Контакт

Спорт

Пресврт во Торино – Роналдо сака продолжување на договорот со Јуве!

Објавено пред

Според угледниот италијански спортски весник „Ла газета дело спорт“, агентот на Кристијано Роналдо побарал од Јувентус да му го продолжат договорот до јуни 2023, и покрај шпекулациите дека тој ќе замине ова лето.

Поранешната ѕвезда на Реал Мадрид и Манчестер јунајтед има уште една година од договорот со „старата дама“, но веќе најави дека му е добро во Јувентус и дека сака да го продолжи договорот на уште една година и покрај враќањето на Масимилијано Алегри на тренерската позиција.

Според „Газета“, Јувентус се свесни дека Мендеш веќе го понудил Роналдо на ПСЖ и на Јунајтед на крајот на сезоната, но двата клуба не биле заинтересирани да дадат многу пари за 36-годишниот ветеран. Сега, „старата дама“, бара време за одлука, бидејќи најголемиот проблем е платата од 31 милиони евра годишно, со што тој е најплатениот фудбалер во Италија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јапонски шок за Црногорките

Објавено пред

Женската ракометна репрезентација на Црна Гора доживеа непријатно изненадување, во второто коло на олимпискиот турнир. Црногорките забележаа пораз од домашната селекција на јапонија со 26:29.

Голманот на Јапонија, Сакура Катумани со 22 одбрани, беше најзаслужна за победата. Најефикасни беа Ишитате со седум и Сунами со пет гола. Црна Гора ја предводеше Грбиќ со осум гола.

На Црногорките сега им престои жестока борба со Холандија, Норвешка и Јужна Кореја за пласман во четврт-финалето.

Прикажи повеќе...

Спорт

Импресивни партии на Бошковиќ и Томпсон, реализраа по 34 поени

Објавено пред

Тијана Бошковиќ и Џордан Томпсон се хероини на денот, на одбојкарскиот турнир во Токио. Србинката и Американката имаа импресивни партии во максималните победи на своите репрезентации.

Бошковиќ и Томпсон забележаа по 34 поени, што е за само три поени помалку од олимпискиот рекорд на Бразилката Маријан Стајнбрехер, од полу-финалето против Русија во 2004 година, во кое беа одиграни пет сета.

Србија славеше над Јапонија со 3:0 (25:23, 25:16, 26:24), додека САД славеа над Кина, која го брани златниот медал со 3:0 (29:27, 25:22, 25:21).

Прикажи повеќе...

Спорт

Георгиевски обезбеди сребро на ОИ во Токио

Објавено пред

Дејан Георгиевски избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо, во категоријата над 80 килограми.

Во полу-финалето, Георгиевски го победи Ин Кјо Дон од Јужна Кореја со 12:6. Првата рунда му припадна на Кореецот со 1:0, додека во останатите две Георгиевски беше убедлив, во втората со 5:2 и во третата со 7:3.

Со оваа победа Георгиевски и го донесе првиот медал на Македонија на Олимписките игри во Токио.

За златото, Георгиевски ќе се бори со Владислав Ларин од Русија. Борбата е закажана за 14.45 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој,...

Европа53 минути

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт1 час

Георгиевски обезбеди сребро на ОИ во Токио

Дејан Георгиевски избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо, во категоријата над 80 килограми. Во полу-финалето, Георгиевски го...

Македонија3 часа

Спасени планинари од Чешка на Шар Планина

Група планинари од Чешка вчера вечер се спасени од Шар Планина. Тие залутале, а околу 18 и 30 часот се...

Свет13 часа

(Видео) Песочна бура проголта град во Кина

Песочна бура висока речиси 100 метри зафати град во северозападна Кина, при што целиот град остана покриен со прашина. На...

Европа14 часа

Украинскиот напад ќе заврши со колапс, одговори Русија по изјавите за нова офанзива на Киев

Коментирајќи ја позицијата на поранешниот заменик-министер за привремено окупираните територии на Украина, Јуриј Гримчак, кој повика на подготовка на армијата...

Европа14 часа

Стапката на заразени од коронавирус во Европа се зголемува, предупредува СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека стапката на ширење на коронавирусот е забрзана во некои европски земји, пренесуваат светските...

Европа15 часа

(Видео) Јужна Европа се бори со пожари, најлошо е во Грција и Италија

Шумските пожари, потпомогнати од горештините и силните ветрови, денеска зедоа замав во јужна Европа, а некои северни земји ги расчистуваат...

Регион16 часа

Радев: Нема да дозволиме кршење на правата на Бугарите во Северна Македонија

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република...

Македонија21 час

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија22 часа

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија23 часа

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија23 часа

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Македонија24 часа

Трајко Вељаноски осуден на 6,5 години затвор, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески на 6 и 3 месеци, а Владимир Атанасовски на 6 години затвор

На судењето за организаторите за упадот во Собранието на 27 април, поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е осуден на...

Европа1 ден

(Видео) Големо невреме во Лондон: Поради поплави затворени осум метростаници и две болници

Силен дожд и грмотевици го погодија Лондон што предизвика поплави во некои делови на главниот град на Британија, поради што...

Македонија1 ден

Заев: Скопје никогаш нема да заборави на жртвите од земјотресот и солидарноста по него

Катастрофалниот земјотрес пред 58 години за само 20 секунди го запре животот на Скопје и им го одзеде животот на...

Свет1 ден

Фаучи: Најверојатно ќе биде потребна трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за инфективни болести, Ентони Фаучи, процени дека на вакцинираните Американци чиј имунолошки систем е загрозен, може да...

Македонија1 ден

Сеќавање за жртвите – Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој 1.070...

Македонија1 ден

Почнува вакцинирањето во домашни услови

Од денеска граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт за да примаат вакцина...

Македонија2 дена

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Досие