Контакт

Спорт

Радио Монте Карло: Зидан ќе го преземе ПСЖ

Објавено пред

Зинедин Зидан, најдоцна во јуни, ќе стане предводник на ПСЖ, тврди Радио Монте Карло.

Според овој медиум, Маурицио Покетино ги потрошил сите кредити, атмосферата во соблекувалната е лоша и прашање на денот е кога Аргентинецот ќе доби отказ.

Доколку успее да ја задржи работата до крајот на сезоната, тогаш во летниот период сигурно ќе биде отпуштен.

Даниел Риоло, новинар кој прв го најави трансферот на Лионел Меси во ПСЖ, објави дека дури и да ја освои титулата во Лигата на шампионите, Покетино ќе добие отказ, а на неговото место ќе дојсе Зидан.

Во ПСЖ сметале дека со Зидан како тренер полесно ќе го убедат Килијан Мбапе да остане на „Паркот на принцовите“.

Зинедин Зидан е без работа од завршувањето на минатата сезона, кога втор пат во кариерата го напушти Реал.

Спорт

Вацке: Халанд зборува глупости

Објавено пред

Спортскиот директор на Борусија Дортмунд, Ханс-Јоаким Вацке, тврди дека клубот не му поставил никаков ултиматум на Ерлинг Халанд. Норвежанецот, минатиот викенд, постигна два гола против Фрајбург, а по натпреварот рекол дека не е задоволен како се однесуваат кон него клупските челници.

Халанд, во интервјуто, рекол дека клубот го притиска што поскоро да реши дали ќе остане во Дортмунд.

„Јас само сакам да играм фудбал, а тие ме притискаат да донесам одлука околу мојата иднина. По се изгледа наскоро ќе морам да го решам тоа прашање“, рекол Халанд.

Коментирајќи го интервјуто, директорот Вацке за „АРД“ изјави.

„Да се каже дека Борусија му поставила ултиматум на Халанд…Тоа се глупости. Не постои никаков ултиматум. Ако Халанд замине ние ќе најдеме замена. Истото го направивме и кога од клубот си замина Левандовски“, рекол Вацке.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонската олимписка делегација подготвена за ЗОО ПЕКИНГ 2022

Објавено пред

На зимските Олимписки игри ПЕКИНГ 2022 коишто ќе се оддржат од 4 до 20 Февруари 2022 година, Република Северна Македонија ќе ја претставуваат тројца спортисти, од кои двајца претставници во нордиски и еден во алпски дисциплини.

Врз основа на комуникацијата со Меѓународната скијачка федерација и Меѓународниот олимписки комитет, македонската Олимписка делегација оваа година во Пекинг ќе ја сочинуваат Ана Цветановска, Дардан Дехари и Ставре Јада.

Ана Цветановска, како претставник во нордиски дисциплини, ќе настапи на 5 и 10 февруари и ќе се натпреварува во крос кантри, како и во дисциплините 7,5 км слободно, 7,5 км скијатлон и 10 км класично.

Претставник во нордиски дисциплини ќе биде и Ставре Јада, кој што ќе се натпреварува на 8 и 19 Февруари во крос кантри, како и во дисциплините спринт слободно од 1,5 км и 50 км слободно.

Дардан Дехари е нашиот преставник во алпски дисциплини, кој што има настап на 13 и 16 Февруари. Тој ќе се натпреварува во трката слалом и во слалом/велеслалом дисциплините.

Македонското знаме на церемонијата на отварање на зимските Олимписки игри во Пекинг 2022 година ќе го носат Ана Цветановска и Дардан Дехари. Заедно со тројцата спортисти ќе патуваат и Борче Јовановски, тренер во нордиски и Антонио Ристевски, тренер во алпски дисциплини.

Олимписката делегација за Пекинг ќе тргне на 29 Јануари, а во Скопје ќе се врати на 21 Февруари. Делегацијата ќе биде водена од страна на спортскиот директор на Македонскиот Олимписки комитет, Владимир Богоевски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хуркач испадна од АО, Хачанов сигурен против Бонзи

Објавено пред

Адријан Манарино во три сета го елиминира од Австралија опен, Хуберт Хуркач. Елиминацијата на десеттиот носител е досега наголемото изненадување на Австралија опен.

Манарино, 69. на АТП листата, за 125 минути игра, победи со 6/4, 6/2, 6/3. Францускиот тенисер искористи шест од 14.топки за брејк, додека Полјакот имаше десет шанси за брејк, искористи само една.

Хуркач, во досегашните 15 настапи на гренд-слем турнирите, само два пати успеал да го мине второто коло. Лани го забележа најголемиот успех, кога стигна до полу-финалето на Вимблдон.

За разлика од Хуркач, Карен Хачанов, немаше проблеми против Бенжамин Бонзи. Рускиот тенисер, 29. на АТП листата, победи со 6/4, 6/0, 7/5. Мечот траеше 126 минути.

Хачанов во третото коло ќе игра против шестиот носител, Рафаел Надал.

Досега овие двајца играле меѓу себе осум пати. Хачанов во претходните пресметки успеал да освои само еден сет.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 минути

Ангела Меркел ја одби понудената работа во ОН

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел ја одби работата што и ја понуди во Обединетите нации генералниот секретар на ОН Антонио...

Македонија16 минути

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет3 часа

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија3 часа

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија17 часа

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија18 часа

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија20 часа

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија20 часа

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија23 часа

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија1 ден

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа1 ден

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија1 ден

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет1 ден

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија1 ден

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија2 дена

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија2 дена

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија2 дена

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија2 дена

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија2 дена

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија2 дена

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Досие