Контакт

Спорт

ПСЖ се истури на Лориен

Објавено пред

Пари Сен Жермен стигна до убедлива победа од 5:1 против Лориен на „Паркот на принцовите“. Тимот на Покетино очекувано доминираше на теренот, а првиот гол беше дело на Нејмар во 12.минута. Се надовра и Килијан Мбапе со погодок за 2:0 во 28.минута.

dobivaj vesti na viber

Лориен намали преку Теремас Мофи во 56.минута, но ПСЖ брзо додаде гас и постигна уште два гола. Килијан Мбапе стрелаше во 67.минута, а потоа и Лионел Меси се запиша меѓу стрелците. На крајот, повторно погоди и Нејмар.Спорт

Мерцедес од 1955 година продаден за 135 милиони евра

Објавено пред

Најскапиот автомобил на светот официјално е моделот на „Мерцедес“ од 1955 година. „Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut coupe“ штотуку е продаден за неверојатни 135 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

Овој модел е направен во 50 години од минатиот век, а германската компанија потврди дека штотуку стана најскапиот автомобил на светот. Продаден е на затворена аукција во музејот на „Мерцедес“ во Штутгарт.

Зошто е ова најскапиот автомобил во светот? Вкупно се направени само девет примероци од „300 SLR Uhlehnhaut“, од кои само два се кабриолети, а ова е еден од нив. Има сребрена боја, има врата „пеперутка“ и може да развие брзина од 299 километри на час.

Новиот сопственик, чиј идентитет се чува во тајност, се обврза дека најскапиот автомобил на светот ќе остане како експонат во музејот, заедно со уште една копија од купето.

Само повремено со дозвола од управата на музејот ќе може да го вози.

Претходниот рекорд за најскап автомобил во светот го држеше „Ferrari 250 GTO“ од 1963 година, кој беше продаден пред четири години за „само“ 66 милиони евра.

„Мерцедес“ само што го симна од тронот за повеќе од двојно повисока цена.

Погледнете го купето „Uhlenhaut“ во акција.Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер и Серена остануваат без рејтинг по Вимблдон

Објавено пред

Легендите на светскиот тенис, Роџер Федерер и Серена Вилијамс, по завршувањето на Вимблдон ќе останат без рејтинг. Ова ќе се случи поради одлуката на АТП и ВТА, овогодинешниот Вимблдон да не се бодува за листите, а да се одземат бодовите од ланското издание на турнирот.

dobivaj vesti na viber

Пред една година, Серена беше елиминирана во првото коло, кога и го предаде мечот на Александра Саснович при резултат 3:3. Оттогаш таа не се врати на теренот.

Роџер беше поуспешен, стигна до четвртфиналето на Грен слем турнирот во Лондон, но загуби од Хуберт Хуркач. Тоа му беше последниот меч што го одигра потоа замина на операција.

Кога на Вилијамс и Федерер ќе им се одземе овој последен контингент бодови пред почетокот на Вимблдон, и двајцата ќе паднат на нула и ќе останат без место на светските листи.

Додека за Серена нема информации дали воопшто планира да се врати на терените, Федерер најави дека ќе игра на турнирот во родниот Базел кој е закажан за октомври.

Швајцарецот наводно планира уште еднаш да игра на Вимблдон, неговиот најуспешен Грен слем, но и доколку се појави оваа година, сигурно нема да добие бодови за евентуалните победи, па тоа нема да влијае на ситуацијата на АТП листата.

Серена освои 23, Роџер 20 Грен слем трофеи во кариерата, тие се меѓу најуспешните тенисери на сите времиња, но за два месеци можеа да „не постојат“ на светските листи иако официјално се уште не се во пензија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чави на четворица играчи им соопштил дека се отпишани

Објавено пред

Тренерот на Барселона Чави почна да го крои тимот за следната сезона, на четворица фудбалери им соопштил дека повеќе не смета на нив.

dobivaj vesti na viber

Според новинарот Џерар Ромеро, Чави ги поканил Оскар Мингеза, Рики Пуиг, Самуел Умтити и Мартин Брејтвајт на состанок и им рекол дека можат да си бараат нови клубови.

Целта на клубот е тие да бидат продадени, доколку плановите не се реализираат, тогаш Барселона ќе ги испрати на позајмица.

„Одлуката на Чави не ги изненади овие четворица фудбалери. Тие уште од доаѓањето на Чави во ноември знаат дека се отпишани, но исто така му се благодарни што научија многу од него на тренинзите“, пишува „Мундо Депортиво“.

Брејтвајт го привлече вниманието на неколку англиски, италијански и германски клубови играјќи за данската репрезентација, а „Мундо Депортиво“ пишува дека кариерата би можел да ја продолжи во италијанската лига. Оваа сезона 30-годишниот напаѓач одигра само 248 минути.

Умтити се поврзува со поранешниот клуб, Олимпик Лион, додека за Пуиг сериозни биле заинтересирани во Селта Виго.

Барселона, по завршувањето на сезоната ќе ја напуштат играчите кои се на позајмица Адама Траоре и Лук Де Јонг, додека Миралем Пјаниќ ќе се врати во Барселона, а потоа или ќе биде продаден или ќе биде испратен на позајмица.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа4 часа

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа4 часа

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа5 часа

(Видео) Торнадо во Германија, околу 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...

Регион6 часа

Лажните дојави за бомби во Србија стигнале од странство, на листата се и земји од Африка

Во последните неколку недели имаше низа извештаи за поставени бомби низ Србија, а и евакуации поради анонимните закани. Српското МВР...

Европа16 часа

Русија: Целосно го зазедовме „Азовстал“, се предадоа и последните украински милитанти

Русија објави дека целосно ја зазела територијата на фабриката за челик „Азовстал“, во која беа позиционирани последните украински бранители на...

Македонија18 часа

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...

Економија18 часа

Владата го утврди ребалансот на буџетот: „Кратење на непродуктивните трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47. седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија19 часа

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа20 часа

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија24 часа

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа1 ден

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа1 ден

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија1 ден

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија1 ден

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија1 ден

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија1 ден

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа1 ден

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа1 ден

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Европа1 ден

Шолц: Интеграцијата на Северна Македонија, БиХ, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово е во наш интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе отпатува на Западен Балкан пред состанокот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја...

Регион1 ден

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...