Контакт

Спорт

Малерот Луис Суарез 4 години нема гол нагости во ЛШ

Објавено пред

Уругвајскиот фудбалски интернационалец од редовите на Барселона, Луис Суарез (32) и синоќа на „Вестфален“ во Дортмунд не успе да ја прекине црната серија која го следи од 16 септември 2015 година.

Напаѓачот кој во Барса дојде за 81 милион евра цели 4 години нема постигнато гол нагости во Лигата на шампионите, а исто толку години Барса го нема подигнато „пехарот со големите уши“.

Последниот гол што Уругваецот го постигнал во ЛШ надвор од „Ноу Камп“ е на „Олимпико“ во Рим, против тимот на Рома.
Оттогаш до сега Барселона одиграла 21 меч нагости во ЛШ, а Суарез 19-пати бил на теренот и тоа во првата постава.

Откако е член на клубот од Каталонија, Суарез одиграл 250 натпревари, постигнал 179 гола во сите натпреварувања.

Во Лигата на шампиони зад себе има 49 меча со 20 гола, но цели 4 години без гол на гости.

Погледнете кај кои се тимови гостуваа Каталонците во споменатиот период:

❌ BATE
❌ Arsenal
❌ Atlético
❌ Gladbach
❌ ManCity
❌ Celtic
❌ PSG
❌ Juve
❌ Sporting
❌ Olympiacos
❌ Juve
❌ Chelsea
❌ Roma
❌ Spurs
❌ Inter
❌ Lyon
❌ ManUtd
❌ Liverpool
❌ Dortmund©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гвардиола: Ќе се вратиме посилни, подобри… и малку подебели (видео)

Објавено пред

Пеп Гвардиола во видео порака им порача на сите фанови дека многу му недостасува фудбалот, но прати порака да се остане дома за време на кризата со корона вирусот чекајќи го продолжувањето на Премиер лигата и на другите спортски натпреварувања.

Гвардиола минатата недела донираше 1 милион евра во борбата против корона вирусот во својот роден град Барселона и побара од навивачите на Сити да ги слушаат медицинските совети.

„Ни недостасува фудбалот. Ни недостасува животот кој го имавме до пред неколку дена, но сега е време да слушате, да ги следите научниците, лекарите и медицинските сестри. Вие сте моето фудбалско семејство и ќе направиме сè што е возможно да направиме да се чувствувате подобри. Ќе се вратиме посилни, подобри, повнимателни… И секако, малку подебели. Останете внатре, останете безбедни“, вели Гвардиола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Словачкиот клуб Жилина банкротираше поради корона вирусот

Објавено пред

Седумкратниот шампион на Словачка, МШК Жилина, стана првиот фудбалски клуб кој банкротирал поради корона вирусот кој ја влошил тешката економска состојба.

Од клубот објавија дека сите фудбалери треба да си бараат нов клуб, бидејќи Жилина ќе биде ликвидиран тим на 30 април. Пропаста на клубот беше предизвикана од неможноста да се договорат со фудбалерите околу намалувањето на платите, иако економските проблеми на клубот се тука повеќе години.

Пред паузата поради корона вирусот, Жилина беше на второто место во словачката лига со 10 поени помалку од Слован Братислава и седум пред Дунајска Стреда.

Клубот, инаку, е основан во далечната 1908 година, а во него игра и македонскиот младински репрезентативец, 19-годишниот Енес Фазлагиќ, кој замина во Жилина од Шкендија во 2018 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Засрамениот Грилиш се извини за забавата до раните утрински часови

Објавено пред

Капитенот на Астон вила, Џек Грилиш преку социјалните мрежи се извини на навивачите откако за време на забраната за движење поради полицискиот час тој се забавувал до раните утрински часови со својот поранешен соиграч Рос Меккормак.

Фудбалерот од средниот ред, сепак, не го спомена судирот со неговиот „Ренџ ровер“, откако удри два паркирани автомобили во едно предградие на Бирмингем. Иронично, овој инцидент дојде откако тој побара од навивачите да „држат растојание“ и да ги почитуваат наредбите за социјална изолација.

