Контакт

Спорт

ПСЖ е подготвен комплетно да го исплати Нејмар до 2027 година за да си замине од клубот

Објавено пред

Францускиот првак Пари Сен Жермен сака да ја прекине соработката со Бразилецот Нејмар. Раководството на клубот е подготвено и комплетно да го исплати неговиот договор до 2027 година, а тој да го напушти Париз.

dobivaj vesti na viber

Шпанскиот медиум „Ел Паис“ наведува дека таткото на Нејмар и ПСЖ се договориле на фудбалерот да му биде исплатено се што е предвидено во договорот кој автоматски се продолжува до 2027 година. Нејмар треба да заработи 200 милиони евра од ПСЖ, без разлика дали ќе остане до крајот на договорот или не.

Со оваа уплата ПСЖ треба да го убеди Нејмар да си замине, а клубот го ангажирал новиот спортски директор Луис Кампос да ја спроведе целата операција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Челси понудиле 40 милиони фунти за Гордон

Објавено пред

Челзи сè уште нема завршено со активностите во преодниот рок. Томас Тухел сака да го донесе на „Стенфорд Бриџ“ играчот кој потекнува од младинската школа на Евертон, Ентони Гордон.

dobivaj vesti na viber

Ентони Гордон (21), во првиот тим на „Карамелите“ е од 2020 година.

Челси испратил понуда вредна 40 милиони фунти. Евертон ја одбил оваа понуда, не дека не сака да го продаде Гордон, туку дека сака втората понуда да биде поголема. Според англиските медиуми, Евертон ќе го продаде Гордон за 50 милиони фунти.
Се шпекулира дека трансферот може да биде комплетиран во наредните денови. Наводно фудбалерот едвај чека да се пресели на „Стемфорд Бриџ“.

Гордон минатата сезона одигра 35 натпревари за Евертон и постигна четири гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ден по дебаклот, Тен Хаг ги казнил играчите со специјално осмислен тренинг

Објавено пред

По поразот на домашен терен од Брајтон со 2:1 на стартот од новата сезона во Премиер лигата, Манчестер Јунајтед во 2. коло во саботата доживеа дебакл на гостувањето кај Брентфорд. Тимот од Лондон за 35 минути, во првиот дел, постигна четири гола.

dobivaj vesti na viber

Менаџерот на Јунајтед, Ерик тен Хаг, по мечот, ги обвини играчите за поразот и ги повика да преземат одговорност.

Новиот тренер на Јунајтед, лут од дебаклот, вчера им го одзеде слободниот ден на фудбалерите. Тој ги натерал да истрчаат 13,8 километри, што не е случајно. Толку повеќе, колективно, истрчале играчите на Брентфорд во саботата.

Манчестер јунајтед по две кола од Премиер лигата е заглавен на самото дно на табелата без бодови и со гол разлика 1:6, па првите бодови ќе ги бара следниот понеделник на 22. август во големото дерби на „Олд Трафорд“ против Ливерпул.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чурлинов на лекарски прегледи во Барнли

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Барнли за денес ги закажа лекарските прегледи на кои треба да се појави Дарко Чурлинов. Репрезентативецот на Македонија најдоцна до среда треба да го комплетира трансферот од Штутгарт во Барнли.

dobivaj vesti na viber

На трансферот на Чурлинов инсистирал тренерот на англискиот клуб, легендарниот Белгиец Венсан Компани.

Според германските медиуми, трансферот на Чурлинов ќе изнесува 5.000.000 евра (фиксни 3.500.000 и 1.500.000 низ бонуси). Репрезентативецот на Македонија со Барнли ќе потпише четири годишен договор.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Лончар: Едно дете е оперирано, а на еден патник му беше ампутирана ногата

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар по посетата на повредените во несреќата во Бугарија изјави дека нема загинати. „Ги...

Регион1 час

Се истражуваат причините за несреќата со српскиот автобус во Бугарија, возачот е приведен

Тим истражители ќе ги истражува причините за несреќата со српскиот автобус што синоќа излета од коловозот на автопатот Тракија во...

