Контакт

Спорт

Пред гостувањето на „Енфилд“, само реми за Тотенхем кај Палас

Објавено пред

Тотенхем на Жозе Мурињо не успеа да го сочува водството на „Селхарст парк“ и на крајот мораше да се задоволи со 1:1 реми, по кое можат да го загубат првото место во Премиер лигата денеска, доколку Ливерпул ги победи Фулам. Во среда пак, Мурињо и Тотенхем гостуваат на „Енфилд“ во меч со многу очекувања.

Хери Кејн ги донесе Тотенхем во водство во 23. минута, откако неговиот удар од 30-тина метри го измами голманот Висенте Хуаита. Но, во второто полувреме, Тотенхем му остави премногу игра на Палас, кои конечно го искористија тоа во 81. минута, кога Џефри Шлуп постигна гол за 1:1. По ова следуваше вистинска опсада на голот на Хуаита, но тие успеаја да се спасат а поен.

Тотенхем остануваат први со 25 поени, сега само поен пред Ливерпул, додека Палас се на 11. место со 17 поени.Спорт

Манчестер јунајтед веќе не е во топ 3, Барса и покрај долговите е „кралот на кешот“

Објавено пред

Манчестер јунајтед испаднаа од топ 3 листата на најбогати фудбалски клубови на „Делоит“ по осум години, а листата иако покажува луди суми, исто така покажува дека европските најголеми клубови загубиле речиси 2 милијарди евра од пандемијата на корона вирусот, а Барселона, со долгови од над милијарда евра останува на врвот.

Барселона за сезоната 2019/20 генерирала 627.1 милијарди фунти, Реал Мадрид се втори со 627 милиони фунти, додека европскиот шампион Баерн Минхен со 556.1 милиони фунти го „собори“ Манчестер јунајтед на четвртото место со 509 милиони фунти. Во топ 10 се и Ливерпул (489.9), Манчестер сити (481.6), ПСЖ (474.1), Челси (411.9), Тотенхем (390.9) и Јувентус (349), но бројките исто така покажуваат дека топ 20 клубовите загубиле околу 975 милиони фунти во споредба со 2018/19.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челси го потврди Тухел, тој веќе одработи еден тренинг!

Објавено пред

Челси го потврдија именувањето на германскиот стручњак Томас Тухел како замена за Френк Лампард оставајќи му предизвик да изгради тим со скапите засилувања, кој е само деветти во Премиер лигата и првата и главната цел ќе му биде да обезбеди фудбал во Лигата на шампионите.

47-годишниот Тухел доби отказ од Пари-Сен Жермен на католичкиот Бадник и покрај тоа што минатата сезона ја освои втората титула со овој клуб и го однесе до првото финале во Лигата на шампиони во историјата. Тој потпишува само 18-месечен договор со клубот од западен Лондон за разлика од Лампард, кој во 2019 доби тригодишен доовор.

Тухел веќе го одработи првиот тренинг со тимот и ќе биде на клупата на мечот против Вулверхемптон во Премиер лигата.

Тухел како тренер е познат по својата тактичка флексибилност и фокусирањето на искористување на грешките на противникот правејќи целосни промени на формацијата по неколкупати во текот на еден меч. Тој најчесто користи 4-3-3 формација, иако играше и со 4-2-2-2, 3-5-2 и 4-1-4-1.

Со 4-3-3 форматот сигурни во неговата игра се Жоргињо (кого го сакаше во ПСЖ) со Мејсон Маунт, Матео Ковачиќ или Н’Голо Канте на помош. Напред, Каи Хаверц би требало да игра како главен напаѓач со поддршка од Тимо Вернер и Кристијан Пулишиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барди во стилот на Роналдињо!

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Енис Барди уште еднаш покажа дека е мајстор за слободни удари постигнувајќи го израмнувачкиот гол против Валјадолид во Копа дел реј, во меч во кој по првото полувреме е 1:2.

Фантастичниот удар на Барди новинарите од шпанската верзија на ДАЗН ја нарекуваат во стил на Роналдињо и сосема се во право. Ова е само втор меч за Барди по враќањето од повредата што го оддалечи неколку месеци од терените.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 минути

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател Џо Бајден денеска го одржал првиот телефонски разговор со неговиот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија4 часа

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ5 часа

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа5 часа

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија8 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет8 часа

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа8 часа

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа9 часа

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија10 часа

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија10 часа

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа11 час

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Европа11 час

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија12 часа

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија12 часа

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија12 часа

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа13 часа

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет13 часа

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет1 ден

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет1 ден

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија1 ден

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Досие