Контакт

Спорт

Пријател на Шумахер: Жена му на Михаел лаже за неговата состојба!

Објавено пред

Вилхелм Вебер, екс-менаџерот на Ф1 пилотот, Михаел Шумахер вели дека сопругата на Михаел, Корина ја крие вистината за неговата здравствена состојба.

Вебер за „Дејли мејл“ изјави дека му е жал што не може да го посети пријателот, затоа што тоа не го дозволува Корина.
„Знам дека на Михаел му е тешко, но не знам дали има направено било каков напредок. Би сакал да знам како му е, да се ракувам со него и да го погледнам в лице. За жал, Корина тоа не го дозволува. Веројатно се плаши дека ќе видам што се случува и тоа ќе го пласирам во јавност. Силно верувам дека Михаел ќе се опорави, тој е борец, ако постои шанса, тој ќе ја искористи, не може да биде крај. Се молам за него и верувам дека повторно ќе го видам“ – изјавил Вебер.

Михаел Шумахер во 2013 година настрада во несреќа при скијање, се здоби со тешка повреда на мозокот удирајќи во камен.

Тогаш во болницата рекоа дека Шуми би загинал доколку не ја носел кацигата, а потоа беше ставен во индуцирана кома.

Оттогаш е во Женева каде за неговото здравје се грижи сопругата, а екс-Ф1 пилотот повремено оди во болница на прегледи.

Од несреќата до денеска Шумахер не е појавен во јавност.

Спорт

Марко Арнаутовиќ: Сѐ е договорено со Болоња, Шангај е на потег!

Објавено пред

Трансферот на австрискиот фудбалски репрезентативец, Марко Арнаутовиќ од Кина во калчолигашот Болоња се уште не е договорен, но разговорите се во тек.

„Со Болоња веќе постигнавме договор и сега се зависи од Шангај“ рече Арнаутовиќ во изјава за австриските медиуми.

Тој за виенски „Kronen cajtung“ вели дека и понатаму проблем е отштетата.

Кинескиот клуб бара од Арнаутовиќ, кој има важечки договор со Шангај до декември 2022 година отштета од 4 милиони евра.

Болоња, пак, е подготвена да плати максимум 2 милиони евра за Австриецот.

Тренерот на Болоња, Синиша Михајловиќ вели дека неговиот клуб прави се за да го доведе голгетерот во Серија А.
„Ако тоа не успее, никој нема да има вина. Пазарот на трансфери често има сопствена динамика“ објасни Михајловиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Денеска официјално започнуваат 32. Олимписки игри во Токио – Македонија со 8 претставници

Објавено пред

Во Токио денеска во 13 часот по средноевропско време ќе бидат отворени 32. Олимписки игри кои е планирано да траат до 8 август.

Овие олимписки игри нема да бидат слични на ниту едни од претходните затоа што љубителите на спортот од другите земји во светот нема да можат да присуствуваат во Јапонија поради пандемијата на коронавирусот.

Церемонијата на стадионот кој е изграден во 2019. година специјално за Игрите ќе се одржи без гледачи, а на трибините ќе има само 950 службени лица – дипломати, спонзори и претставници на Меѓународниот олимписки комитет (МОК).

Најавено е присуството и на 15 шефови на држави и меѓународни организации.

На ОИ предвидено е да се натпреваруваат 11.091 спортист од 206 земји во светот, соопштија од МОК.

Македонската експедиција во Токио ќе има 8 натпреварувачи:

Дејан Георгиевски, таеквондо – категоријата +80 килограми
Арбреша Реџепи – џудо категорија 52 килограми
Миа Блажевска Еминова – пливање, на трката на 100 метри
Филип Деркоски – пливање, 400 метри
Борјан Бранковски – спортско стрелаштво 10 метри
Пулексенија Јованоска – карате, кати
Јован Стојоски – атлетика, трка на 400 метри
Магомедгаџи Нуров – борење слободен стил, 97 килограми.

Игрите во јапонската престолнина требаше да се одржат минатата година, но пандемијата ги одложи 12 месеци.

Од Меѓународниот олимписки комитет се децидни дека Олимписките игри ќе се одржат според зацртаниот натпреварувачки календар и дека со мерките на претпазливост, спортистите ќе бидат безбедни.

Прикажи повеќе...

Спорт

Британски „Сан“: Кејн во Сити за 187 милиони евра!

Објавено пред

Според пишувањата на влијателскиот британски „Сан“, центарфорот на Тотенхем и на англиската репрезентација Хари Кејн би можело да ги засили „граѓаните“ и по 17 години, да ги напушти Спарси за вртоглава сума пари – наводно за 187 милиони евра (или во фунти 160 милиони).

Тоа е доволен доказ колку Кејн е подготвен и гладен за трофеи, а колку Пеп Гвардиола е решен да доведе вистинско решение во нападот на екипата.

