Контакт

Спорт

ПСЖ го освои последниот Лига куп против Лион по пенал драмата, но ги загуби Икарди и Курзава

Објавено пред

Пари Сен-Жермен ја освои тројната титула во Франција, откако во драматичното (но, не и многу интересно) финале на Лига купот по меч без голови и по продолженијата со 6:5 на пенали го совлада Лион во меч во кој поради повреда ги загубија Мауро Икарда и Лајвин Курзава. Ова е можеби последна титула од Лига купот во Франција, откако федерацијата од следната сезона го стави натпреварувањето „на пауза“.

По 90 минути, ПСЖ без Килијан Мбапе во тимот не успеа да го „скрши“ отпорот на Лион, со малку шанси, од кои најдобрата беше таа на Нејмар во финишот на мечот.

Во пенал-драмата пак, првите пет удари на двата тима завршија во голот, пред Бертран Траоре од Лион да утне во шестата серија, а Пабло Сарабија да ја смести топката во мрежата.

Претходно, Икарди мораше да излезе од игра во 58. минута поради повреда на коленото, а подоцна и Курзава беше заменет поради слична повреда, зголемувајќи ги маките на Томас Тухел пред пресметката во Лигата на шампионите со Аталанта.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нагелсман имал „дуел“ со Симеоне: Тој сака да победува и на пат кон соблекувалната

Објавено пред

Тренерот на РБ Лајпциг, Јулијан Нагелсман вели дека воопшто не размислува за освојување на Лигата на шампионите по „среќната“ победа над Атлетико Мадрид во четвртокот и открива дека имал „мала расправија“ со тренерот на ривалите Диего Симеоне на полувреме од мечот.

Американецот Тајлер Адамс, со помош на одбранбените фудбалери на Атлетико го реши мечот во 88. минута за 2:1 победа и дуел со Пари Сен-Жермен во полуфиналето. Лајпциг со победата станаа првиот германски клуб по Баерн Минхен и Борусија Дортмунд кој стигнал до полуфинале по Шалке во 2010/11.

„Како можам да зборувам за титулата? Но, секако, нормално е целта сега да е финалето, а ако стигнеме таму ќе зборуваме за други работи. Ова е тим кој го победи Тотенхем и Атлетико, а не се работи за тренер кои ги победил Жозе Мурињо и Диего Симеоне“, вели Нагелсман.

33-годишниот Германец ги отфрла шпекулациите за  „голем“ конфликт со Симеоне.

„Симеоне ми честиташе по мечот и тоа беше искрено. На полувреме имавме мала расправија, но не беше ништо сериозно. Тој е роден победник кој сака да победува и на патот до соблекувалната. Но, тоа не е лошо. За мене тој има фантастичен карактер како тренер, така што нема пробеми“, додава Нагелсман.

Симеоне ги пофали Лајпциг и изјави дека Атлетико немаат изговори.

„Не можевме да играме како што сакаме, а тие имаа посветеност, ентузијазам и беа свежи. Немаме изговори. Елиминирани сме фер и мораме да честитаме“, изјави Симеоне.

„Ред бул“ ти дава крилја! Лајпциг со малку среќа во полуфиналето на ЛШ

Прикажи повеќе...

Спорт

Крај на лудата серија – по 22 години Сан Антонио и Попович без плејоф

Објавено пред

По победите на Мемфис гризлис и Феникс санс, Сан Антонио спарс и нивниот тренер Грег Попович останаа без плејоф во НБА лигата, прекинувајќи ја серијата од неверојатни 22 години.

Последен пат, Спарси не беа во плејофот во 1996/97, првата сезона на Попович на клупата на „мамузите“. Оттогаш следуваше фантастичната серија од 22 години плејоф и пет шампионски титули.

Последното „плеј-ин“ место го освоија Портланд трејлбејзерс, откако стигнаа до тесна 134:133 победа над Бруклин нетс предводени од Демијан Лилард и неговите 42 поени. Со овој триумф Портланд го освои осмото место и дуел со Мемфис во плеј-ин серијата.

Откако во претходните два меча постгина по 51 и 61 поен, Лилард им помогна на Портланд (35-39) со 12 поени во последната четвртина, вклучувајќи и една тројка од речиси половина терен. Портланд сега ќе играат со Гризлис во сабота и им е потребна една победа да го обезбедат местото во плејофот. Ако загубат, тимовите ќе играат повторно во недела, а победникот од оваа пресметка ќе играат со првите носители на Западот, Лос Анџелес лејкерс.

Јонас Валанчиунас и Џа Морант имаа трипл-дабл, за Мемфис да стигне до 119:106 победа над Милвоки за да останат „живи“ во сезоната. Гризлис имаат 34-39 скор.

