Контакт

Спорт

ПСЖ со камбек до одмазда против Лил

Објавено пред

Најавената голема одмазда на Пари Сен-Жермен над Лил, клубот кој минатата сезона шокантно им ја „одзеде“ француската титула тешко се оствари на „Паркот на принцовите“, откако им беше потребен камбек за 2:1 победа.

Лил по минатогодишната сензационална титула имаше лош старт на сезоната, но полека се вратија во форма, и на „Паркот на принцовите“ дојдоа во водство со одлична акција со контранапад во 31. минута преку Канаѓанецот Џонатан Дејвид.

Лионел Меси одигра едно полувреме, пред да биде заменет со Мауро Икарди и по првите 45 минути во кои гостите беа убедливо подобри, ПСЖ притисна за израмнување. Тоа се случи во 74. минута, кога Анхел ди Марија одигра одлично за да го најде капитенот Маркињос кој ја смести топката во мрежата. Во 85. минута, Ди Марија во одлична акција со Нејмар ја смести топката зад грбот на Грбиќ, за победа.

ПСЖ останува лидер во лигата со 31 поени, дури десет пред Ленс, додека Лил се на 11. место со само 15 освоени поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4-37167”));

Standings provided by SofaScore LiveScore©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рекорд на франшизата – Финикс славеа против Детроит

Објавено пред

Финикс Санс против Детриот Пистонс ја продолжија победничката низа. Оваа генерација на Санс ја има најдолгата победничка низа во историјата на франшизата. Триумфот над Детроит 114:103 е 18.во низа. Во сезоната 2006/07, Санс имаа серија од 17 победи.

Без најдобриот играч, Девин Букер, Санс лесно се справија со еден од најслабите тимови во лигата. Камерон Пејн постигна 19 поени, Мајкл Бриџис 18,а Диандре Ејтон забележа 17 поени и 12 скокови.

Кај Детроит со 34 поени се истакна поранешниот играч на Денвер, Џереми Грент.

Со овој триумф Санс ја презедоа лидерската позиција во лигата од Голден стејт Вориорс. Финикс имаат 19 победи и три порази.Прикажи повеќе...

Спорт

Шок за Србија, Ненадиќ би можел да го пропушти ЕП

Објавено пред

Најдобриот српски ракометар, Петар Ненадиќ, би можел да го пропушти Европското првенство. Ненадиќ ќе отсуствува од тимот на Веспрем до крајот на годината, поради повреда на бутниот мускул.

Европското првенство во Унгарија и Словачка ќе се одржи од 13 до 30 јануари. Информацијата за повредата ја соопшти клубот, со напомена дека рехабилитацијата не оди според планираното, ракометарот би можел да биде надвор од тимот и до седум недели.

Во тој случај Ненадиќ ќе го пропушти ЕП.

Евентуланото отсуство на најдобриот играч во светот во 2019 година ќе биде голем хендикеп за Србија.

На ЕП српските ракометари ќе играат во Ц-групата, нивни противници во Сегеден ќе бидат Хравтска, Франција и Украина.

Србија на 13 јануари ќе игра против Украина, два дена подоцна со Хрватска, а на 17 јануари ќе се сретнат со Франција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Керик си замина од Манчестер јунајтед

Објавено пред

Мајкл Керик, по победата над Арсенал (3:2), поднел оставка на функцијата во Манчестер јунајтед. Керик беше назначен за привремен менаџер, кога Оле Гунар Солскјер доби отказ.

Керик реши да го напушти клубот и покрај тоа што имал понуда да остане и да му биде помошник на Ралф Рангник.

„Времето што го минав во овој голем клуб секогаш ќе го сметам за најдобра период во мојата кариера. Кога пред повеќе од 15 години потпишав договор, ниту во најлудите сништа не можев да замислам дека ќе освојам толку многу трофеи. Никогаш нема да ги заборавам фантастичните моменти кои ги доживеав како играч, а потоа и како тренер. Многу размислував, на крајот решив дека сега е вистинското време да го напуштам клубот“, рекол Керик и дополнил:

„Секогаш ќе бидам навивач на Манчестер јунајтед, ќе доаѓам да ги гледам натпреварите. Би сакал да им посакам среќа на Ралф и неговиот персонал. Се радувам што ќе ги поддржувам овие момци како навивач од трибините“.

Керик во периодот 2006-2018 за Јунајтед одиграл 464 натпревари, освоил пет титули во Премиер лигата, две во ФА и Лига купот и по една во Лигата на шампионите, Лига Европа и Светското клупско првенство.

По завршувањето на кариерата во 2018 година се приклучи на стручниот штаб на Жозе Мурињо, а потоа му беше асистент и на Оле Гунар Солскјер.

Прикажи повеќе...

Најново

Забава29 минути

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет1 час

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет1 час

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Македонија2 часа

Денеска ќе пристигнат посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во Бугарија

Денеска се очекува со два воено-транспортни авиона да пристигнат посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во трагичната автобуска несреќа...

Свет12 часа

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа14 часа

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион15 часа

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет16 часа

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија19 часа

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа22 часа

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија22 часа

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија1 ден

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа1 ден

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија1 ден

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет1 ден

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија2 дена

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија2 дена

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет2 дена

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија2 дена

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Досие