Контакт

Спорт

Прва победа за Де Вилијер, Валкнер нов лидер кај мотоциклистите

Објавено пред

Џинијел де Вилијер од Јужна Африка е победник на деветтата етапа на 44.издание на релито Дакар. Возачот на Тојота најбрзо ја мина делницата долга 491 километар, која се возеше околу Вади Ад Давасир.

Спцијалните брзински делови, во должина од 287 километри, Де Вилијер ги мина за два часа, три минути и 49 секунди. Тој за само девет секунди беше побрз од сонародникот Ханк Латаган. Третото место му припадна на лидерот во генералниот пласман Насер Ал-Атијах.

Де Вилијер со денешната победа, во кариерата, има вкупно 18 етапни триумфи на релито Дакар.

Етапата кај мотоциклистите донесе смена на лидерската позиција во генералниот пласман.

Деветтата етапа ја освои Чилеанецот Хосе Игнасио Корнехо, пред Аргентинецот Кевин Бенавидес и Американецот Рики Брабек.
Лидер во генералниот пласман сега е Австриецот, Матијас Валкнер, кој нема ниту една етапна победа. Валкнер има две минути и 12 секунди предност пред Британецот Сем Сандерленд.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Аталанта и Интер без „муниција“ – „нераѕурите“ сега само два поени пред Милан

Објавено пред

Аталанта и Интер, два од најефикасните италијански клубови оваа сезона, одиграа реми без голови во Бергамо, резултат кој најмногу му одговара на Милан, кој сега заостанува само два поени зад градскиот ривал во тесната битка за титулата во Италија и утре со победа над Специја ќе го преземе првото место.

Аталанта можеби имаше повеќе шанси, но не успеа да најде пат преку фантастичниот Хандановиќ, додека Един Џеко имаше два одлични удари за Интер.

Интер сега имаат 50 поени на врвот на табелата, два пред Милан и седум пред Наполи, додека Аталанта заостанува осум поени на четвртото место.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Исланѓаните подобри и од Холандија, Полска без мака против Белорусија

Објавено пред

Репрезентацијата на Исланд ја оствари својата втора победа во вториот меч на Европското првенство во ракомет во Унгарија и Словачка, победувајќи ги Холанѓаните со 29:28 за веќе да обезбедат пласман во втората рунда на натпреварувањето. Во втората рунда се и Полјаците, кои исто така стигнаа до втората победа, нанесувајќи им 29:20 пораз на Белорусите.

Исланд, кои во првото коло веќе ја победија Португалија, сега во последното коло ќе одат на домаќинот во групата, Унгарија, и со евентуална победа можат да ги елиминираат доколку Холандија ја победи Португалија во последното коло.

ЕП РАКОМЕТ 2022, УНГАРИЈА/СЛОВАЧКА

ГРУПА Б

Исланд – Холандија 29:28 (15:13)

ГРУПА Д

Белорусија – Полска 20:29 (11:14)

Прикажи повеќе...

Спорт

Африканскиот шампион Алжир пред елиминација – загубија од 114-рангираната Екваторска Гвинеја

Објавено пред

Алжир, актуелниот шампион од Африканскиот куп на нации, е пред елиминација во овогодишното натпреварување, откако 114. на ФИФА листата, Екваторска Гвинеја стигнаа до славна 1:0 победа над апсолутните фаворити.

Бидејќи во првиот меч одиграа само 0:0 со Сиера Леоне (кои денеска на драматичен начин одиграа 2:2 со Брегот на Слоновата Коска), Алжир остануваат последни на табелата со само еден поен, а во последното коло се судираат токму со БСК.

Иако во репрезентацијата на Џамел Белмади има ѕвезди од калибарот на Марез, Бенасер и Бенсаиби, тие остануваат без постигнат гол на шампионатот во Камерун. Екваторска Гвинеја, чиј најдобар пласман на Африканскиот куп е четвртото место во 2015 година кога беа домаќини го постигнаа единствениот гол на мечот преку Естебан Обијанг во 70. минута од мечот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе биде...

Македонија7 часа

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н....

Македонија7 часа

1.348 нови случаи на Ковид-19 и осуммина починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на...

