Контакт

Спорт

ПСЖ лути на судијата – им кажал да одат да се „е.ат“!

Објавено пред

Фудбалерите на Пари Сен-Жермен по елиминацијата од Манчестер сити во полуфиналето на Лигата на шампионите, дел од вината ја најдоа во холандскиот судија Бјорн Кујперс, тврдејќи дека тој ги пцуел во текот на мечот.

Кујперс по прегледувањето на ВАР снимката на почетокот на мечот ја поништи одлуката за пенал од Олександер Зинченко, му поништи гол на Нејмар поради играње со рака, а потоа во второто полувреме му даде заслужен црвен картон на Анхел ди Марија за „стапнувањето“ на Фернандињо.

Италијанскиот фудбалер од средниот ред на ПСЖ, Марко Верати вели дека односите со судијата биле „невозможни“.

„Судијата и мене ми кажа да одам да се е.ам, и тоа двапати. За нив тоа е нормално, а ако им го кажеш истото, тогаш добиваш 10 меча суспензија. Честопати зборувам со судијата, но не велам такви зборови“, изјави Верати по мечот.

И Андер Ерера, кој имаше нервозен натпревар, не беше задоволен.

„Го слушнав судијата како му вели на Паредес да ‘одј.бе“, открива Ерера.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Трката на мадридските ривали ќе се решава во последно коло – Барса се откажа

Објавено пред

Со страшен пресврт лидерот на табелата во Ла лига, Атлетико Мадрид остана на првата позиција и по денешното претпоследно коло.

Атлетико со 2-1 славеше многу важна победа против Осасуна, откако Србинот Анте Будимир во 76 минута донесе гостинска предност од 0-1.

Сепак момците предводени од Диего Симеоне најпрво преку Ренан Лоди израмнија на 1-1 во 82 минута, а творецот на победата беше кој друг ако не Луис Суарез во 88 минута.

Мадридскиот ривал – Реал со 1-0 славеше во Билбао, кај Атлетик благодарение на Начо кој во 68 минута го постигна единствениот гол на мечот.

Третиот ривал за шампионската титула – Барселона на коло пред крајот се откажа од трката. Каталонците на свој терен денеска беа поразени од Селта Виго со 1-2.

Меси донесе водство од 1-0 во 28 минута, но Санти Мина го израмни резултатот во 38 минута.
Победата на Селта ја донесе истиот играч со погодокот во 89 минута.

Уште едно коло треба да се одигра до крајот на сезоната во Ла Лига, а Атлетико е прв со 83 бода, два повеќе од Реал и дури 7 пред тимот на Барселона.

На останатите денешни мечеви од 37. Коло беа постигнати следните резултати:

Алавес – Гранада 4-2
Бетис – Уеска 1-0
Кадис – Елче 1-3
Хетафе – Леванте 2-1
Реал Сосиедад – Валјадолид 4-1
Валенсија – Еибар 4-1
Вилјареал – Севилја 4-0

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал со 10-ка во Рим – го совлада Ѓоковиќ во епско финале!

Објавено пред

Шпанскиот тениски ас по десетти пат го освојува Мастерс тенискиот турнир во Рим.

По 2 часа и 50 минути игра Надал со 2-1 славеше против Новак Ѓоковиќ и тоа по сетови 7:5, 1:6 и 6:3.

Со овој триумф Надал се изедначи по бројот на мастерс титули со Ѓоковиќ. Сега за Рафа, Мастерсот во Рим е четвртиот турнир на кој има најмалку по 10 титули, претходни истото му појде од рака на Ролан Гарос, Барселона и Монте Карло.

Во меѓусебните дуели Ѓоковиќ има мала предност пред Шпанецот – 29:28.

Во првиот сет на денешниот финален меч Надал играше подобро, му направи два брејка на Ѓоковиќ, наспроти еден на Србинот.

Во вториот сет Шпанецот беше комплетно непрепознатлив, па Ноле со два брејка стигна до убедливи 6-1.

Третиот сет беше израмнет до 2-2. Тогаш во шестиот гем шпанскиот тенисер одзема сервис на противникот, па до крајот рутинирано го приведе мечот кон крај.

Прикажи повеќе...

Спорт

МЗТ Скопје е освојувач на Купот на Македонија – за „штрковите“ 10. трофеј

Објавено пред

Скопските ривали Работнички и МЗТ денеска се бореа за трофејот „Благоја Георгиевски Буштур“ во Купот на Македонија.

Поуспешна беше екипата од скопската населба Аеродром и победи со резултат 77-69.

Првата четвртина комплетно помина во доминација на „штрковите“. МЗТ го доби првиот период со резултат 23-12.

Во втората четвртина екипата на Работнички успеа да намали дел од предноста на противникот па на полувреме се замина со резултат 37-28.

Во третиот период тимот од Дебар Маало комплетно се врати во мечот, па предноста на крајот на четвртината беше само +4.

Сепак, во последниот период МЗТ беше посмирен во последните минути од мечот и победата се чини заслужено оди во Аеродром.

Кај МЗТ Скопје – Дамјан Стојановски со 19 поени беше најдобар поединец во финалниот меч. Тој беше МВП на финалето што за него е трета ваква награда во Куп натпреварувањето, по 2013. и 2018. година.

Тој имаше поддршка од Крстевски со 16 и Гравет, односно Олуџоби со по 13 поени.

Кај Работнички, Аска постигна 20 поени, Питс бреше до 13, а Мулалиќ имаше 11 поени.

МЗТ Скопје стигна до 10-тиот Куп трофеј, а ова беше седмиот дуел во финале на Купот меѓу вечните скопски ривали. МЗТ сега води со 4-3 во победи.
Фото: КФСМ

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет5 часа

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Македонија6 часа

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Македонија7 часа

Заев посакува да види судска власт која не е составена по тефтерчиња, за него нема веќе недопорливи

Ангажирање на сите можни капацитети во борбата против корупцијата, охрабрабрување на различно мислење, градење на СДСМ за новото време –...

Свет10 часа

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет10 часа

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет11 час

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет13 часа

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет1 ден

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија1 ден

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија1 ден

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија1 ден

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија1 ден

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија1 ден

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет2 дена

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија2 дена

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија2 дена

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет2 дена

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Досие