Контакт

Спорт

ПСЖ ја одредиле цената за Кавани, на потег се Атлетико Мадрид

Објавено пред

Единсон Кавани договорил соработка со Атлетико Мадрид. Договорот ќе започне да важи откако ќе заврши сезоната кога Уругваецот ќе биде слободен играч. Во случај Атлетико да се премислат и да тргат по Кавани во преодниот рок кој започна денес, ПСЖ ја одредија цената.

Кавани треба да ги реши проблемите во нападот што ги има Атлетико. Покрај неефикасноста проблем за „јорганџиите“ претставува и повредата на Диего Коста. Само еден класичен напаѓач има Атлетико, поради што веројатно ќе се обидат да го донесат Кавани веднаш.

ПСЖ не се противат на трансферот, а цената што ќе мора да ја плати томот од Мадрод изнесува 10 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЕП: Унгарија падна на „последниот испит“ наречен Португалија (видео)

Објавено пред

Унгарија ја прокоцка можноста да се бори за медал на Европското ракометно првенство откако попладнево загуби од Португалија со 34-26 во последниот меч од групата 2.

За да се надеваат на пласман меѓу четирите најдобри селекции на турнирот, денеска на Унгарците им требаше триумф над Португалците, но немаа сила за последниот завршен удар.

Вистинска голеада се случуваше во првите 30 минути. Португалија првиот дел го доби со 16-14.

Во вториот дел Унгарците се обидуваа да го свртат резултатот во своја корист, беа на поднослива разлика се до 22-20.

Оттогаш следуваше серија на Португалците за конечни +8 на крајот, 34-26.

Најефикасен во победничката селекција беше Мореира со 7 гола, додека Хернандес и Родригеш постигнаа по 5.

Кај Унгарија дуото Балог-Банхиди мечот го заврши со по 5 гола.

Поразот на Унгарија значеше дека Норвешка и Словенија се патниците во полуфиналето од оваа група, а токму нивниот меч кој е во тек ќе одреди кој ќе биде првопласиран во групата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Караџиќ го победи Душебаев, но Шпанците се радуваа на ремито (видео)

Објавено пред

Нерешено 22-22 заврши дерби пресметката меѓу непоразените селекции на Шпанија и Хрватска во групата 1 на ЕП во ракомет. Влогот за двете селекции беше прво место во групата и евентуално избегнување на силната Норвешка во полуфиналето на првенството.

Двете селекции во првото полувреме се менуваа во водството. Екс играчот на скопски Вардар, Игор Караџиќ беше најзабележителен на теренот во овој сегмент од мечот, со 6 гола од 6 обиди. Сепак Шпанија на пауза замина со +1, 12-11.

Во вториот дел, на стартот се „разбуди“ уште еден поранешен член на Вардар, Алекс Душебаев. Токму поради неговата игра Шпанија стигна до висока предност од +6, 14-20.

Кога сите во „Штадхале“ во Виена помислија дека Хрватска нема сила за нешто повеќе против моќните Шпанци, следуваше „црна дупка“ за „фуријата“. Шпанија цели 10 минути беше без гол, па стигна израмнувањето, 21-21.

Хрватска дури и поведе со голот на Дувњак, 22-21, но Гомез од седум метри реализираше за 22-22.

Дувњак не го реализираше последниот напад, па резултатот остана непроменет.

Караџиќ беше прогласен за играч на мечот со 10 гола, а Шпанија ја предводеше Алекс Душебаев со 6.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ивица Осим: Само богатите клубови имаат резултати, публиката е незадоволна!

Објавено пред

Поради нарушено здравје, поранешниот селектор на екс-Југославија, Ивица Осим (78) на фудбалските терени оди само повремено, живее во Грац, а спортот на кој му го посвети животот најчесто го следи на малите екрани.

Токму поради тоа во интервју за порталот „SPOX“ рекол дека се чувствува како птица во кафез.

„Ги гледам речиси сите мечеви што ги пренесуваат, но е едно е да се гледа, а друго е да се работи“ вели Осим.

Тој раскажал и зошто на времето не седнал на клупата на австриски Рапид од Виена.

„Беше тоа времето кога во БиХ имаше војна. Некој од менаџерите во клубот рекол дека јас сум националист, дека сум против Србите и дека не би бил добро решение за клубот. А мене политиката никогаш не ме интересирала“ – објаснил Осим како патот не го однел во Виена туку во Грац, во екипата на Штурм, Со тој клуб Осим освои две титули шампион на Австрија, влезе во ЛШ, а освои и три Купа.

Се осврна и на сегашниот, модерниот фудбал, стварноста која не опкружува.

„Денес само богатите клубови можат да дојдат до најголеми резултати затоа што ги носат најдобрите играчи и тренери. И постојано ги менуваат. Мислам дека тоа доведува до незадоволство кај публиката, затоа што повеќе се мисли на пари отколку на фудбал. Мора да се направат некои правила, фудбалот не смее да умре“ – смета Осим.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија3 часа

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Топ3 часа

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец и ја спасува нејзината внука од затвор

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија4 часа

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија5 часа

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија5 часа

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Македонија6 часа

Филипче: Чекаме препораки од СЗО за заштита од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека чекаат Светската здравствена организација да даде препораки за тоа што треба да се...

Македонија6 часа

(Видео) Крпен студентски живот: 61 денар за оброк дневно, еден килограм месо месечно

Просечно по 61 денар се издвојува дневно за оброк за станарите во студентските домови. На секој станар му следуваат по...

Свет6 часа

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на...

Свет7 часа

Сенатот на САД ги усвои правилата за постапката за импичмент на Трамп

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп вклучувајќи го...

Свет7 часа

Трамп: Имаме добар план за новиот корона вирус

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД имаат план за борба против корона вирусот, од коj во Кина загинаа деветмина,...

Регион7 часа

Протести на грчките острови поради преполните мигрантски кампови

Штрајкови и протести се одржаа на грчките острови Лезбос, Самос и Киос поради владиното справување со мигрантите што пристигнуваат од...

Свет8 часа

Саудиска Арабија негира дека го хакирала телефонот на Џеф Безос

Саудиска Арабија ги отфрли како апсурдни пишувањата на „Гардијан“ дека го хакирала телефонот на сопственикот на „Амазон“ и на „Вашингтон...

Свет10 часа

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател, Владимир Путин, синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет11 час

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија11 час

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура22 часа

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет23 часа

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт23 часа

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет1 ден

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Досие