Контакт

Спорт

Продолжен договорот на селекторот Игор Ангеловски до крај на 2020 година

Објавено пред

Претседателот на ФФМ, Муамед Сејдини и селекторот на македонската А репрезентација, Игор Ангеловски ги договорија условите за продолжување на договорот на селекторот до декември 2020. година.

Актуелниот договор на Ангеловски беше до ноември годинава.

Македонската фудбалска репрезентацијата ќе игра полуфинале во Лига на нации во март идната година за пласман на ЕУРО 2020.

„Со постигнатите резултати во изминатиот период Игор Ангеловски апсолутно ја оправда нашата доверба и го потврди вистинскиот избор на Управниот одбор на федерацијата. Постигнатиот договор за продолжување на соработката сведочи дека имаме заеднички интерес, а тоа е успех на македонската репрезентација. Ние како раководство на федерацијата, на Игор и на сите во репрезентативниот тим ќе им осигураме максимални услови за работа и подготовка, сѐ со цел да се остварат резултатите кои ги посакуваме“ – изјави Сејдини.

Селекторот Ангеловски на чело на репрезентација е од октомври 2015 година.

„Благодарност до претседателот Сејдини и до Управниот одбор за довербата. На сите можам да им ветам дека и во иднина ќе го давам својот максимум со цел репрезентацијата да напредува, како што доликува на квалитетот на фудбалерите кои ги имаме во своите редови. За мене репрезентацијата е многу повеќе од селекторско место. Нема ништо посвето од тоа да го водиш националниот тим, а уште повеќе кога работиш со вакви фудбалери и соработници. Задоволен сум од она што го постигнавме во изминатиот период, но секогаш се стремиме кон подобро“ – рече Ангеловски.
Фото:ФФМ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јута Џез има нов сопственик

Објавено пред

Јута Џез по 35 години доби нов сопственик. Гејл Милер реши франшизата да му ја продаде на Рајан Смит. Сопственикот на компанијата „Квалтиркс“, за Јута Џез плати 1.660.000.000 долари.

Сопругот на Гејл, Лери Милер, во 1985 година за сума од 9.500.000 долари, стана сопственик на 50 отсто од акциите на јута Џез. Една година подоцна ги откупи останатиот дел од акциите за 20.000.000 долари и стана сосптвеник на франшизата.

Милијардерот, Лери Милер, почина во 2009 година, а франшизата им ја остави во наследство на членовите на семејството.

Новиот сопственик Рајан Смит е роден во државата Јута, што е доволна гаранција дека франшизата ќе остане во Солт Лејк Сити.

Јута Џез никогаш не биле шампиони во НБА лигата. Најблиску до шампионската титула франшизата беше во 1997 и 1998 година, но тандемот Карл Мелоун и Џонс Стоктон, не успеа да ги победи Мајкл Џордан и Чикаго Булс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Венгер: Сакаат да ја уништат Премиер лигата

Објавено пред

Поранешниот менаџер на Арсенал, Арсен Венгер, остро реагираше на најавите за можното основање, на европската Супер лига. Венгер смета дека зад оваа идеа се крие непријателство кон англиската Премиер лига.

„Премиер лигата е надмоќна. Останатите првенства сакаат да ја уништат таа надмоќ. Најдобро тоа ќе го направат со креирањето на европската Сулер лига. Тоа сигурно ќе ја уништи Премиер лигата на Англија“, рекол Венгер и дополнил.

„Доколку креаторите на на новата лига добијат дозвола од англиските клубот таа навистина ќе биде основана“.

На новинарско прашање дали Супер лигата е само финансиски проект, Венгер одговорил.

„Тоа е и фудбалски проект, но се наоѓаме во ера во која сопствениците на клубовите воедно се и инвеститори. А првата цел на инвеститорот е да генерира уште повеќе пари. Супер игата, од таа перспектива, можеби е само начин да се заработат повеќе пари“, заклучил Венгер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуве и Барса „играа“ дерби и на социјалните мрежи

Објавено пред

Јувентус и Барселона синоќа го одиграа дербито во второто коло, во Лигата на шампионите. Барселона победи со 2:0, со головите на Дембеле и Меси од пенал. Во текот на дербито свој „натпревар“ имаа и администраторите на Твитер профилите, на двата тима.

Каталонците во текот на мечот испратија провокација, која се однесуваше на неиграњето на Кристијано Роналдо.

„Многу ни е драго што имате можност да го гледате најдобриот на сите времиња на вашиот терен“.

Администраторот на Јувентус експресно одговори на провокацијата.

„Сигурно сте го отвориле погрешниот речник, најдобриот на сите времиња ќе ви го донесема на Ноу Камп“.

Овие меѓусебни провокации беа доволни да започне нова дебата на социјалните мрежи, околу тоа кој е најдобриот фудбалер на сите времиња.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање за Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени, самоизолацијата е задолжителна при тестирање за Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па се...

Свет25 минути

Во нападот во Ница убиени се три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија2 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формираше работна група којашто развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија3 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет3 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија3 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија3 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“ со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа13 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија14 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија14 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија16 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет17 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија20 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија21 час

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија21 час

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија21 час

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија22 часа

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија22 часа

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Македонија23 часа

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот, ќе се одржи...

Свет24 часа

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирусот

Куба официјално регистрира втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да почнат набргу, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН)....

Досие