Контакт

Спорт

Просинечки: Пушев и пиев, не бев робот каков што е Роналдо

Објавено пред

„Таков играч не сме имале ни пред ни потоа. Беше неповторлив, волшебен“, вака навивачите на Портсмут говорат за Роберт Просинечки. Поранешниот хрватски репрезентитвец само една сезона играш за Портсмут. Просинечки може да се пофали дека во кариерата играл за двата најголеми шпаснки клуба, Реал и Барселона.

Просинечки, фудбалер со префинета техника, беше познат и како страствен пушач. Позната е приказната на неговиот поранешен соиграч, Питер Крауч, дека знаел да запали на полувремето во соблекувалната на Портсмут.

„Само една сезона играв во Портсмут, одлично ми беше, дури и ме прогласија за омилен странец. Со задоволство се сеќавам на тој период. Ќе останев подолго, но мојот татко се разболе и јас решив да се вратам во Олимпија, а потоа и во Загреб. Питер е симпатично момче, тогаш беше многу млад. Добар играч, особено со таква висина. Интересна личност. Јас никогаш не сум криел дека пушам. Но, дека сум пушел во соблекувалната на полувреме, тука малку претера“, рекол Просинечки.

„Денес пушат речиси сите, само што се кријат. Мислат дека ако те види некој дека ќе ти извади муабет дека се трудиш доволно. Тоа не е вистина. Јас живеев за фудбалот. Тоа што сакав да запалам цигара и да се напијам, тоа нема врска. Толку многу му дадов на фудбалот. Во денешниот врвен спорт демек тоа не се прави. Роналдо е исклучок, ми делува како да е програмиран. Внимава на секоја работа. Веројатно поради тоа трае толку долго. Целиот живот го подредил на фудбалот. Тој супер игра, но во тоа има нешто роботски. Ми се чини дека и во љубовта е како робот.“

Просинечки, повторил дека денешниот фудбал не е како оној од негово време и претходно.

„И Меси и Роналдо се талентирани, не се работи тука само за дисциплината. Поради дисциплината доминираат долго време. Нема повеќе да има такви играчи кои ќе доминираат толку долго време. Имавме и еден друг Роналдо, кој доминираше три години, го имавме Роналдињо, Марадона. Тие беа многу пореално. Луѓето сакаат да видат потег да ги изненадиш со нешто, сакаат да ја видат убавината на играта. Фудбалот сега е за роботи, сите се физички максимално подготвени, но кога ќе се појави некој поразличен тогаш се врзуваме за нив. Тука е Меси поразличен од Роналдо, кај него има убавина во играта“, заклучил Просинечки.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Почина легендарниот Сер Френк Вилијамс, основачот на четвртиот најуспешен Ф1 тим

Објавено пред

Сер Френк Вилијамс, најдолговечниот шеф на Ф1 тим во историјата, почина на 79 години, оставајќи зад себе кариера должна за почит – тој беше 50 години Ф1 шеф, водејќи два тима, од кои последниот кој го носеше неговото име освои седум титули кај возачите и девет кај конструкторите.

Вилијамс заедно со Патрик Хед го основаа Вилијамс, тимот кој беше постојан ривал за титулите во 1980-тите и 1990-тите, пред да си замине од Ф1 оваа година кога го продаде тимот на американската компанија „Дорлитон капитал“.

Вилијамс, кој доби повреда на ‘рбетот во сообраќајна несреќа во 1986 година, по што беше во количка, почна да се повлекува од спортот во 2012 година, кога ја остави својата ќерка Клер да го води тимот. Во 2016 година тој беше во болница со сериозна пневмонија, по што престана да патува на трките, а беше хоспитализиран и минатиот декември.

„Утрово, Клер Вилијамс ме извести за тажните вести дека нејзиниот сакан татко, Сер Френк Вилијамс починал. Тој беше вистински гигант на нашиот спорт, надминувајќи ги најсериозните пречки во животот со постојана борба за победа во животот и на патеката. Загубивме ценет член на Ф1 семејството и неговите успеси ќе живеат вечно“, изјави претседателот на Ф1, Стефано Доменикали.

Само Ферари, Мекларен и Мерцедес имаат освоено повеќе титули од тимот на Вилијамс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барди со асистенција, нов дебакл на Леванте во режија на Хуанми

Објавено пред

Енис Барди повторно беше еден од најдобрите играчи на Леванте на гостувањето кај Реал Бетис, но неговиот клуб загуби со 3:1 и остана заглавен на последното место во шпанската Ла лига, како единствен клуб кој нема победа оваа сезона.

Барди уште во 7. минута му асистираше на поранешниот фудбалер на Арсенал, Шкодран Мустафи за водство на гостите на „Бенито Вилјамарин“, и Леванте го заддржа водството до 54. минута, кога на сцена стапи Хуанми.

Тој прво во 54. минута израмни по асистенција на Вилијан Жозе, за само девет минути подоцна истата комбинација да направи пресврт за 2:1 водство. Хуами во 78. минута го комплетираше хет-трикот и беше заменет.

Бетис сега на четвртото место со 27 поени, додека Леванте се последни со 7 освоени поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Покрај Јуве, под истрага е „пола“ Серија А, многу европски клубови се „тресат“?

Објавено пред

Италијанскиот спортски весник „Кориере дело спорт“ тврди дека Јувентус се само еден од повеќето фудбалски клубови под истрага на финансиската полиција за вештачко зголемување на сумите за трансфери, покрај Наполи, Рома, Аталанта, Џенова и Сампдорија.

Истрагата за Јувентус веќе е официјална, откако полицијата влезе во канцелариите на клубот во Торино и Милано во петокот и саботата, но според „Кориере“ ова е само почеток на проблемите за италијанскиот и европскиот фудбал. Според нивните извори ова е поширока истрага за таканареченото „plusvalenze“, односно капитални приходи кои се пријавуваат при трансфери на играчи.

Бидејќи пазарот ја диктира цената на фудбалерите, два клуба можат да се договорат за одредена сума, повисока од реалната, со што двата клуба ќе си ги „подмират“ сметките и ќе пријават огромни капитални приходи.

Најдобар пример за ова е трампата Миралем Пјаниќ-Артур Мело помеѓу Јувентус и Барселона, кога двата клуба објавија високи суми за трансфери од над 50 милиони евра, додека во реалност се разменија помалку од 20 милиони евра.

„Кориере дело спорт“ тврди дека истрагата е започната уште летото 2020 и дека под истрага се Наполи, Рома, Аталанта, Џенова и Сампдорија. Наполи веќе се под истрага во Франција за трансферот на Виктор Осимен од Лил, кој официјално чинеше 80 милиони евра, но вклучуваше 20 милиони евра во трансфери на играчи.

Јуве даде 80 милиони за Артур, Барса 70 за Пјаниќ, но двата клуба ќе запишат 50 милиони профит?

Јувентус: Соработуваме со истрагата, сите работи во клубот се законски

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

Регистрирани 333 нови случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа. Направени се 2.547 тестирања,...

Македонија4 часа

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет5 часа

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија5 часа

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија6 часа

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет7 часа

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија1 ден

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија1 ден

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија1 ден

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија1 ден

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија1 ден

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија1 ден

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет1 ден

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет1 ден

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија1 ден

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија2 дена

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион2 дена

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија2 дена

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ2 дена

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Досие