Контакт

Спорт

ППД Загреб го „држи темпото“, Флензбург загубен во Украина

Објавено пред

ППД Загреб ги заддржува шансите за пласман во плеј-офот во Лигата на шампионите, откако освои клучни два поени со 32:29 победа над Скјерн, додека во исто време Флензбург иако имаше предност, загуби кај Мотор Запорожје со 28:26.

Во групата Б, Пари Сен-Жермен е убедливо на првото место со 20 поени, три повеќе од Пик Сегед, кои во драматичен меч денеска успеаја да ги победат словенечките шампиони Целје со само еден гол разлика (28:29). Потоа следуваат Флензбург и ППД Загреб со по 10 поени, а тука се и Нант и Мотор, сега со по 9 поени.

Во Загреб, Иван Сршен ги предводеше „плинарите“ до важна победа со девет гола, додека шест даде Мандиќ,додека во Украина, Флензбург имаше 12:10 водство на полувреме, но на крајот беше поразен од Мотор, кои беа предводени од Борис Пухоуски со осум гола.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 11.КОЛО

Целје – Пик Сегед 28:29 (16:18)

Мотор Запорожје – Флензбург 28:26 (10:12)

ППД Загреб- Скјерн 32:29 (15:14)

Фото: ЕПА

Спорт

Евролига: Ефес и Ларкин доминираа против Барселона за 2:1 водство

Објавено пред

Анадолу Ефес доминираше на гости кај Барселона за да стигне до неверојатна 102:68 победа и да поведат со 2:1 во плејофот од Евролигата, доаѓајќи на еден триумф од место на фајнал форот.

Шејн Ларкин беше фантастичен за клубот од Истанбул, постигнувајќи 30 поени со 11-од-12 во шут од поле, а додаде и три скока и 2 асистенции во 23 минути на теренот. Предводени од Ларкин, гостите стигнаа до предност од 25 поени на крајот на третата четвртина (81:56), а Барса имаше уште полоши последни 10 минути. Следниот меч се игра в петок во Барселона.

И ЦСКА Москва стигна до импресивна гостинска победа, триумфирајќи со 84:77 на гости кај Басконија, каде што човек на одлука беше Нандо де Коло, кој имаше 28 поени за „армејците“.

ЕВРОЛИГА, ПЛЕЈОФ

(1:2) Басконија – ЦСКА Москва 77:84 (18:28, 21:18, 20:16, 18:22)

(1:2) Барселона – Анадолу Ефес 68:102 (20:26, 19:26, 18:32, 11:18)

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн со гол од пенал влезе во финалето на германскиот куп (видео)

Објавено пред

Баерн Минхен се пласираше во финалето на ДФБ купот каде што ќе игра со РБ Лајпциг, откако во драматичен меч на „Весерстадионот“ го совлада Вердер Бремен со 3:2 со гол од пенал на Роберт Левандовски.

Баварците ја имаа контролата на резултатот, откако прво Левандовски во 36. минута донесе водство, а кога Томас Милер во 63. минута зголеми на 0:2, Баварците се понадеваа дека работата е веќе завршена. Меѓутоа, Вердер успеа да постигне два гола за само една минута, кога прво Јуја Осако во 74. минута намали на 1:2, пред Косовецот Милот Рашица да израмни минута подоцна!

Сепак, Баварците ќе се борат за двојната круна во Германија, откако во 80. минута беше досуден пенал, а Левандовски рутински го совлада голманот Јиржи Павленка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сити го покори „Олд Трафорд“ и стави една рака на трофејот од Премиер лигата (видео)

Објавено пред

Манчестер сити ја мина најголемата пречка која му стои на патот до трофејот од Премиер лигата, откако во дербито на градот во северна Англија со 2:0 го совлада Манчестер сити за да се врати на првото место со поен разлика пред Ливерпул на само три меча до крајот на сезоната.

Јунајтед пак, со овој пораз уште повеќе си ги намали шансите следната сезона да игра во Лигата на шампионите, и во корист му одат само слабите игри на Арсенал и Челси, но немаат време за очајување бидејќи веќе овој викенд играат со Челси во директна пресметка за топ 4 пласман.

Домаќините немаа лошо прво полувреме, во кое двете екипи играа динамично со многу шанси, но на крајот се покажа квалитетот на актуелните англиски шампиони. Бернардо Силва во 54. минута и Лирој Сане во 66. минута постигнаа убави голови за да го решат победникот и да донесат нова победа.

