Контакт

Спорт

Преговорите пропаднаа – Фиорентина се откажа од Влаховиќ

Објавено пред

Фиорентина и претседателот Роко Комисо кренаа раце од српскиот напаѓач, Душан Влаховиќ. 21-годишникот и неговиот менаџер ги одбиле сите понуди што ги добиле од Комисо за продолжување на договорот.

Првиот човек на „виолетовите“, на Влаховиќ му го понудил најголемиот договор во историјата на клуб – 40 милиони евра бруто плата во наредните пет години.

„Ќе откријам дека му ја понудивме најголемата плата во историјата на Фиорентина. Му понудивме услови какви што никогаш не им биле понудени на Габриел Батистута и Риу Кошта“, рекол Коисо и потсетил дека договорот на фудбалерот истекува на 30.јуни 2023 година.

„Во секој случај, Влаховиќ е наш уште 21 месец. Сигурни сме дека фудбалерот, како што и секогаш тоа го правеше, ќе даде полн придонес да му помогне на тимот да ги оствари целите, дека ќе продолжи да го покажува професионализмот како што тоа го прави од првиот ден кога дојде во Фиорентина“.

Во летниот преоден рок Фиорентина одби 70.000.000 евра од Атлетико Мадрид и некое милионче помалку од Тотенхем за услугите на Влаховиќ.

Италијанските медиуми тврдат дека фудбалерот сака трансфер во Јувентус. Бидејќи неговиот договор истекува во 2023 година, Фиорентина ќе мора да го продаде наредното лето, додека медиумите шпекулираат дека трансферот може да се случи и во зимскиот преоден рок.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Аријан Адеми ќе паузира два месеци

Објавено пред

Аријан Адеми, ќе го пропушти остатокот од есенскиот дел, од сезоната. Адеми се повреди, во понеделникот, на натпреварот Македонија-Германија (0:4).

Каи Хаверц, по еден дуел падна врз ногата на Адеми. Во таа 29.минута беше забележливо дека повредата не е наивна. Адеми се обиде да продолжи но по неколку минути го напушти теренот.

По враќањето во Загреб, му биле извршени детални прегледи, кои покажале дека ќе мора да паузира од фудбалот во наредните два месеци.

Динамо Загреб соопшти дека Адеми го повредил зглобот.

Хрватскиот шампион годината ќе ја затвори на 15.декември, сигурно е дека клубот нема да брза со неговоот враќање.

Ова е втора потешка повреда на Адеми од почетокот на сезоната. Во јули, на натпреварот со Омонија, го повреди мускулот на десната нога, поради што пропушти десет натпревари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Паоло Малдини има свој фавортит за Златната топка

Објавено пред

Спортскиот директор на Милан, Паоло Малди има свој фаворит за Златната топка. Франс фудбал, наредниот месец, ќе ја додели престижната награда.

„Мислам дека оваа година наградата ја заслужи Роберт Левандовски. Би можел да ја добие и Крим Бензема, но Левандовски ја задржа неверојатната „глад“ за постигнувањето голови. Со својата ефикасност урна многу рекорди. Левандовски, Бензема и Меси сигурно ќе бидат најдобрите тројца. Мислам дека најголеми шанси има Меси, јас лично би сакал да победи Левандовски“, рекол Малдини во емисијата на Давид Санчез „Разбуди се Сан Франциско“, на радиото „Марка“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп: Стравувавме од Суперлигата, а Њукасл е Суперлига во еден клуб

Објавено пред

Њукасл јунајтед, со новите газди, стана најбогатиот фудбалски клуб во светот. Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, во интервју за германскиот „Скај спорт“, го споредил Њукасл со проектот европска Супер лига.

„Со право, фудбалскиот беше загрижен поради проектот Суперлига. Њукас е Суперлига во еден клуб. Гарантирана му е доминантна улога во европскиот фудбал во наредните 20-30 години. Постои веројатност дека ќе ги зезнете работите со толку многу пари, но долгорочно, во фудбалот има многу квалитетни луѓе, порано или подоцна Њукасл ќе ги пронајде. Така стојат работите. Мораме да живееме со ова“, рекол Клоп.

Јасно е дека целта со оваа сезона е Њукасл да преживее во Премиер лигата, а потоа да ги „нападнат“ големите имиња во летниот преоден рок, по примерот на Манчестер сити и ПСЖ.

„Доколку разговараме само за фудбалот, на долги патеки, Њукасл ќе бидат супер сила. Ова е третиот клуб во светскиот клуб, за кој знам, дека му припаѓа на една држава. Очигледно е дека е во сопственост на најбогатото семејство во светот“, изјавил Клоп и потоа ја коментирал политичката ситуација во Саудиска Арабија.

„Можеби не треба да го коментирам тоа, можеби тоа не е моја работа, но постојат две различни мислења околу почитувањето на човековите права во Саудиска Арабија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ4 часа

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија5 часа

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија6 часа

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија6 часа

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија23 часа

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија1 ден

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија1 ден

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија1 ден

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет1 ден

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион1 ден

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион1 ден

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои...

Свет1 ден

(Видео) Пожар во зграда на Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата...

Регион1 ден

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан Ковид-19

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за прележан коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора...

Европа2 дена

(Видео) Маж со лак и стрела извршил напад во Норвешка, има повеќе загинати и повредени

Маж бил уапсен откако повредил неколку луѓе со лак и стрела во Конгсберг, Норвешка, а полицијата во меѓувреме ја евакуирала...

Свет2 дена

СЗО ja запре постапката за итно одобрување на „спутник В“

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека е прекината постапката за итно одобрување на руската вакцина „спутник В“ бидејќи недостасува одредена...

Македонија2 дена

12 починати, регистрирани 412 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.567 тестирања,...

Македонија2 дена

Влада: До 50 проценти присуство на публика на настани во затворено, услов се две дози на вакцина

Владата на денешната 112-та седница, врз основа на препораки на Комисијата за заразни болести донесе повеќе заклучоци и одлуки за...

Топ2 дена

19-годишно момче од Тетово испраќало порнографски снимки на малолетно девојче

19-годишно момче од Тетово се сомничи за прикажување порнографски материјал на дете, соопшти полицијата. СВР Тетово поднесе кривична пријава против...

Досие