Контакт

Спорт

Прва победа на У-18 репрезентацијата во Измир, утре против Хрватска за опстанок во елитата

Објавено пред

Македонската кошаркарска репрезентација до 18 години стигна до својата прва победа на Европското првенство во Измир, Турција, откако во драматичен меч со 65:62 ја победија Црна Гора во меч за пласман. Ова значи дека утре во директен дуел со репрезентацијата на Хрватска ќе падне одлуката за опстанок во елитната „А“ дивизија во мечот за 13. место.

dobivaj vesti na viber

По одличното прво полувреме, Македонија имаше предност од 32:25, но Црногорците успеаја да се вратат и со пресврт 24:14, стигнаа до 59:56 водство. Сепак, потоа, Шошкиќ реализираше за 59:59, пред да поведеме со 64:62 на помалку од минута до крајот на мечот.

Фото: КФМ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Алиоски: Среќен сум поради дебито и победата на Фенербахче

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Езгјан Алиоски синоќа го имаше своето деби во дресот на турскиот Фенербахче каде пристигна од редовите на Ал-Ахли. Тој беше стартер во тимот на гигантот од Истанбул во триумфот (0:2) во плејофот од Лигата на Европа.

dobivaj vesti na viber

„Среќен сум поради дебито и пред се поради победата на Фенербахче. Со овој триумф сме мнгу блиску до остварување на целта, пласман во групната фаза од Лигата на Европа. Фокусирам сум на тимот и добрите игри и верувам дека ќе имаме уште многу радосни моменти заедно оваа сезона“, изјави Езгјан Алиоски по дебито за Фенербахче.

Стрелци на головите за Фенербахче беа Џошуа Кинг и Дорсун.

Прикажи повеќе...

Спорт

Седлоски: Балкани стигна до победа со два шута кон голот, не можам да им честитам

Објавено пред

Тренерот на Шкупи, Гоце Седлоски, по поразот од Балкани (1:2) на дуелот во Скопје изјави дека е задоволен од тоа што го одиграле неговите избраници, но, сепак, не и од резултатот. Тој истакна дека не може да му честита на косовскиот тим, затоа што негово мислење е дека не бил подобар. Потенцираше и дека ништо не е завршено на овој двомеч, а Шкупи ќе се обиде да возврати на реваншот во Приштина.

dobivaj vesti na viber

„Ова беше добар натпревар, но подобриот тим не победи. Видовте и сами, имавме толку неискористени шанси. Одлично го отворивме мечот, а потоа примивме еден лесен гол. Не можам никако да му честитам на противникот, бидејќи победија со два удари кон голот среде Скопје. Поразот е моја одговорност, јас ги бирам играчите, јас одлучувам за играта и не можам за ништо да ги обвинам фудбалерите. Сакам да нагласам дека има уште 90 минути и како што победи Балкани овде, ние ќе се обидеме да победиме таму. Не треба да паничиме, напротив, сега треба да останеме смириме и да одиграме максимално на реваншот во Пришрина“, изјави Гоце Седлоски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Елмас се сели во Премиерлигата? Манчестер Јунајтед и Евертон заинтересирани за македонскиот ас

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас би можел во завршницата на летниот преоден рок да се пресели во Премиерлигата, откако за него се заинтересираа Манчестер Јунајтед и Евертон, објави „Калчомеркато“.

dobivaj vesti na viber

Менаџерот на Евертон, Франк Лампард, силно го посакува Елмас како освежување за средниот ред на неговиот тим, а во игра е и Манчестер Јунајтед.

Ерик тен Хаг бара уште еден квалитетен играч во средниот ред откако пропадна трансферот на Адриен Рабио од Јувентус.

Манчестер Јунајтед покажува голем интерес и за Ирвинг Лозано, крилниот напаѓач на Наполи.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа13 минути

(Видео) Торнадо ја зафати Италија, две лица загинаа, четворица се повредени

Две лица загинаа вчера од паѓање дрвја во централната Италија во Тоскана, бидејќи лошото време го погоди северот и центарот...

