Контакт

Спорт

Португалија со сензација против Франција, Австријците подобри од Чешка!

Објавено пред

Дека ракометот има неверојатен раст во Португалија на репрезентативен и на клупски план е одамна јасно, но никој не очекуваше тие да го отворат Европското првенство со голема победа од 28:25 над Франција. Во нашата група пак, Австрија го искористи домашниот терен за да го отвори шампионатот со 32:29 победа над Чешка, додека Словенците немаа проблеми и со 26:23 ја победија Полска.

Триколорите се фаворити на речиси сите натпреварувања последните две децении, но овојпат налетаа на расположените Португалци. Франција имаше предност од 6:3 на стартот на мечот, но до крајот на полувремето, Португалците стигнаа до гол предност 12:11. Французите повторно поведоа на почетокот на второто полувреме, но противникот не им дозволи да се одвојат, пред во последните десет минути да стигнат до славна победа. Бранкињо

со пет и Фераз и Гомеш со четири гола беа најефикасни за Португалците, додека по четири гола за Франција дадоа Мем, Карабатиќ и Лагард.

Никола Билик со 11 гола и Јанко Божовиќ со седум гола беа најефикасни за Австријците, кои во финишот на натпреварот успеаја да го скршат отпорот на Чесите и да стигнат до важна победа. Македонија од 20.30 часот против Украина го игра вториот меч во групата.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО 2020, 1.КОЛО

ГРУПА Б

Чешка – Австрија 32:29 (14:13)

Македонија – Украина 20.30 ч.

ГРУПА Д

Франција – Португалија 25:28 (11:12)

Норвешка – Босна и Херцеговина 20.30 ч.

ГРУПА Ф

Словенија – Полска 26:23 (13:11)

Шведска – Швајцарија 20.30 ч.

Спорт

Згодната српска тениска судијка повторно е хит на интернет

Објавено пред

Маријана Вељовиќ, судијката на столче на Австралија опен, стана неочекуван хит на интернет кога многу тениски фанови ја забележаа Србинката, но и нејзиниот добар изглед.

Обично судиите не привлекуваат големо влијание на тениските мечеви, освен доколку нема некоја расправија за сомнителна одлука. Тоа беше случајот и на драматичната победа на Роџер Федерер над Тенис Сандгрен кога доби предупредување за своето однесување. По ова, фановите на интернет, едноставно изјавија огромна љубов кон Вељовиќ.

Вељовиќ е тениски судија од 2015 година и е редовна на тениската турнеја – таа беше судија на женското финале на Австралија опен во 2018 и на женското финале на Вимблдон во 2019 година, а лани исто така беше главна на Фед куп-финалето.

„Не очекував да го правам ова како професија. Тенисот ми беше страст и имам голема почит кон спортот и како дете сонував дека ќе одам на Вимблдон, барем како гледач“, изјави Вељовиќ.

Српската тениска судијка стана миленик на хрватските навивачи (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

„Најк“ ги распродаде сите продукти со Коби на својот веб-сајт!

Објавено пред

Американскиот гигант за производство на спортска опрема „Најк“ на својот веб-сајт објави дека ги распродале сите продукти поврзани со Коби Брајант, иако шпекулациите велат дека се работи за намерен потег за да се заработи повеќе на смртта на НБА легендата.

Динамо претходно ја одб Sportswear giant Nike said that all Kobe Bryant-related products have sold out on its website, rebutting numerous reports that it temporarily suspended sales to prevent reselling at increased prices.

Покрај ова, голем број на препродавачи драстично ги зголемија цените на продуктите кои го носат ликот на Коби, а се верува дека „Најк“ ќе го одложи промовирањето на новата серија на патики со потписот на Коби која требаше да се појави на 7 февруари.

Портпаролот на „Најк“ ги отфрли тврдењата за намерно повлекување на продуктите од веб-сајтот, туку потврди дека сите се распродадени, само два дена по несреќата на кошаркарот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер: Алексис ќе се врати, ќе ни докаже дека погрешивме!

Објавено пред

Тренерот на Манчестер Јунајтед, Норвежанецот Оле Гунар Солскјер во своите планови за идната сезона го има и Чилеанецот Алексис Санчез. „Црвените ѓаволи“ Санчез летоска го испратија на позајмица во милански Интер, но офанзивниот фудбалер веќе во октомври доживеа тешка повреда на скочниот зглоб по која се уште не се вратил на теренот.

Неговото враќање се очекува наредниот месец, но според информациите на италијанските медиуми, опцијата за откуп на договорот од Јунајтед „нероазурите“ летоска нема да ја активираат.

„Алексис ќе се врати на лето и ќе докаже дека погрешивме“ – кратко искоментира Солскјер.

Чилеанскиот фудбалер има 31 година, а сезонава на 7 меча за Интер постигна 1 гол.

Во кариерата има настапувано за Коло Коло, Ривер Плата, Удинезе, Барселона и Арсенал, пред да премине во Јунајтед и последно во Интер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Земјотрес со јачина од 4.5 степени почувствуван во земјава

Земјотрес со јачина од 4.5 степени вечерва беше почувствуван во земјава и во регионот. Епицентарот, како што јавуваат медиумите од...

Македонија2 часа

(Видео) Јовески: Потребно ни е силно, професионално и одговорно обвинителство

Државниот јавниот обвинител, Љубомир Јовески, смета дека треба да има силно, професионално и одговорно обвинителство, да не се задоволуваат дневнополитички...

Македонија3 часа

Владата бара од инспекторите да извршат увид на градбите во Охрид и Струга

Владата на денешната седница го задолжи Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам да изврши надзор над изградбата на градби од...

Македонија4 часа

Жбогар: Да продолжат реформите, законот за Јавното обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за Јавното...

Спорт4 часа

За 24 часа милион ипол луѓе се потпишаа Коби да е на новото лого на НБА

Повеќе од 1.5 милиони луѓе за помалку од 24 часа се потпишаа на он-лајн петицијата силуетата на Коби Брајант да...

Македонија5 часа

„Анима мунди“: Ужас на скопските улици, се превезува распнат коњ

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ објави вознемирувачка фотографија на распнат коњ како со камион го превезуваат на скопските...

Македонија6 часа

Откриени креаторите на „Јавна соба“, МВР ќе ги достави доказите до Обвинителството

Министерство за внатрешни работи, сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика, во координација со СВР Скопје изврши идентификација на сопственикот...

Македонија7 часа

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Првата реакција и обидот за сопирање кај возачот настанала во првата секунда, кога ја кренал ногата за гас и ја...

Македонија9 часа

(Видео) Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за...

Македонија9 часа

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија10 часа

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ11 час

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура11 час

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет12 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет13 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет13 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет14 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија1 ден

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ1 ден

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија1 ден

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Досие