Контакт

Спорт

Прв пораз на Хрватска, за полу-финале ќе се борат со Германија

Објавено пред

Ракометарките на Норвешка, на две кола до крајот на втората фаза, обезбедија пласман во полу-финалето на Европското првенство. Норвежанките во првиот меч во новоформираната Група 2, ја победија Хрватска со 36:25.

Хрватска, нај пријатното изненадување во досегашниот тек од ЕП, го забележа првиот пораз на шампионатот. Хрватските беа рамноправни до воведните минути од второто полувреме (18:18), потоа во интервал од десет минути, Норвежанките направија две фуриозни серии, од 5:0 и 7:0 ,со кои го решија прашањето на победникот.

Претходно во оваа група Германија ја победи Унгарија со 32:25. За три дена Хрватска и Германија во директен дуел ќе решаваат за второто место и пласман во полу-финалето.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лева го реши баварското „дерби“, Лајпциг го следи чекорот

Објавено пред

Роберт Левандовски го постигна својот 22. гол во 17 кола во германската Бундеслига за Баерн Минхен да стигне до 1:0 победа на гостувањето кај 50 километри оддалечениот баварски ривал Аугзбург и да го заддржи првото место и предноста од четири поени пред РБ Лајпциг, кои исто така минимално со 1:0 ги победија Унион Берлин.

Полјакот доби совршена шанса да го постигне својот неверојатен 22. гол во 13. минута кога Баерн доби пенал, и тој не згреши од белата точка. Домаќините, пак, имаа шанса да вратат со иста мерка во 77. минута кога беше досуден пенал по играта со рака на Бенжамин Павар, но Алфред Финбогасен ја погоди само стативата.

РБ Лајпциг славеше со 1:0 против Унион благодарение на голот на Емил Форсберг во 70-тата минута за да останат втори со 35 поени, четири помалку од Баерн. Арминија Билефелд, пак, излезе од зоната за испаѓање по 3:0 победата над Штутгарт, додека Фрајбург и Ајнтрахт одиграа 2:2.

БУНДЕСЛИГА, 17.КОЛО

Аугзбург – Баерн Минхен 0:1

Арминија Билефелд – Штутгарт 3:0

Фрајбург – Ајнтрахт Франкфурт 2:2

РБ Лајпциг – Унион Берлин 1:0

Прикажи повеќе...

Спорт

Норвежаните во драма подобри од Португалија, реми меѓу Шведска и Белорусија

Објавено пред

Норвешка во драматичен меч, успеа да ги совлада Португалците со 29:28 (16:14) за да си ги зголеми шансите за четврт-финале, откако во текот на целиот меч имаа предност, но противникот до крајот го остави мечот неизвесен.

Норвежаните имаа и +4 во второто полувреме (22:18), но на крајот се играше гол-за-гол, и скандинавците победија благодарение на шесте гола на Сандер Сагосен, и петте на Рендал и Раинкинд.

Во меч од нашата група, Белорусија пропушти голема предност од првото полувреме за да одигра 26:26 со Шведска. Ова беше прво реми за Шведска и второ за Белорусија на Мундијалот. Хампус Ване уфрли седум голови, Алфред Јонсон имаше шест, додека кај Белорусија Никита Милипау и Андреј Јуриниок имаа по шест гола.

СП ЕГИПЕТ, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 3

Швајцарија – Исланд 20:18 (10:9)

Франција – Алжир 29:26 (16:14)

Португалија – Норвешка 28:29 (14:16)

Табела: 1.Франција 6, 2.Норвешка 4, 3.Португалија 4, 4.Исланд 2, 5.Швајцарија 2, 6.Алжир 0

ГРУПА 4

Македонија – Словенија 21:31 (9:13)

Русија – Египет 23:28 (8:15)

Шведска – Белорусија 26:26 (11:15)

Табела: 1.Шведска 5, 2.Словенија 4, 3.Египет 4, 4.Русија 3 5.Белорусија 2+, 6.Македонија 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ со писмо ги објасни своите „разумни“ барања

Објавено пред

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ, со отворено писмо до претседателот на Австралија опен, Крег Тајли, објавено на Твитер се бранеше по критиките кои ги доби за наводната „листа на желби“ кои ги имал за настап на турнирот.

Претходно, Ѓоковиќ достави листа „совети“ до организаторите на првиот гренд слем во 2021, вклучувајќи дозвола за посета на тренерот, или „преселба“ на што е можно повеќе тенисери кај приватни жители на Австралија со тениски терени. Ова доаѓа откако Ѓоковиќ, како и сите тенисери кои ќе учествуваат на турнирот, се во 14-дневен карантин во Аделаида.

Во писмото, Ѓоковиќ вели дека имал добри намери и дека не сакал да испадне „себичен, тежок и неблагодарен“.

„Тоа е многу далеку од вистината. Јас искрено се грижам за моите колеги, а исто така сфаќам како функционира светот и кој станува поголем и зошто. Затоа ја користам мојата привлегирана позиција да помогнам каде што е потребно“, вели Ѓоковиќ.

Премиерот на провинцијата Викторија, Даниел Ендруз вчера го коментираше Ѓоковиќ со една реченица: „Одговорот е НЕ!“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет4 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет5 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија5 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт7 часа

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија7 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија7 часа

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет8 часа

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија8 часа

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија9 часа

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет12 часа

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет12 часа

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија13 часа

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ13 часа

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет14 часа

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет15 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија15 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет1 ден

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет1 ден

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија1 ден

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Досие