Тимот на Пеп Гвардиола сега има сѐ во своите раце на патот до титулата – остануваат три меча, и со три победи тие ќе ја одбранат титулата. Сити гостува кај Барнли  во недела, по што следуваат мечевите со Лестер дома и со Брајтон на гости. Ливерпул играат дома со Хадерсфилд, гостуваат кај Њукасл и ги пречекуваат Вулверхемптон во последното коло.

Јунајтед пак, ќе мора да се надева на подобра игра и на малку среќа за топ 4 пласман. Тотенхем се трети со 70, Челси четврти со 67, Арсенал петти со 66, а Јунајтед само шести со 64 поени. До крајот на сезоната тие викендов го пречекуваат Челси, а потоа играат со двата тима кои се веќе испаднати од лигата – гостуваат кај Хадерсфилд, и ги пречекуваат Кардиф во последното коло.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 часа

(Видео) ИВЗ: Одлуката на судот е донесена со фалсификувани документи, местото на судиите им е во Зоолошка

ИВЗ обвинува дека Граѓанскиот суд донел одлука за именување нов реис врз основа на фалсификувани документи, печати и потписи. Oд...

Македонија16 часа

ДКСК: Без интервјуа и записници се вработувале роднините на Кирацовски, Бектеши, Адеми

Целиот процес за тоа како тече непотизмот во државните и јавни институции денеска беше обелоденет на седницата на Државната комисија...

Македонија16 часа

(Видео) Ако дозволат временските услови, папата ќе го користи папамобилот

Папата Франциско ќе се вози со папамобилот во зависност од временските услови, а неговата посета во Скопје ќе ја следат...

Македонија17 часа

Прекршочни пријави за претседателот Иванов од антикорупциската

Антикорупциската комисија поведува две прекршочни постапки против претседателот Ѓорге Иванов поради поставувањето генерали во Армијата по распишување на изборите. На...

Избори 201917 часа

(Видео) Заев: Нашите гласачи покажаа дека се разочарани од некои функционери

Нашите гласачи покажаа дека се разочарани од некои функционери. Некои се оттуѓија од народот, други не ги извршија очекувањата. Најавив...

Македонија18 часа

(Видео) Заев: За нас, поглавар на ИВЗ е оној што го утврдуваат законите на Заедницата

Премиерот Зоран Заев во врска со проблемите во ИВЗ рече дека негова работа е да им служи на граѓаните, а...

Топ18 часа

Обвиненија за тројца што силувале дете од Гостиварско, еден од нив го наведувал да нуди и секс на интернет

Основното јавно обвинителство од Гостивар поднесе обвиненија против три лица, кои во март и јули минатата година извршиле обљуба врз...

Македонија20 часа

Финансиската полиција денес добила пријава за контрола на работењето во ИВЗ

Управата за финансиска полиција денес добила пријава со барање за финансиска контрола во Исламската верска заедница(ИВЗ). Од Управата демантираат дека...

Македонија20 часа

Бузаку: Објектот на ИВЗ е под окупација

Самопрогласенот поглавар на Исламската верска заедница, Скендер Бузаку, кој е назначен на оваа функција со решение од судот, во изјава...

Македонија21 час

ИВЗ: Невозможно е Реџепи да се сретне со Бузаку

Портпаролот на Исламската верска заедница, Агрон Војника, запрашан дали ќе се бара компромисно решение меѓу Сулејман Реџепи и Скендер Бузаку по...

Македонија22 часа

Комисијата за односи со верските заедници демантира вмешаност во превирањата во ИВЗ

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи демантира каква било вмешаност во настаните во Исламската верска заедница. Од...

Свет23 часа

(Видео) Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија, каде што утре во Владивосток ќе се сретне со рускиот...

Македонија2 дена

(Видео) ИВЗ: Судот не одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар на МПЦ

Судот не е тој што одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар...

Свет2 дена

(Видео) Камерите снимија терорист кој влегува во црквата непосредно пред масакрот

Медиумите на Шри Ланка објавија снимка од надзорните камери снимена непосредно пред еден од нападите. Како што известува „Гардијан“, се...

Македонија2 дена

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ2 дена

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ2 дена

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија2 дена

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија2 дена

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Свет2 дена

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување гас, а раководството на куќата објави дека настапите...

Досие