Европа9 часа

Во Австрија од февруари задолжителна вакцинација, парични казни за оние што ќе одбијат

Австрија ќе воведе обврска за вакцинирање против коронавирус за возрасните граѓани на почетокот на февруари, а во исто време се...

Регион12 часа

(Видео) Ѓоковиќ ја напушти Австралија

Новак Ѓоковиќ е депортиран од Австралија. Во придружба на австралиската гранична полиција, тој денеска се качи на летот што требаше...

Топ13 часа

Инцидент на инфективно одделение во Охрид, физички нападната вработена

Едно лице физички нападнало вработена во Инфективното одделение во Охрид, информира полицијата. Имено денеска во 09.19 часот, во СВР Охрид...

Свет14 часа

(Видео) Значителни штети по цунамито во Тонга, САД и Нов Зеланд нудат помош

Цунамито предизвикано од вулканската ерупција во островската држава Тонга предизвика значителна штета во главниот град на архипелагот. Како што изјави...

Топ14 часа

Малолетници затекнати на забава во тетовски клуб, четворица биле под дејство на акохол

26 малолетни лица биле затекнати во угостителски објект во Тетово, кај дел од нив според полицијата бил констатиран алкохол во...

Свет15 часа

Премиерот на Австралија ја поздрави одлуката на судот за Ѓоковиќ : Сега е време за тенис

Премиерот на Австралија Скот Морисон изјави дека одлуката за укинување на визата за српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е донесена од...

Македонија17 часа

Продолжува расправата за избор на нова Влада, пратениците до полноќ треба да гласаат

Собранието на Македонија денеска, со почеток во 12 часот, треба да ја продолжи собраниската седница на која единствената точка на...

Регион17 часа

Судот одлучи, Ѓоковиќ мора да ја напушти Австралија

Сојузниот суд во Австралија донесе пресуда против Новак Ѓоковиќ. Со ваквата судска одлука Ѓоковиќ ќе остане без настап на турнирот...

Македонија1 ден

Регистрирани 1.635 новозаразени со Ковид-19, починати 9 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа биле направени 7.564 тестови,...

Македонија1 ден

Казна за фирма која превезувала патници без лиценца и без дозвола

Инспекторатот на Град Скопје во текот на денешниот ден изврши вонреден надзор на терен преку контроли на автобусите и комбињата...

Топ1 ден

Невенчаниот сопруг и уште неколку лица извршиле обљуба врз 44-годишна струмичанка

Врз 44-годишна жена од струмичко била извршена обљуба од страна на повеќе лица соопшти полицијата. Вчера околу 13.00 часот, 47-годишна...

Македонија2 дена

(Видео) Ковачевски: Нема разговори за македонскиот идентитет, тој е темел на државата

Разговорите со Република Бугарија ќе продолжат и ќе се интензивираат но никој не смее и нема да преговара за идентитетот...

Свет2 дена

(Видео) Цунами удри на пацифичката држава Тонга: Брановите носат сè пред себе

Пацифичката држава Тонга е погодена од цунами по вулканска ерупција на дното на Тихиот Океан. На социјалните мрежи се појавија...

Македонија2 дена

На паркингот кај Клинички центар има 832 места, а издадени се 2.200 дозволи за паркирање

В.Д. директорот на ЈП Градски паркинг – Скопје, Бојан Христовски, беше во работна посета на Клиничкиот центар каде има долгогодишен...

Свет2 дена

(Видео) Ѓоковиќ вратен во хотелот за мигранти, објавена снимка како го носат во притвор

Откако Австралија повторно му ја одби визата, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по вчерашното сослушување, одново е вратен во притвор. До...

Македонија2 дена

Собраниска седница за избор на нова влада

Предлогот за составот на новиот владин кабинет кој го достави мандатарот, Димитар Ковачевски, во следните два дена ќе биде пред...

Спорт2 дена

Македонија против Црна Гора во второто коло на ЕП

Македонската ракометна репрезентација, вечерва ќе го одигра вториот натпревар на Европското првенство во Унгарија и Словачка. По воведниот пораз од...

Досие