Контакт

Спорт

ПСЖ не го пушта Мбапе во Реал

Објавено пред

Килијан Мбапе ќе остане во ПСЖ и оваа сезона. „Марка“, тврди дека ПСЖ ја одбиле понудата од 170 милиони евра, плус 10 милиони евра преку бонуси. За „светците“ понудата била навредлива, а Реал немале намера да испратат нова.

Преодниот рок во Шпанија трае до 2.септември, Реал може да го реализира трансферот на Мбапе само доколку понуди преку 200 милиони евра. Тешко дека вакво сценарио ќе може да биде реализирано. Реал, односно Флорентино Перез, ќе почекаат уште една сезона, а потоа ќе можат бесплатно да го донесат францускиот репрезентативец.

ПСЖ од друга страна се надеваат дека ќе успеат да го убедат Мбапе да потпише нов договор. Спортскиот директор, Леонардо, смета дека кога ќе успее да воспостави партнерство со Меси и Нејмар, напаѓачот самиот ќе побара да остане во Париз.

Килијан Мбапе е играч на ПСЖ од 2018 година, за „светците“ има одиграно 175 натпревари, на кои постигнал 135 голови и забележал 63 асистенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тадиќ урна рекорд стар 47 години

Објавено пред

Ајакс, синоќа, ја декласира Фортуна со 5:0. Играчите на Ајакс се наоѓаат во неверојатна форма, на пет од последните осум натпревари постигнувале најмалку по пет голови. Ајакс, во последните шест дена, одигра три натпревари, на кои постигна 19 голови.

Душан Тадиќ, ја предводи оваа генерација на Ајакс. Српскиот репрезентативец постигнал четири гола и забележал пет асистенции, на последните осум натпревари.

Синоќа, го постигна третиот и асистираше за четвртиот гол и петтиот гол. Тадиќ со овие две асистенции влезе во историјата на холандскиот фудбал, како најдобар асистент.

Претходниот рекорд од 1974 година (1010 асистенција), беше во сопственост на легендарниот фудбалер на Ајакс, Пиет Кеизер. Тој во периодот од 1961 до 1974 година одиграл 365 натпревар.

Тадиќ, настапувајќи за Гронинген, Твенте и Ајакс дојде до бројката од 102 асистенции.

Ајакс во 2018 година на Саутемптон и платија 13,7 милиони фунти. Има одиграно 157 натпревари, постигнал 80 голови и забележал 75 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џејмс Гист има нов клуб

Објавено пред

Американецот Џејмс Гист, кариерата ќе ја продолжи во Франција. „Спортандо“, објави дека тој договорил соработка со Асвел од Вилербан.

Гист минатата сезона ја мина во Баерн Минхен. Со Баварците дојде до четврт-финалето, кое со 3:2 во победи го доби Милано. Гисто, во Евролигата, имаше просек од 5,6 поени по натпревар.

Овој крилен-центар, најдолго во кариерата се задржал во Панатинаикос, може да се пофали дека е еден од ретките кошаркари што го носеле дресот на големите ривали од Белград, Партизан и Црвена звезда.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо повторно заработува повеќе од Меси

Објавено пред

Кристијано Роналдо, по трансферот во Манчестр јунајтед, од најголемиот ривал, Лионел Меси, го презеде првото место на листата, на најплатени светски фудбалери.

Според податоците на „Форбс“, Роналдо во сезоната 2021/2022, ќе заработи 125 милиони долари. Кога ќе ги плати даноците, од оваа сума на Португалецот ќе му останат 70 милиони долари. „Форбс“, наведува дека ја пресметале заработката на Роналдо од платата, спонзорските договори и личните брендови.

На второто место е Меси. И тој летово направи трансфер, од Барселона во ПСЖ. Аргентинецот, пред да ги плати даноците, ќе заработи 110 милиони долари.

Меѓу најплатените десет фудбалери во светот, покрај Меси има уште двајца играчи на ПСЖ, Нејмар и Килијан Мбапе.

Погледнете ја Топ 10 листата на „Форбс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија56 минути

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија1 час

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Македонија2 часа

Во Македонија пристигнуваат нови 110.612 дози на „Фајзер“

Денеска ќе пристигнат 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“, кои нашата земја ги купи преку  механизмот „Ковакс“. До крајот на годината,...

Регион2 часа

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија2 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион3 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија5 часа

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија5 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет5 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет6 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија19 часа

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија19 часа

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет20 часа

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет20 часа

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион21 час

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија23 часа

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Македонија23 часа

ДИК со жрепка го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори

Државната изборна комисија со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори за градоначалници и...

Регион1 ден

(Видео) Вучиќ: Го одбив предлогот на ЕУ за решение, тоа не е компромис туку понижување на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по седницата на Советот за национална безбедност. На седницата се разгледа актуелната ситуација...

Македонија1 ден

МОН ќе добие експертска поддршка од Естонија за развој на дигитализацијата во образованието

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања...

Македонија1 ден

Досега се попишани 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Можноста за самопопишување на лица...

Досие