НБА

Портланд – Бруклин 134:133

Мемфис – Милвоки 119:106

Феникс – Далас 128:102

Јута – Сан Антонио 118:112

Вашингтон – Бостон 96:90

Орландо – Њу Орлеанс 133:127

Прикажи повеќе...

Спорт

„Ред бул“ ти дава крилја! Лајпциг со малку среќа во полуфиналето на ЛШ

Објавено пред

РБ Лајпциг, клубот за кој многу германски фанови сметаа дека е „вештачки“, ја покажа својата сила и првпат во историјата се пласираше во полуфиналето на Лигата на шампионите со драматична 2:1 победа над Атлетико Мадрид, уривајќи уште еден сон на тимот на Диего Симеоне дека дојде време за титула од ЛШ.

По помалку „успореното“ прво полувреме, мечот се смени во 51. минута, кога младиот Шпанец Дани Олмо со совршен удар со главата го донесе Лајпциг до водство, но „јорганџиите“ успеаја да израмнат во 71. минута со гол од пенал на Жоао Феликс.

Кога се очекуваше со овој резултат да се завршат 90-те минути и да се прејде на „борба на изддржливост“ во продолжението, американскиот репрезентативец Тајлер Адамс, со удар од далечина и со помош на одбраната на Атлетико ја смести топката зад грбот на Јан Облак. Ова е прв гол во дресот на Лајпциг на 21-годишниот Американец.

Награда за најголемиот успех во клупската историја е дуел со еден од фаворитите за титулата, Пари Сен-Жермен, кој вчера со идентични 2:1 на уште подраматичен начин ја победи Аталанта. Утре следува пресметката Баерн Минхен-Барселона, додека во сабота играат Манчестер сити и Лион.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Топ34 минути

Уапсен тетовец кој запалил две возила на ЕВН

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата ЕВН Македонија, на две одвоени...

Македонија1 час

СДСМ: Продолжуваат сериозни разговори за формирање одговорна Влада

„СДСМ, како предводник на коалицијата „Можеме“, со освоени најмногу пратенички места во Собранието го доби мандатот за состав на нова...

Свет1 час

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати казна од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена на 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Свет2 часа

СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека...

Свет4 часа

Поради поплаките на Трамп, се менува стандардот за тушевите

Кога американскиот претседател, Доналд Трамп, повеќепати се пожали дека не му се допаѓа начинот на кој работат тушевите, американските власти...

Свет13 часа

(Видео) Маж спасен во последната секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

Камера од опремата на полицајка во Калифорнија сними неверојатно спасување во последен миг на лице со попреченост, чијашто инвалидска количка...

Свет13 часа

Израел и Обединетите Арапски Емирати постигнаа историски договор со посредство на Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека телефонски разговарал со лидерите на Израел и Обединетите Арапски Емирати и дека е постигнат...

Европа14 часа

Белгија воведува пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз тест...

Македонија16 часа

Пендаровски: Заев ќе го врати мандатот ако не обезбеди мнозинство

Зоран Заев го добил мандатот поради тоа што истекуваат уставните рокови, сепак, ако не успее да формира Влада, мандатот ќе...

Македонија16 часа

Заев и Ахмети по средбата: Постојат добри основи за напредок

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата “Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети...

Македонија17 часа

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од овој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски и ќе ги преиспита...

Топ18 часа

Женско тело извадено од водите на Пчиња

Безживотно женско тело било забележано во водите на реката Пчиња. Како што информираат од полицијата, телото било пронајдено вчера под...

Македонија18 часа

Американската амбасадорка му го честита мандатот на Заев

Американската амбасадорка, Кејт Мари Брнз, му го честита мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за состав на нова влада....

Економија20 часа

Пропаѓањето на Еуростандард банка го блокира платниот промет во „Македонска пошта“

Поради пропаѓањето на Еуростандард банка, платниот промет во „Македонска пошта“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа значи дека...

Македонија20 часа

141 нов случај на Kовид-19 во земјата, починале 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија21 час

(Видео) Ахмети: Заев треба да понуди силни аргументи зошто Албанец не би бил премиер

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на брифинг за новинарите денеска рече дека деновиве продолжуваат работните средби со лидерот на СДСМ,...

Македонија21 час

Заев: Подготвен сум да бидам премиер во наредните четири години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е уверен дека ќе успее да состави влада во следните 20 дена, а веќе денеска...

Македонија21 час

(Видео) Лидерите од албанскиот блок не дојдоа, Ахмети остана сам на средбата во хотелот „Парк”

На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ се појави само Али Ахмети. Како што рече...

Македонија22 часа

Браќа од Битола обвинети за ширење детска порнографија, собирале интимни снимки од малолетнички

Битолското Јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца браќа од Битола на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот...

Досие