Свет1 час

Шефот на британската разузнавачка служба: Путин ја губи информациската војна во Украина

Русија не успеа да добие предност пред Украина во киберпросторот речиси шест месеци по инвазијата на таа земја, изјави во...

Свет1 час

(Видео) Најмалку 2 лица загинаа по судир на авиони при слетување на аеродром во Калифорнија

Два мали авиона се судрија во Северна Калифорнија додека се обидуваа да слетаат на локалниот аеродром, при што загинаа најмалку...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Пари за луксуз власта има, а за Охридски маратон нема, ВМРО-ДПМНЕ и Пецаков ќе го организираат маратонот

Сè што фати СДСМ сè уништи. Секоја традиција поврзана со државата и историјата на државата, па макар било и спортска...

Свет2 часа

САД подготвуваат нова воена помош за Киев од 800 милиони долари

Американската администрација на претседателот Џозеф Бајден подготвува околу 800 милиони долари дополнителна воена помош за Украина и би можела да...

Европа2 часа

Авион принудно слетал во Загреб поради патник кој викал и сакал да ја отвори вратата

Вистинска драма поминаа патниците на британската ТУИ на летот од Пафос за Манчестер, кои требаше да летаат за Манчестер в...

Европа2 часа

(Видео) Големото невреме кое ја зафати Европа однесе најмалку 13 животи

Најмалку тринаесет лица загинаа во четвртокот во силните бури во Европа, а единствената позитивна работа е што помогнаа во гаснењето...

Регион13 часа

Вучиќ: Зад нас е тежок ден, се надевам дека по некое чудо ќе дојдеме до компромисно решение

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва од Брисел, каде што учествуваше на разговорите меѓу Белград и Приштина, изјави дека ова...

Свет17 часа

Стотици писатели ќе ги читаат книгите на Ружди на улица во Њујорк

Стотици писатели ќе се соберат во Њујорк за да ги читаат делата на Салман Ружди, по примерот на настанот првпат...

Европа17 часа

Зеленски: ОН мора да обезбедат заштита на нуклеарната централа Запорожје

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека ОН мора да обезбедат заштита...

Македонија19 часа

Македонскиот тим од историската комисија: Најголема лага е дека текстовите за заедничко чествување ќе се применат во образованието

Македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања упати реакција во врска со објавените решенија на комисијата,...

Македонија20 часа

Агенцијата за млади и спорт со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон

Агенцијата за млади и спорт соопшти дека со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон. „Како традиција, која Охрид и...

Економија21 час

Дизелот поскапува за 2 денара, цените на бензините остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија21 час

Пецаков: Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд

Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд, обзнани градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков....

Македонија22 часа

Бугарското МНР ја охрабрува Комисијата за историски прашања да продолжи со работата

Министерството за надворешни работи во Бугарија ја поздравува досегашната активност на Мешовитата комисија за образовни и историски прашања меѓу Софија...

Македонија24 часа

СДСМ: Деструктивниот Мицкоски сонува власт, избори ќе има во 2024 година и на тие ВМРО-ДПМНЕ ќе изгуби

Откако им пропаднаа сите обиди за блокада и дестабилизација на државата, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со деструктивното однесување на...

Македонија1 ден

За еден ден поднесени се над 50 барања за проценка на штети од невремето во Неготино

За еден ден поднесени се над 50 барања од граѓани кои претрпеле штети од невремето кое пред два дена го...

Свет1 ден

Конашенков предупредува: Украинците планираат артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол

Украина планира утре да изврши артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол, тврди денеска портпаролот на руското...

Македонија1 ден

Портокалова фаза во цела држава, се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Свет1 ден

Гори природен парк во Португалија, над 1.000 пожарникари го гаснат пожарот

Повеќе од 1.200 пожарникари учествуваат во гаснењето на големиот шумски пожар во португалскиот природен парк „Сера да Естрела“, кој се...