Контакт

Спорт

Проблеми за Мекларен пред трката на „Силверстоун“ – директорот има коронавирус

Објавено пред

Зек Браун, извршниот директор на Ф1-тимот Мекларен, е позитивен на Ковид 19 и ќе ја пропушти неделната трка за ГН на Велика Британија, која ќе се вози на „Силверстоун“, соопштија денеска од тимот.

Од Мекларен наведуваат дека тоа нема да влијае на трката затоа што возачите Ландо Норис и Даниел Рикардо немале блиски контакти со Браун.

„Мекларен потврдува дека тројца членови на тимот, вклучувајќи го и извршниот директор Зек Браун, се позитивни на коронавирусот на тестирањето пред ГН на Велика Бритаија. Ниту еден од нашите возачи не бил во блиски контакти со нив. Сето ова нема да влијае на подготовките на тимот на трката“, се наведува во соопштението од тимот.

Трката на „Силверстоун“ се вози в недела од 16 часот, а ден порано ќе се одржат квалификациите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бенчиќ стана олимписка шампионка во тенис

Објавено пред

Белинда Бенчиќ го освои златниот медал на олимпискиот турнир во Токио. Швајцарката во финалето ја победи Маркета Вондрашува од Чешка со 2.1 (7/5, 2/6, 6/3).

Мечот кој траеше два часа и 28 минути донесе фестивал на брејкови. Пет пати тенисерките ги губеа сервисите во првиот сет, малку поуспешна беше Бенчиќ, која го освои воведниот сет.

Во вториот Швајцарката застана, Вондрушова со два брејка успеа да израмни на 1:1 во сетови.

Во третиот сет повторно пет брејкови, еден повеќе за Бенчиќ, што и овозможи да ја забележи најголемата победа во кариерата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон и Ботас пред Ферстапен во борбата за пол-позицијата во Унгарија

Објавено пред

Луис Хамилтон ќе стартува од пол-позицијата на утрешната трка за Големата награда на Унгарија. На патеката Хунгароринг, Хамилтон ја освои 101. пол-позиција во кариерата. Британецот ја прекина доминацијата на Ред Бул, пол-позицијата во Унгарија е прва за него уште од трката за Големата награда на Шпанија.

Хамилтон, доминираше во најголемиот дел од квалификациите, а до пол-позицијата дојде на помалку контроверзен начин, што само ќе ги продлабочи лошите односи помеѓу Ред Бил и Мерцедес.

Во последиот круг Мерцедес и Хамилтон максимално им ја отежнаа работата на Ред Бул да постават најдобро време. Во последното излегување на патеката, Хамилтон возеше бавно, Ферстапен го следеше, и двајцата во последните секунди влегоа во своите летечки кругови, но Холанѓанецот немаше шанси да му се доближи а ривалот.

Хамилтон пол-позицијата ја освои со време 1:15, 419 минути. На стартот веднаш до него ќе биде клупскиот колега Валтери Ботас.

Траката од вториот ред ќе ја започнат возачите на Ред Бул, Ферсрапен и Серхио Перез.

Место меѓу најдобрите десет на стартот изборија Пјер Гасли, Ландо Норис, Шарл Леклер, Естебан Окон, Фернандо Алонсо и Себастијан Фетел.

Прикажи повеќе...

Спорт

Минималец на Бразил против Египет, Мексико ја декласира Кореја, Јапонија на пенали го доби Нов Зеланд

Објавено пред

По Шпанија и олимписките селекции на Јапонија, Мексико и Бразил обезбедија пласман во полу-финалето на турнирот во Токио.

Бразил со еден постигнат гол успеа да го елиминира Египет во четврт-финалето. Голот на одлука го постигна Куња во 37.минута. Асистент беше најдобриот стрелец на турнирот Ришарлисон.

Јапонија и Нов Зеланд патникот во полу-финалето го решија во пенал серијата, откако по 90 и 120.минути игра немаше голови.

