Контакт

Спорт

ПСЖ новиот договор на Раул го прославија со декласирање на Елверум

Објавено пред

Пари Сен-Жермен го осигура третото место во групата А во ЕХФ Лигата на шампионите, откако на гости со 44:29 го декласираше норвешкиот Елверум во првиот меч по продолжувањето на соработката со тренерот Раул Гонзалез.

По фантастичната игра во одбраната, Париз поведе уште на стартот, откако Дилан Нахи постигна 6 гола од 6 обиди и на полувреме веќе имаа +7 предност. Во второто полувреме, тие уште повеќе го зголемија водството, и сите играчи кои беа на теренот, освен Виран Морос и Микел Хансен постигнаа барем по еден гол. Со третото место во групата, Пари Сен-Жермен ќе игра со четвртиот во групата Б, Мотор Запорожје.

Таму, пак, Кил со 33:29 (19:15) го совлада Целје за да се израмни со Алборг и Мотор на 14 поени, но сепак, да остане на петтото место, со што најверојатно му следува дуел со Пик Сегед во осминафиналето.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА А

Елверум – Пари Сен-Жермен 29:44 (12:19)

Табела: 1.Кјелце 19, 2.Флензбург 19, 3.ПСЖ 17, 4.Пик Сегед 12, 5.Мешков Брест 11, 6.Порто 10, 7.Вардар 9, 8.Елверум 5.

ГРУПА Б

Кил – Целје 33:29 (19:15)

Табела: 1.Барселона 26, 2.Веспрем 19, 3.Алборг 14, 4.Мотор З. 14, 5.Кил 14, 6.Нант 11, 7.Целје 6, 8.Загреб 0.

Спорт

(Не)возможна мисија за Динамо кај Виљареал

Објавено пред

Вечерва ќе бидат познати полу-финалните двојки во Лига Европа. Динамо Загреб, на Аријан Адеми и Стефан Ристовски, ќе гостуваа кај Виљареал. „Модрите“, имаат гол минус по првиот меч, одигран минатиот четврток во Загреб.

Манчестер јунајтед, против Гранада треба да го потврдат своето место во полу-финалето. „Црвените ѓаволи“, реваншот во кој се домаќини ќе го започнат со предност од два гола.

Тешка задача е пред фудбалерите на Ајакс, во Рим ќе ја бркаат предноста на Рома од 2:1.

Пред елиминација се наоѓа Арсенал. Славија во првиот меч успеа да остане непоразена (1.1), во Лондон.

Натпреварите ќе започнат во 21. часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нов трипл-дабл на Јокиќ, Денвер го победија Мајами

Објавено пред

Никола Јокиќ, со нов трипл-дабл, го предводеше Денвер Нагетс до победата над Мајами Хит 123:106.

Јокиќ, го забележа 15 трипл-дабл во сезоната, 56. во кариерата, натпреварот со Мајами го заврши со 17 поени, 10 скока и 11 асистенции. Српскиот центар успеа да забележи трипл-дабл, иако погоди само шест од 14 обиди од поле.

Сезонава повеќе трипл-дабл учиноци од Јокиќ забележал само Расел Вестбрук (23).

Денвер до триумфот, со кој ја прекинаа низата од два порази (Бостон и Голден стејт), го предводеа Мајкл Порттер јуниор со 25 поени и 10 скока, односно Џамајкл Грин со 17 поени.

Деневер се наоѓаат на четвртото место на Западот, додека Мајами се седми на Истокот.Прикажи повеќе...

Спорт

Касемиро: Нема фаворит во полу-финалето

Објавено пред

Реал Мадрид преку Ливерпул изборија полу-финале во Лигата на шампионите. Реал победија во првиот меч со 3:1, а синоќа во реваншот, во Ливерпул одиграа 0:0. За пласман во финалето, Реал ќе игра против уште еден англиски тим, Челси.

Фудбалерот на Реал, Касемиро, смета дека во полу-финалето нема фаворит.

„Знаевме дека ќе биде тешко, посебно поради ривалот кој стоеше пред нас. Добро работевме, секој ја изврши својата задача. Знаевме дека имамме предност, но игравме за победа. Ливерпул е енергичен тим, имаат добар тренер, но клучот е во работата на теренот, тоа го реши победникот“, рекол Касемиро.

Во наредната фаза, за две недели, Реал ќе игра против Челси.

„Нема фаворит. Сега размислуваме само за наредниот меч во Ла Лига“, заклучил Бразилецот.

Полу-финалните дуели на програмата се на 27. и 28 април. Во второто полу-финале ќе играат Манчестер сити и ПСЖ.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион16 минути

Борисов ја достави оставката пред Националното Собрание

Бугарскиот премиер Бојко Борисов утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министри,...

Европа27 минути

Две години од пожарот во Нотр Дам – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата Нотр Дам во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет54 минути

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени откако избувнал пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија2 часа

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку сајтот „vakcinacija.mk”, или преку матичните...

Македонија13 часа

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион14 часа

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија16 часа

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија18 часа

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија19 часа

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија19 часа

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија20 часа

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија22 часа

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија23 часа

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион23 часа

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа24 часа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ24 часа

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија1 ден

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа1 ден

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија2 дена

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија2 дена

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Досие