Македонија2 часа

Власта да се извини за исвиркувањето на македонскиот јазик на прославата на ДУИ, порача опозицијата

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара од Владата на СДСМ и ДУИ, да се извини за исвиркувањето на прославата за Рамковниот договор, што...

Топ3 часа

Jапонскиот премиер: Никогаш повеќе нема да водиме војна

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска, на 77-годишнината од капитулацијата на Токио во Втората светска војна, вети дека земјата никогаш повеќе...

Македонија3 часа

На Табановце се чека околу еден час, на Богородица 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На ГП Богородица времето на чекање за излез...

Свет3 часа

Путин му напиша писмо на Ким Џонг-ун

Рускиот претседател Владимир Путин напиша во писмо до севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по повод Денот на ослободувањето на Северна Кореја...

Регион13 часа

Исповед на Светлана Бориловиќ, мајката на монструмот од Цетиње: Подобро што и тој е мртов

Два дена по масакрот во Црна Гора, Светлана Бориловиќ, мајката на Вук Бориловиќ, жителот на Цетиње кој уби десетмина сограѓани...

Регион14 часа

(Видео) Автобус со деца од Србија се преврте во Бугарија

Автобус со деца од Србија се преврте во канал на автопатот „Тракија“ кај градот Стара Загора, изјави за Нова ТВ,...

Европа16 часа

Секој ден расте опасноста за нуклеарната централа Запорожје, велат украинските власти

Опасноста од нуклеарната централа Запорожје на југот на Украина, за чие гранатирање меѓусебно се обвинуваат Киев и Москва повеќе од...

Свет16 часа

Удрил во барикада пред Капитол, а потоа се застрелал

Непознат човек загина откако утринава прво удри со својот автомобил во барикада во близина на американскиот Капитол, а потоа пукаше...

Македонија16 часа

Во општина Чаир санкции за 12 објекти кои работеле во недела

Денеска во периодот 10.00 до 17.00 часот припадници на Единицата за интервентна полиција во координација со инспектори од Државниот инспекторат...

Свет19 часа

Авторката на Хари Потер со поддршка за Ружди, па доби закана: Ти си следна

Џеј Кеј Роулинг – авторката на Хари Потер се огласи на Твитер по нападот врз писателот Салман Ружди, па доби...

Македонија20 часа

СДСМ: Анти-ЕУ Мицкоски може веднаш да си даде оставка

Од владејачката СДСМ со реакција за изнесени ставови на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Пд партијата велат „анти-ЕУ Мицкоски може...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако додека сум претседател на ВМРО-ДПМНЕ биде променет Уставот

Целокупниот процес е предавнички и калкулантски. Македонската дипломатија капитулираше. Предупредував дека ќе се случуваат нови и нови барања од страна...

Европа21 час

(Видео) Експлозија во трговски центар во Ереван, има и жртви

Експлозија се случи во трговски центар во Ереван, град во Ерменија. Над трговскиот центар е снимен густ црн чад, јавуваат...

Европа22 часа

Пожар во црква во Египет за време на миса, најмалку 35 загинати

Најмалку 35 лица загинаа, а 45 се повредени во пожар во црква во египетскиот град Гиза, изјавиле два безбедносни извори...

Топ23 часа

МВР: Приведени десет лица, пронајдена дрога и оружје во угостителски објекти во Битола

Денеска во периодот од 01.00 до 04.00 часот од страна на полициски службеници од СВР Битола заедно со Одделот за...

Европа23 часа

Возило влетало во толпа луѓе во САД, еден загинат, 17 повредени лица

Едно лице загина, а 17 други се повредени откако возило влетало во толпа луѓе во бар во Пенсилванија, јавуваат американските...

Европа1 ден

Мекорд: Претресот на Трамп е загриженост за националната безбедност, му давал на Лавров доверливи информации

Доналд Трамп е под истрага на ФБИ за можни прекршувања на Законот за шпионажа, што, меѓу другото, го оневозможува споделувањето...

Европа1 ден

Пукање на аеродромот во Канбера, полицијата уапсила маж со огнено оружје

Аеродромот на австралиската престолнина Канбера денеска е евакуиран, откако маж почнал да пука со огнено оружје, јавија локалните медиуми, а...