На крајот на минатата сезона Шпанецот се прости со Серхио Агуеро, кој замина во Барселона и притоа коментира: „Не можеме да го замениме. Не можеме“.

Кејн зад себе има одлично ЕП, играше финале, но повторно остана без трофеј. Во Манчестер секако би имал поголеми шанси да подигне некој пехар отколку што е тоа во Тотенхем.

Ако овој трансфер се оствари, тоа ќе биде убедлив рекорд за британски услови затоа што Пол Погба со отштета од 105 милиони фунти досега е рекордерот. Толкава сума Јунајтед му плати на Јувентус.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет26 минути

ЕУ досега донираше само три проценти од ветените вакцини, поголемиот дел се од „Астразенека“

Членките на Европската унија досега донираа само мал дел од вишокот вакцини против ковид-19 на сиромашните земји, претежно „Астразенека“. Документите...

Европа2 часа

Француски професор: Враќањето во нормала можеби ќе биде дури во 2023 година

Враќањето во нормалa поради пандемијата на коронавирус може да се очекува во 2022 година, но дури и во 2023, изјави...

Спорт2 часа

Денеска официјално започнуваат 32. Олимписки игри во Токио – Македонија со 8 претставници

Во Токио денеска во 13 часот по средноевропско време ќе бидат отворени 32. Олимписки игри кои е планирано да траат...

Топ2 часа

Запленета марихуана вредна речиси 150.000 евра, уапсени двајца поранешни вработени во МВР

Полицијата заплени марихуана вредна околу 150.000 евра. Дрогата од Албанија преку Македонија требало да стигне во Грција, а организатор на...

Македонија3 часа

Пендаровски ќе ги одликува Стефановски, Хаџиманов, Несими и Мукаетов со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ќе ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов и Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за...

Македонија13 часа

Бојан Јовановски спроведен во „Идризово“ за да ја издржува казната од девет години затвор

Осудениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, попладнево од домашен притвор бил спроведен во затворот „Идризово“ на издржување на затворската казна...

Топ14 часа

Стрелиште во Гази Баба нелегално продавало муниција, кај негови клиенти пронајдени 300 куршуми

Секторот за оружје при МВР извршил контрола во цивилно стрелиште во Гази Баба, за кое е утврдено дека вршело неовластена...

Македонија17 часа

Заев: СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на локалните избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево преку социјалните мрежи потврди дека со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се договориле СДСМ...

Македонија21 час

Антикорупциската бара градоначалникот Мерко да одговара кривично за финансиски малверзации

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, треба кривично да одговара за финансиски злоупотреби во Општината, оцени Државната комисија за спречување на...

Топ23 часа

Загина 21-годишно момче, со камион паднало во Вардар

Момче на 21-годишна возраст загина кога товарното возило што го управувал паднало во Вардар. Возилото е сопственост на фирма од Куманово. Момчето...

Топ1 ден

Ресенец испраќал пораки дека има бомби на повеќе локации во Охрид

Четириесет и шестгодишен ресенец е осомничен дека испраќал пораки во кои лажел дека на неколку локации во Охрид има поставено...

Македонија1 ден

Заев: Пописот нема да влијае врз правата на граѓаните од етничките малцинства

Во интервјуто за емисијата „Конфликт зоун“ премиерот Зоран Заев зборуваше за исходот од претстојниот попис за кој изрази уверување дека...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Сѐ уште ги истражуваме сите легални начини како Груевски да биде вратен во земјата

Северна Македонија и понатаму ги истражува сите легални начини како поранешниот премиер Груевски да биде вратен назад со цел да...

Регион1 ден

(Видео) Протести против вакцинацијата во Грција, полицијата употреби солзавец и водни топови

Грчката полиција употреби солзавец и водни топови во Атина за да ја растера толпата што протестира против вакцинацијата против коронавирусот....

Македонија2 дена

Мицкоски: Резолуцијата да биде прифатена од сите партии без изговори и условувања

Резолуцијата да биде прифатена од сите политички партии, без условувања, барање изговори, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на...

Топ2 дена

(Видео) Момче натепа девојка во Куманово

Mлад дечко со шутирање натепа девојка во Куманово, а снимките попладнево беа објавени на социјалните мрежи. Подоцна дечкото беше нападнат...

Македонија2 дена

Камчев повторно однесен на Клиниката за кардиологија, се пожалил на гушење и силна главоболка

Јордан Камчев денеска пред своите адвокати повторно се пожалил на влошена здравствена состојба. Неговиот правен тим соопшти дека синоќа Камчев...

Свет2 дена

(Видео) Поплави во Кина по силниот дожд, расте бројот на жртви

Поплавената метростаница и населби, но и ослабената брана по обилните дождови, невидени во 60 години, предизвикаа смрт кај најмалку 25...

Македонија2 дена

Османи: Има можности за решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оцени дека постојат сериозни можности за решение на спорот со Бугарија до крајот на...

Македонија2 дена

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.550 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Досие