Контакт

Спорт

Пресврт на „Сент Мерис“ – Саутемптон се врати од 0:2 за победа над Барнли

Објавено пред

Првиот неделен меч од Премиер лигата можеби не ни донесе најубав фудбал, но затоа видовме пет гола и фантастичен пресврт на Саутемптон, кои дома губеа со 0:2 од Барнли по 28 минути, за на крајот да слават со 3:2.

Крис Вуд во 12. минута ги донесе Барнли во водство од пенал, пред во 28. минута, Матеј Видра да ги шокира домаќините за 0:2. Меѓутоа, до крајот на полувремето, Саутемптон успеа да израмни – Стјуарт Армстронг во 31. минута намали на 1:2, за Дени Ингс да ја продолжи одличната сезона со гол во 43. минута.

Саутемптон беа подобриот тим во второто полувреме и притисокот се исплатеше во 66. минута, кога по одбранетиот обид на Ингс, Нејтан Редмонд го постигна победничкиот гол. Саутемптон се на 13. место со 36 поени, додека Барнли се 15. со 33 поени, седум над зоната за испаѓање.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бетис од табелата ги избриша Атлетико, Реал и Барселона

Објавено пред

Формирањето на Суперлигата, ќе им овозможи на некои екипи да дебитираат во Лигата на шампиони на УЕФА. Некои дури се надеваат дека 12 клубови кои ја оформија Суперлигата ќе бидат исфрлени од националните шампионати.

Според табелите, наредната сезона во Лигата на шампионите од Шпанија би играле Севилја, Виљсреал, Бетис и Реал Сосиедад, репрезенти на Италија би биле Аталанта, Наполи, Рома и Лацио, а од Англија во лигата би влегле Лестер, Вест Хем, Евертон и Лидс јунајтед.

Фудбалскиот клуб Бетис (не)намерно го објави новиот поредок во Ла Лига. Јасно на табелата ги нема водечките Атлетико, Реал и Барселона.

Откако табелата ја објавија на официјалната страница на клубот, од Бетис рекле дека тоа е грешка и експресно ги вратиле на табелата клубовите кои се борат за титулата.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Бесмисленоста на Суперлигата ја објасни Марсело Бијелса

Објавено пред

Менаџерот на Лидс јунајтед, Марсело Бијелса, најдобро објасни зошто Суперлигата ги крши сите принципи на фудбалската игра.

„Една од причините зошто фудбалот е најпопуларен спорт во светот е и таа што слабите можат да ги победат моќните“, рекол Бијелса.

Вчера, 12 клубови, објавија дека формираа свое натпреварување, кое го доби името Суперлига.

Основачи на Суперлигата се Реал, Барселона, Атлетико, Интер, Милан, Јувентус, Челси, Арсенал, Тотенхем, Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Ливерпул. Прв претседател на Суперлитата е првиот човек на Реал, Флорентино Перез.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ во МВП-издание

Објавено пред

Никола Јокиќ одигра уште еден спектакуларен натпревар во НБА-лигата. Денвер нагетс, по две продолженија, го победи Мемфис гризлис со 139:137. Србинот натпреварот го заврши со 47 поени, 15 скока и осум асистенции.

Јокиќ е првиот центар, уште од Хаким Олајџувон во 1996 година, со вакви бројки во стататистиката.

Денвер, на четири минути до крајот, имаше негатива од 12 поени, но Јокиќ го спречи Мемфис да победи, постигна или асистираше за 11 поени на својот тим, а во продолженијата постигна или асистираше за 16 од 23 поени на Денвер. Неговата тројка во финишот на второто продолжение го реши победникот.

Покрај Јокиќ, кај Денвер се истакнаа Вил Бартон (28 поени, шест скока, седум асистенции) и Мајкл Портер јуниор (21 поен, седум скока).

На спротивната страна блескаше Џа Морант. Најдобриот дебитант во минатата сезона забележа 36 поени, осум скока и 12 асистенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа47 минути

Чешка нема да набави „спутник В“ и ја исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Македонија1 час

Владата ќе ги разгледа препораките за рестриктивните мерки

Владата денеска на седница ќе ги разгледа препораките на Комисијата за заразни болести за продолжување на рестриктивните мерки до 27...

Регион2 часа

Грчки министер за туризам: Целата земја е безбедна

Грчкиот министер за туризам Харис Теохарис ги објави плановите на владата за вакцинирање на 280.000 работници во туристичкиот сектор во...

Свет2 часа

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија4 часа

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија15 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа15 часа

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија16 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа19 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија19 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија20 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија21 час

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија23 часа

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија23 часа

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија1 ден

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион1 ден

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија1 ден

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа1 ден

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет2 дена

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Досие