Контакт

Спорт

Познати 7 од 8 пара за НБА-плејофот, само Лејкерси го чекаат ривалот

Објавено пред

На едно коло до крајот на регуларниот дел од НБА-сезоната, познати се 7 од осумте пара од плејофот, кој почнува идната недела.

Денвер Нагетс во Западната конференција ќе се судрат со Јута џез. Српскиот ас Никола Јокиќ на мегдан против еден од најдобрите дефанзивци на светот, Руди Гобер, кој беше првиот заразен НБА-кошаркар со коронавирус.

Лос Анџелес Клиперс својот меч од плејофот ќе го игра против Далас Маверикс. Овој меч се очекува да помине во знакот на 4 суперѕвезди – Лука Дончиќ и Кристапс Порзингис, од една страна, и Каваи Ленард и Пол Џорџ, од друга.

Хјустон Рокетс ќе игра против Оклахома Сити Тандер. Крис Пол ќе има можност за настап против својот поранешен тим, но сепак сите очи ќе бидат вперени кон Џејмс Харден.

Единствено што не е познато засега е противникот на Лос Анџелес Лејкерс. Екипата што ќе ја заземе осмата позиција на Западот може да е Портланд, Феникс или Мемфис.

Што се однесува на Источната конференција, Милвоки Бакс ќе ги одмери силите против Орландо Меџик. Вниманието ќе биде насочено кон „бикот“ Јанис Адетокумбо кој е потенцијален МВП на лигата.

Актуелниот НБА шампион, Торонто Репторс во првото коло од плеј офот ќе се судри со Бруклин Нетс. Очекувањата се Торонто да излезе како победник најмногу заради тоа што кај Нетси ќе недостасуваат Ирвинг, Дурент, Џордан, Принс и Динвиди.

Бостон Селтикс врзаа 4 победи и со таква серија ќе ја пречекаат Филаделфија. Овој дуел се очекува да е многу интересен. Двата тима сезонава одиграа 4 меча, а во три од нив славеше Филаделфија.

Фаворитот од сенка според многумина, Мајами Хит во првото коло силите ќе ги одмери со Индијана Пејсерс. Овој дуел се чини ќе е најинтересниот на Истокот ако се погледне квалитетот на двата тима.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Атлетико без „муниција“ кај Уеска, Вилјареал се врати со победа

Објавено пред

По убедливата 6:1 победа над Гранада во текот на викендот, Атлетико Мадрид не успеа да ја продолжи низата и на гостувањето кај новиот прволигаш Уеска, одигрувајќи само 0:0, додека Вилјареал по 4:0 поразот од Барса, се врати со 3:1 триумф над Алавес.

И покрај тоа што Луис Суарез беше стартер за првпат во дресот на „рохибланкос“, тој не успеа да се запише во листата на стрелците во разочарувачки меч за Диего Симеоне.

Вилјареал пак, поведе преку Пако Алкасер уште во 13. минута, пред Мендез да израмни во 36. минута. Морено од пенал го врати водството на „жолтата подморница“ во 45. минута, пред Алкасер да ја обезбеди победата во второто полувреме.

Прикажи повеќе...

Спорт

По речиси четири часа, Зверев го „скроти“ Ербер

Објавено пред

Финалистот од САД опен, Александер Зверев се пласираше во третото коло на Ролан Гарос, откако изддржа тешка битка од 3 часа и 59 минути за 2:6/6:4/7:6(5)/4:6/6:4 победа над Французинот Пјер-Иг Ербер на „Филип Шартие“.

Во израмнет меч одлучуваа нијанси, но на крајот Германецот успеа да ја забележи својата седма победа во седум меча против француски противници на Ролан Гарос, за да обезбеди пресметка со полуфиналистот од 2018, Италијанецот Марко Чекинато, кој со 6:3/6:2/5:7/6:2 го совлада Аргентинецот Хуан Игнасио Лондеро.

Кај дамите, првата фаворитка за титула, Симона Халеп лесно ја доби романската битка со Ирина Бегу со 6:3/6:4, а во третото коло има и една Французинка, откако Каролине Гарсија со 7:6(5)/6:2 ја победи Александра Саснович од Белорусија.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Мешков со шокантен триумф над ПСЖ, потегот на мечот го имаше Скубе

Објавено пред

Мешков Брест стигна до славна 32:31 (19:14) победа над огромните фаворити Пари Сен-Жермен во третото коло на ЕХФ Лигата на шампионите, за да го остави тимот на поранешниот тренер на Вардар, Раул Гонзалес без победа во новата сезона.

Белорускиот клуб имаше фантастично прво полувреме во кое направи предност од пет гола, предводен од Микита Ваилупау и Сташ Скубе, за потоа во драматичното второ полувреме да го изддржи камбекот на францускиот клуб. Ваилупау заврши со седум гола, Марко Паниќ додаде шест, а Скубе имаше четири, додека за ПСЖ не помогнаа седумте гола на Даинис Криштопанс.

Веспрем, пак, не си дозволи ваков луксуз и стигна до победа на гости кај Мотор Запорожје од 37:34 (17:18) за трета победа во три меча во ЛШ. Петар Ненадиќ уфрли осум гола, Мораеш имаше шест, а Борозан пет за унгарскиот тим, а нашиот Дејан Манасков постигна еден гол.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Македонија7 часа

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1.697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Регион9 часа

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија10 часа

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија10 часа

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион11 час

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ12 часа

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет12 часа

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија12 часа

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија13 часа

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет14 часа

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет14 часа

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет1 ден

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија1 ден

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија1 ден

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија1 ден

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија1 ден

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет1 ден

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија1 ден

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Досие