Контакт

Спорт

Радукану ја „збриша“ Серена Вилијамс во Синсинати

Објавено пред

Една од најдобрите тенисерки во историјата Серена Вилијамс го одигра последниот меч во Синсинати. Таа беше поразена на самиот старт од Ема Радукану, а мечот траеше само еден час и пет минути.

dobivaj vesti na viber

Првиот сет ѝ припадна на Радукану со 6:4 во гемови, а потоа ја збриша Серена Вилијамс со 6:0 во вториот сет.

Серена Вилијамс најави дека заминува во пензија, а последниот насташ ќе го има на УС Опен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Челси го декласираше Милан, Борусија со луда победа во Севилја

Објавено пред

Челси го доби Милан со 3:0 во дербито на вечерашната програма во Лигата на шампиони, која ни донесе убедливи победи на Манчестер сити и Борусија Дортмунд, рутини на Јувентус и Реал Мадрид, но и само реми за ПСЖ на гостувањето во Португалија.

dobivaj vesti na viber

На „Стемфорд Бриџ“, новиот менаџер Греем Потер, конечно, го доби тоа што го посакуваше откако Челси стигнаа до убедлива победа над Милан. Весли Фофана во 24. минута го отвори резултатот по мешаница пред голот на „росонерите“, пред во второто полувреме, Пјер-Емерик Обамејанг да стрела во 56. минута од мечот за негов втор гол во два меча. Рис Џејмс во 62. минута зголеми на 3:0, ставајќи крај на надежите на гостите дека можат да приредат камбек.

Борусија Дортмунд, слично како Наполи вчера против Ајакс, стигна до неверјатна 1:4 победа на гости кај Севилја, зголемувајќи го притисокот на тренерот Хулен Лопетеги. Првото полувреме на „Писхуан“ беше катастрофално – Рафаел Гереиро во 6. минута донесе водство за гостите, Џуд Белингем во 41. минута зголеми на 0:2, за Карим Адејеми само две минути подоцна да постигне гол за 0:3. Ел Несири им ја врати надежта на Севилја во 55. минута, но Јулијан Бранд во 75. минута зголеми на 1:4.

Во Манчестер пак, Сити стигна до нова убедлива победа, овојпат со 5:0 над Копенхаген, откако неверојатниот Ерлинг Халанд стигна до 28 гола во 22 меча во европското елитно натпреварување во првото полувреме. Халанд го отвори резултатот веќе во 7. минута, за да го удвои водството во 32. минута, а само седум минути подоцна, Давит Хочолава си постигна автогол за 3:0. Тимот на Пеп Гвардиола не застана – Ријад Марез во 55. минута од пенал зголеми на 4:0, за во 76. минута да му асистира на Хулијан Алварез за 5:0.

Актуелниот шампион Реал Мадрид дојде во водство од 2:0 преку бразилските таленти Винисиус Жуниор и Родриго дојдоа до брзо 2:0 водство против Шахтјор, но украинскиот тим ги остави нервозни до крајот откако Зубков во 39. минута намали на 2:1. Јувентус исто така рутински дојде до 3:1 победа над Макаби Хаифа благодарение на двата гола на Адриен Рабио, но ПСЖ и покрај прекрасниот гол на Лео Меси, се задоволи само со 1:1 реми на гости кај Бенфика.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 3.КОЛО
ГРУПА Е
Челси – Милан 3:0
ГРУПА Ф
Реал Мадрид – Шахтјор Доњецк 2:1
ГРУПА Г
Манчестер сити – Копенхаген 4:0
Севилја – Борусија Дортмунд 1:4
ГРУПА Х
Бенфика – Пари Сен-Жермен 1:1
Јувентус – Макаби Хаифа 3:1Прикажи повеќе...

Спорт

Веспрем со драматична победа во Данска, Порто на Митревски уште без победа

Објавено пред

Веспрем го продолжи совршениот старт на новата сезона во ЕХФ Лигата на шампиони, откако во драматичен меч успеа да извлече 31:30 победа во Данска кај ГОГ.

dobivaj vesti na viber

Откако целио меч бее израмнет, ГОГ стигнаа до второто водство на мечот на само 32 секунди пред крајот, кога Емил Мадсен постигна гол за 30:29 водство. Но, искуството на Веспрем се покажа во тие моменти – Драган Пешмалбек и Петар Ненадиќ постигнаа два брзи гола за импресивна победа.

Нант, пак, не дозволи Целје да стигне до втора шокантна победа по таа над Кил, откако доминираа од почетокот до крајот на мечот за 35:24 победа, трет во низа за францускиот клуб. јмерик Мин повторно беше ѕвезда за Нант, завршувајќи со 11 гола, со што францускиот клуб со вкупно 144 гола се лидери во елитата.

До својата прва победа во натпреварувањето стигнаа Динамо Букурешт, откако со 32:27 го совладаа Порто, клубот кој останува без победа по четири кола. Египќанецот Али Зеин, кој заврши со 10 гола, ги предводеше Динамо до клучната предност од 18:14, по која до крајот на мечот рутински стигнаа до победата. Македонскиот голман Никола Митревски имаше 10 одбрани, кои на крајот беа залудни за португалскиот клуб.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 4.КОЛО
ГРУПА А
Динамо Букурешт – Порто 32:27 (13:12)
ГОГ – Веспрем 30:30 (14:16)

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2465-42851”));

Standings provided by Sofascore

ГРУПА Б
Целје – Нант 24:35 (14:20)

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2466-42851”));

Standings provided by Sofascore

Прикажи повеќе...

