Контакт

Спорт

Просинечки: Савичевиќ е гениј, поголем и од Бразилецот Роналдо

Објавено пред

Поранешниот фудбалер и тренер на Црвена звезда, Роберт Просинечки, во разговор за Индекс, открил неколку интересни детали од кариерата. Тој смета дека на просторите на поранешна Југославија, никогаш нема да се формира екипа, каква што имаше Црвена звезда во 1991 година кога го освои Купот на шампионите.

„Четири години се градеше таа генерација. Сега ќе зборувам за Дејан Савичевиќ…Мислам дека тој е еден од најголемите генијалци што сум ги видел во фудбалот, а имав можност да играм и со Бразилецот Роналдо. Таа генерација беше одлична, на крајот сите играа во најголемите светски клубови. Во Црвена звезда се чувствував добро. Кога дојдов во Реал Мадрид, тој тим беше веќе „готов“. Тогаш можеа да играат тројца странци. Имаше квалитет тој тим, направивме голем успех. Исто така силна беше и репрезентацијата во која играв“, рекол Просинечки.

Роберт Просинечкие е еден од оние играчи кои имале можност да играат за двата најголеми шпански клуба, Реал и Барселона.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Евролигашка драма! Милано во последна секунда до победа над Баерн!

Објавено пред

Иако изгледаше дека Баерн Минхен ќе стигне до убедлива победа на гости кај Олимпија Милано, во драматична завршница, Зек Ледеј постигна кош во последните секунди за домаќините да стигнат до 79:78 победа во првиот меч од четврт-финалето на Евролигата.

Баерн имаа предност од фантастични 19 поени пред полувремето (44:25), но Милано се врати преку Серхио Родригез и се доближи во последната четвртина. Сепак, гостите ја имаа победата во раце, откако Џејмс Гист ги погоди двете слободни фрлања на една секунда пред крајот, пред Ледеј да ги шокира Баварците.

Ледеј заврши со 17 поени, Родригез имаше 13, а Кевин Пантер 11. Д.Џ. Сили беше најдобар за Баерн со 23 поени, вклучувајќи три тројки, додека Вејд Болдвин и Џаџуан Џонсон имаа по 10 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Во сенка на бунтот, Челси одигра само 0:0 со Брајтон

Објавено пред

Во сенка на бунтот на навивачите против Суперлигата и неофицијалната потврда дека се откажуваат од ова членство, Челси на Томас Тухел одиграа само 0:0 против Брајтон за да си ги закомпликуваат работите за топ 4 пласман во Премиер лигата.

Пред да започне мечот, лутите навивачи на Челси го сопреа автобусот со кој фудбалерите требаше да пристигнат на „Стемфорд бриџ“ и легендата Петр Чех се обидуваше да ги убеди да ги пуштат. Во тие моменти стигна неофицијалната потврда дека тимот нема да игра во Суперлигата, и мечот започна со 15 минути задоцнување (21.15 наместо 21.00).

Со освоениот поен, Челси се врати на четвртото место на табелата, но со многу компликувана ситуација околу нив. Лестер се трети со 56 поени, Челси имаат 55, колку што имаат и Вест хем на петтото место, а потоа следуваат Ливерпул со 53 и Тотенхем со 50. Сите освен Лестер имаат по шест меча до крајот на сезоната.

За Брајтон пак, поенот може да е клучен за опстанок, бидејќи сега се на 16. со 34 поени, седум над Фулам, кои се први во зоната за испаѓање.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фиорентина ја прекина лошата низа со победа во Верона

Објавено пред

Фиорентина ја прекина низата од четири меча без победа со 2:1 триумф кај Хелас Верона, за малку да „избегаат“ од зоната за испаѓање.

Тимот од Фиренца нема најдобра сезона, со многу проблеми и лоши серии, и со победата се искачува на 13. место со 33 поени, осум поени над зоната за испаѓање.

Душан Влаховиќ ја продолжи голгетерската серија со гол од пенал во 45. минута, негов 16-ти гол оваа сезона, пред Мартин Касерес во 66. минута да зголеми на 0:2. Верона, за која ова беше трет пораз во низа, успеа да намали во 72. минута преку замената Еди Салкедо. Верона се на 9. место на табелата со 41 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија3 часа

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија3 часа

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт4 часа

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија6 часа

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија8 часа

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија9 часа

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Македонија10 часа

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Свет11 час

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија...

Македонија12 часа

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија12 часа

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија13 часа

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа13 часа

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет14 часа

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија16 часа

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија1 ден

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа1 ден

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија1 ден

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа1 ден

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија1 ден

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Досие