Мексико ја декласира Јужна Кореја со 6:3. Кордова и Мартин постигнаа по два гола за Мексико, а по еднаш меѓу стрелците се запишаа Ромо и Агире.

Мексикот во полу-финалето ќе игра против Бразил, а Јапонија против Шпанија. Натпреварите ќе се одиграат во вторник.Прикажи повеќе...

Најново

Свет28 минути

Британскиот премиер го очекува своето седмо дете

Сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери, објави дека е бремена по втор пат. Таа објави на Инстаграм дека двојката...

Свет1 час

(Видео) Протести во Париз против задолжителната вакцинација, полицијата употреби солзавец

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се...

Топ2 часа

Нападната вработена во Ургентниот центар во Куманово

Вработена во Ургентниот центар во Куманово пријавила дека додека била на работното место ја нападнало едно лице. Инцидентот се случил...

Македонија5 часа

Расте бројот на заболени – потврден 81 нов случај на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.315...

Македонија6 часа

Две дози вакцина во Македонија примиле над 390.000 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583...

Свет7 часа

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд,...

Спорт8 часа

Ѓоковиќ поразен – пристигна како најголем фаворит за златниот медал, на крајот не упеа да освои ниту бронза

Олимпискиот турнир во сингл за најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, се претвори во кошмар. Во Токио пристигна како најголем фаворит...

Македонија8 часа

Горан Сугарески разрешен од директорската функција во Царинската управа

Владата го разреши Горан Сугарески од функцијата директор на Царинската управа. „Владата ја прифати одлуката на Комисијата за именување, Горан Сугарески да...

Економија9 часа

Државата ќе им даде 111 милиони денари помош на туристички агенции, ресторани за свадби и ноќни клубови

Владата ќе додели еднократна финансиска помош во висина од 111 милиони денари за 382 лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за...

Македонија10 часа

(Видео) Државата ја зголеми наградата за олимпиецот Георгиевски

Владата на 93-та седница ја дополни одлуката за паричната награда за постигнатиот врвен олимписки успех на Дејан Георгиевски на Летните...

Регион22 часа

Вишеградската група со поддршка за „Отворен Балкан“, соработката ќе придонесе за регионална стабилност

Земјите од вишеградската група (Унгарија, Чешка, Словачка и Полска) го поздравија формирањето на иницијативата „Отворен Балкан“ (поранешен минишенген) од страна...

Регион1 ден

Српски автобус се преврте во Германија, повредени најмалку 19 лица

Најмалку 19 лица се повредени при превртување патнички автобус на германскиот автопат А13 помеѓу Стааков и Фрајвалде во правец на...

Македонија1 ден

Поради неправилности во работењето, сменет директорот на Националната библиотека „Свети Климент Охридски“

Директорот Фремзим Даути се разрешува од должноста директор на Националната установа, Национална и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ – Скопје...

Македонија1 ден

Илинден на Мечкин Камен без говор на Пендаровски, но првпат со Ахмети

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, нема да оди да го чествува Илинден на Мечин Камен на 2 Август иако шефот...

Македонија1 ден

Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик, смета дека има нелогичности

Претседателот Стево Пендаровски нема да потпише указ за прогласување на измените на Изборниот законик со кој се бараат потписи од...

Македонија1 ден

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Македонија1 ден

Фирма казнета со 20.000 евра за испуштање мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги...

Топ1 ден

Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале

Пешак во Скопје загина, а велосипедист е тешко повреден во два одделни случаја во кои биле удрени од автомобили, при...

Топ1 ден

Возачот кој усмрти пешак во Куманово бил пијан

Седумдесетгодишниот возач М.П. кој удри во пешаци во Куманово, од кои едниот почина, бил пијан, утврди кумановското обвинителство. Несреќата се...

Свет1 ден

Во Кина се појави ново жариште на коронавирус, најголемо по Вухан

Жариште на Ковид-19 откриено во кинескиот град Нанџинг се прошири во пет кинески провинции и главниот град Пекинг, а кинеските...

Досие