната титула.

Во 1987 година, пак, Порто го ангажира парапсихологот Делане Виеира да пушти две жаби на стадионот „Пратер“ во Виена за да помогне да се освои Европскиот куп – Порто ја освои првата европска титула со 2:1 победа над Баерн Минхен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роналдо ја „запали“ Бурж Калифа за роденденот на Георгина

Објавено пред

Георгина Родригез, девојката на Кристијано Роналдо доби неверојатен подарок за 28. роденден, откако ѕвездата на Манчестер јунајтед потроши илјадници евра во четвртокот за да го постави нејзиниот лик на славната кула во Дубаи, Бурж Калифа.

Тие беа набљудувачи заедно со нивните деца кога името на Георгина се појави на кулата со порака „Среќен роденден Гео“. „Вака завршува возбудливиот ден. Без зборови сум. Благодарам, благодарам, благодарам, Кристијано. Не можеш да ме направиш посреќна секој ден“, напиша Георгина на социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хонда ќе им дава мотори на Ред бул до 2025!

Објавено пред

Советникот на Ред бул рејсинг, Хелмут Марко открива дека постои договор јапонската Хонда да продолжи да ги снабдува со мотори до крајот на турбо-хибридната ера во 2025 година.

Хонда почна со партнерството со Ред бул преку јуниорскиот Торо росо (сега Алфа Таури) во 2018 година, пред главниот тим да добие мотори во 2019, но по крајот на сезоанта 2021, Хонда се повлече од спортот, а Ред бул си постави сопствена фабрика „Ред бул пауертрејнс“, која ќе ја преземе интелектуалната сопственост на Хонда и ќе го развива моторот, но сега е договорено јапонската компанија да праќа мотори од Јапонија до крајот на 2025, пред во 2026, Ред бул сами да ја преземат работата.

„Имаме целосно поинакво решение од тоа кое беше предвидено. Моторите ќе бидат произведувани во Јапонија до 2025, ние воопшто нема да ги допираме. Тие права ќе останат со Јапонците, бидејќи од 2026 ќе бидеме новаци. Првично беше предвидено да изградиме наши мотори за 2022, но вака имаме голема предност, бидејќи ќе работиме само на подесувањата и калибрацијата на моторите“, вели Марко.

Прикажи повеќе...

Спорт

Првиот преоден рок на Конте во Тотенхем е кошмар – ги пропуштија Дијаз и Траоре…

Објавено пред

Бруно Фернандеш, Рубен Дијаш и сега на крајот Луиш Дијаз. Што е заедничко за тројцата фудбалери? Освен тоа што биле ѕвезди во португалската лига, тоа што тројцата беа блиску до трансфер во Тотенхем за на крајот да завршат во друг премиерлигаш.

Вест дека Дијаз го избрал Ливерпул пред Тотенхем, доаѓа 24 часа откако стана јасно дека Адама Траоре исто така ќе го одбие тимот од Лондон за трансфер во Барселона, оставајќи го Антонио Конте без ниту едно засилување во зимскиот преоден рок, откако претходно најави дека му ставил јасно на знаење на претседателот на клубот, Даниел Леви дека му се потребни одредени засилувања.

Оваа ситуација го остава италијанскиот тренер во тешка позиција во обидот да се обезбеди топ 4 пласман и фудбал во Лигата на шампионите следната сезона, а бидејќи Конте има „навика“ да си заминува од клубови ако не му се исполнуваат желбите – како што дознаа Интер откако лани им ја освои титулата, Тотенхем дури ризикува тој да е откаже предвреме.

На неколку дена пред крајот на преодниот рок, топката е кај Даниел Леви…

Прикажи повеќе...

Најново

Економија48 минути

Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 28 февруари, одлучи Владата

Владата, на денешната 8. седница, донесе одлука да продолжи важноста на мерката за определување највисоки цени на основните прехранбени производи,...

Македонија2 часа

26 починати лица, регистрирани 1.908 новозаразени од коронавирус

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет2 часа

НАТО не планира да испрати воени трупи во Украина

НАТО не планира да испрати борбени трупи во Украина, изјави првиот човек на алијансата, Јенс Столтенберг. Практично, тоа значи дека...

Свет2 часа

Лавров: Русија сака дипломатија, а не војна

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека САД го користат украинскиот претседател Володимир Зеленски за да ги зголемат...

Регион4 часа

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија....

Македонија4 часа

Милошоски до Османи: Зошто не кажете што содржи нон-пејперот што сте го испратиле во Софија во декември?

Министерот Османи зборува да изградиме заеднички позиции, зборува за зрелост, почит и меѓусебна доверба, но како ние да имаме доверба...

Топ5 часа

„Ауди“ со деветмина мигранти излетало од патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во полициската станица Валандово утрово било пријавено дека на регионалниот пат Р 1401 Валандово – Струмица возило „ауди“, со скопски...

Свет5 часа

(Видео) Сателитски снимки покажуваат распоредувања на руски воени трупи на границите со Украина

Тензиите меѓу Украина и Русија растат со месеци откако Кремљ почна да собира војници во близина на границите на Украина....

Македонија6 часа

На Клиниката за ортопедија направена првата трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад...

Свет8 часа

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет10 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет10 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија24 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет1 ден

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија1 ден

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ1 ден

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа1 ден

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа1 ден

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Досие