„Сакав да пратам кратка видео порака за тоа колку длабоко сум засрамен од тоа што се случи овој викенд. Знам дека времето е тешко за сите кои се затворени дома, и кога добив повик да излезам, згрешив и глупаво одлучив да се согласам. Не сакам да ги правите истите грешки и барам да останете дома и да ги почитувате правилата. Јас сега сигурно ќе го правам тоа. Се надевам дека сите ќе го прифата моето извинување“, вели Грилиш.

Англиските медиуми одат дотаму што велат дека овој инцидент може да го стави во опасност можниот трансфер на Грилиш од 60 милиони фунти во Манчестер јунајтед ова лето.

Бараше фановите да се на растојание од два метри, па удри во паркирани автомобили!

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Ученичките и студентските домови ќе бидат ставени на располагање на време на епидемијата со коронавирус

На денешната владина седница е усвоена и Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствената заштита за време...

Македонија2 часа

(Видео) МВР најави кривична пријава: Место да седи во изолација заразил повеќемина

МВР ќе поднесе кривична пријава против Ф.К. коj се однесувал спротивно од одлуките на Владата, ги прекршил мерките за самоизолација...

Македонија2 часа

Се затвора Заводот за рехабилитација во Козле, 8 вработени и двајца пациенти имаат коронавирус

Заводот за рехабилитација во Козле ќе се затвори, откако тестовите на 8 медицински лица покажале позитивни наоди на Ковид-19, информираше...

Македонија2 часа

(Видео) Филипче: Пациентка која починала во струшката болница е тестирана за коронавирус

Викендов во струшката општа болница за коронавирус била тестирана пациентка откако починала. Министерот за здравство, Венко Филипче, извести дека пациентката...

Македонија3 часа

Пендаровски свика седница на Советот за безбедност

Утре со почеток во 14 часот во kабинетот на претседателот Стево Пендаровски ќе се одржи седница на Советот за безбедност...

Свет4 часа

Нетанјаху во самоизолација, негов соработник има коронавирус

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се наоѓа во самоизолација бидејќи негов соработник, пратеник, е позитивен на коронавирусот. Нетанјаху до утре треба...

Македонија5 часа

(Видео) Македонското знаме се развиори пред седиштето на НАТО

На свечена церемонија пред седиштето на НАТО во Брисел денеска беше развиорено македонското знаме кога земјата и официјално стана 30....

Македонија6 часа

Уште една жртва на коронавирусот, 26 нови заразени и девет излекувани

Министерството за здравство информира дека утрово на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент на...

Македонија7 часа

Досега во организација на МНР вратени се 1.842 македонски граѓани од странство

По апелот за пријавување македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и по...

Македонија7 часа

Здравствени работници направиле прекршоци во случајот на стружанката која почина од коронавирусот

Има прекршувања во случајот со почината стружанка од коронавирусот, која и покрај тоа што имала упат од матичниот лекар, не...

Свет7 часа

Што е паметен карантин, кој го воведува Чешка?

Во Чешка почна тестирање преку таканаречен паметен карантин, што значи следење на луѓето преку користење телефони и банкарски картички. Паметниот...

Македонија9 часа

Нухиу: Петмина полициски службеници се заразени со коронавирус

Заменик-министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на својот фејсбук-профил објави дека петмина полициски службеници се заразени со коронавирус додавајќи дека...

Економија9 часа

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Од вечерва на полноќ бензините ќе поевтинат, а дизелот ќе поскапи, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот...

Европа10 часа

Фон дер Лаен: ЕУ интензивно ќе им помогне на Италија и Шпанија

Европската Унија многу интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија во борбата против коронавирусот, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет10 часа

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа...

Топ10 часа

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа на ниво на целата држава 242 лица не ја почитувале...

Свет12 часа

Во светот 716.482 заболени од коронавирус, починале 33.691

Бројот на заболени од коронавирус до синоќа до 22 часот бил 716.482, 33.691 лице починале, а 150.889 луѓе се излекувани....

Свет1 ден

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија1 ден

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Македонија1 ден

Медицинските работници во земјава ќе добијат нова тура на бесплатни маски направени со 3D принтери

По изминативе два дена бројот на активни 3D принтери порасна на 60-тина, со што ќе се оствари бројката од 6.000...

Досие