Контакт

Спорт

Потврда од Минхен – Коман во Баерн до 2027 година

Објавено пред

Францускиот репрезентативец, Кингсли Коман, го стави својот потпис на новиот договор со Баерн Минхен. Баварците потврдија дека Коман, според новиот договор, ќе остане во Минхен до 2027 година. Коман од клубот ќе добие годишна плата од 17.000.000 евра. Повеќе од него, на годишно ниво, ќе заработуваат само Мануел Ноер и Роберт Левандовски (20.000.000 евра).

Кингсли Коман, во 2020 година, на Баерн му ја донесе последната од шестте титули во Лигата на шампионите.
Баерн во 2017 година го откупија договорот на Коман од Јувентус, откако претходно две сезони играше во Минхен како позајмен играч.

Со Баварците, покрај европската и светската клупска титула, шест пати бил шампион на Германија, три пати го освоил Купот и пет пати Суперкупот.

Спорт

Чави: Не ми се јасни Дембеле и неговиот менаџер

Објавено пред

Денес истекува ултиматумот што му го постави Барселона на Усман Дембеле. Барселона нема намера да ги исполни мегаломанските барања на менаџерот на фудбалерот.

Тренерот на Барселона Чави, тврди дека доколку Дембеле не ги прифати условите кои му се понудени, тогаш ќе биде продаден до крајот на преодниот рок.

„Не можеме повеќе да чекаме. Или ќе го продолжи договорот или ќе најдеме решение како да замине до крајот на јануари. Што и да се случи, проблемот мора да се реши. Не размислувам за опцијата да го испратам на трибините. Тој ми кажа дека сака да остане и сега не ми е јасно зошто не сака да го продолжи договорот“, рекол Чави и дополнил.

„Јасно ви е за што станува збор. Ако не потпише ќе го продадеме. Не ми е јасно што зборува неговиот менаџер. Од друга страна Дембеле тврди дека сака да остане. Навистина не ги разбирам“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Организаторот на АО, а не Ѓоковиќ ќе ги плати трошоците од судењето?

Објавено пред

Организаторите на Австралија опен ќе му ги платат судските трошоци на Новак Ѓокович, тврди „Дејли Мејл Австралија“. Ѓоковиќ, во неделата, го загуби спорото со Владата на Австралија, по што беше депортиран од земјата.

Судот на Ѓоковиќ му ја укина визата, му изрече тригодишна забрана за влез во Австралија и му наложи да ги плати судските трошоци. Медиумите во земјата тврдат дека Австралија опен ќе ги плати трошоците.

„Луѓето не ја знаат најважната работа. АО ќе ги плати трошоците за судењето, а не Новак Ѓоковиќ. Државата им дава пари на организаторите на АО да го организираат турнирот. Тоа значи дека трошоците ќе ги платат даночните обврзници на Австралија“, тврди „Дејли Мејл Австралија“, повикувајќи се на неименуван извор.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФИФА ги објави цените на билетите за СП во Катар

Објавено пред

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ги објави цените на влезниците за Светското првенство во Катар. Агенцијата АП, информира дека тоа се најефтините влезници уште од Мундијалот во Мексико во 1986 година.

Најефтините билети во првата фаза се продаваат по цена од 61 евро, додека во нокаут рундата нивната цена ќе изнесува 85 евра.

За споредба, пред четири години во Русија, најефтините влезници се продаваа по цена од 92 евра.

Сепак, тие најефтини влезници се наменети за локалното население и се од четвртата категорија. Влезниците за навивачите од странство се вреднуваат во три категории.

ФИФА објави дека аплицирањето за влезниците ќе се врши од 19.јануари до 8.февруари.

Светското првенство во Катар ќе се одржи од 21.ноември до 18.декември.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија3 часа

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Свет4 часа

Ангела Меркел ја одби понудената работа во ОН

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел ја одби работата што и ја понуди во Обединетите нации генералниот секретар на ОН Антонио...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет6 часа

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија7 часа

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија21 час

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија22 часа

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија24 часа

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија1 ден

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија1 ден

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија1 ден

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа1 ден

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија1 ден

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет1 ден

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија1 ден

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија2 дена

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија2 дена

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија2 дена

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија2 дена

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Досие