Спорт

Баер Леверкузен го потврди Чаби Алонсо

Објавено пред

Баер Леверкузен го потврди Чаби Алонсо како нов тренер, откако легендарниот поранешен шпански фудбалер потпиша договор до 2024 година, откако наводно добија „корпа“ од Томас Тухел.

dobivaj vesti na viber

Шпанецот имаше фантастична играчка кариера со Баерн Минхен, Ливерпул и Реал Мадрид, а ова му е прва посериозна тренерска работа, откако претходно работеше со јуниорските тимови на Реал Мадрид, а беше и тренер на Б-тимот на Реал Сосиедад.

Во Леверкузен тој ќе има вистински предизвик, бидејќи „фармацевтите“ се на претпоследното место на табелата со само една победа во првите осум меча од бундеслигашката сезона.

„Го познавам Леверкузен од моето време во Германија и знам дека се работи за фантастичен клуб. Баер 04 секогаш имале големи фудбалери и сега гледам многу квалитет во тимот. Клубот е амбициозен и мое е да ја остварам таа амбиција“, вели Алонсо.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа10 часа

Шолц: Имаме проблем со работната сила, потребна е функционална миграциска политика

Германскиот канцелар Олаф Шолц потврди дека Германија има проблем со работната сила и коментираше каква заедничка миграциска политика би сакал...

Европа11 час

Земан: Ризикот од нуклеарен конфликт е висок, верувам во силен воен одговор

Ризикот од нуклеарен конфликт е голем поради руските закани за употреба на тактичко нуклеарно оружје во Украина, изјави денеска во...

Економија12 часа

Време е за одговорно однесување со енергенсите, поддршка за ранливите граѓани, порача владиниот економски совет

Денес во Владата се одржа Економскиот совет на кој присуствуваа премиерот Димитар Ковачевски, првиот заменик-претседател на Владата, Артан Груби, вицепремиерот...

Европа14 часа

Поранешен шеф на ЦИА: Западот треба сериозно да ги сфати заканите на Путин

Поранешниот шеф на ЦИА во Москва, Ролф Ловат-Ларсен, зборуваше за „CBS“ за нуклеарните закани на рускиот претседател Владимир Путин. Ловат-Ларсен...

Европа16 часа

(Видео) Станбена зграда се урна во Турција по експлозија на гас

Станбена зграда во Турција се урна по експлозија предизвикана од истекување гас, јавија турските медиуми. „Си-ен-ен Турк“ објави дека експлозијата...

Европа16 часа

Германија: Сè повеќе граѓани се со финансиски проблеми

Сè повеќе германски граѓани се соочуваат со големи финансиски тешкотии, а цените на енергентите и на прехранбените производи би можеле...

Топ18 часа

Деветмина повредени во сообраќајна несреќа на „Словенечка“

Девет луѓе се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на булеварот Словенија во Скопје. Несреќата се случила меѓу...

Топ20 часа

Вработен во „Пошта“ уништил архивски материјал, против него е поднесена кривична пријава

Единицата за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против К. Л. (59) од Скопје поради постоење основи на сомнение...

Свет21 час

Антонов: Новата воена помош од САД за Украина го зголемува ризикот од воен конфликт меѓу Русија и Западот

Рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов, изјави дека одлуката на Вашингтон да испрати поголема воена помош за Украина ги загрозува...

Свет21 час

Земјотрес со јачина од 5,7 степени го погоди Иран, најмалку 276 повредени

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди северозападниот дел на Иран, а државната телевизија и...

Свет21 час

Продолжуваат ударите на руските сили – погодени повеќе од 27 населени места во Украина

Генералштабот на вооружените сили на Украина утрово соопшти дека руските сили во изминатите 24 часа извршиле девет ракетни напади, шест...

Европа21 час

ЕУ воведува ограничување на цената на нафтата во новите пакет-санкции против Русија

ЕУ се согласи да воведе ограничување на цената на нафтата во новиот план за санкции за Русија, но последните детали...

Европа22 часа

Австрискиот ловец на плагијати најде нова жртва – министерот за внатрешни работи

Ловецот на плагијати, Штефан Вебер, најде нова жртва, австрискиот министер за внатрешни работи, Герхард Карнер, за кого тврди дека го...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави контактите за набавка на поевтини енергенси и ќе се разгледаат предлозите

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави до Владата своите контакти за набавка на поевтини енергенси, за што конкретно е задолжен министерот за...

Македонија1 ден

Ахмети: Во ДУИ немало оган, ниту ќе има

Заврши средбата во седиштето на ДУИ во Мала Речица. По речиси шест часа, лидерот на партијата Али Ахмети рече дека...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Пред состанокот бев загрижен, истата загриженост ја споделувам и сега

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по средбата со премиерот Димитар Ковачевски изјави дека ја има истата загриженост како и пред...

Свет1 ден

(Видео) Бајден повторно се изгуби, предизвика загриженост за неговото здравје

Здравствената состојба на шефот на Белата куќа Џо Бајден за време на неговото официјално патување во Порторико уште еднаш го...

Свет2 дена

Путин заминал во бункер од каде ги носи клучните одлуки, го предупредил и семејството

Рускиот претседател Владимир Путин наводно подготвува клучни одлуки за можен нуклеарен напад во бункер далеку од Москва, јавуваат западните медиуми....

Економија2 дена

Од 15октомври скопјани ќе имаат парно – АД ЕСМ и АДОРА постигнаа договор

АД ЕСМ и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна...

Европа2 дена

Лукашенко: Украинците постојано провоцираат на границата

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ја обвини соседна Украина дека испратила 15.000 војници во граничната област за да изгради одбрана...