Контакт

Спорт

Рафија со првиот гол го спаси Јувентус против Џенова

Објавено пред

Јувентус пропушти 2:0 водство во регуларните 90 минути, па мораше да смета на Кристијано Роналдо и на првиот гол во дресот на „бјанконерите“ на младиот Тунижанец Хамза Рафија за да се пласира во четврт-финалето на Копа Италија со тешка 3:2 победа над Џенова по 120 минути игра.

Дејан Кулушевски блесна на стартот на мечот, откако прво уште во втората минута даде гол, за во 23. минута да му асистира на Алваро Мората за 2:0. Меѓутоа, младиот Ленарт-Мартен Цибора во 28. минута намали на 2:1, пред Филипо Мелегони во 74. минута со убав гол да израмни на 2:2.

Ова го примора Андреа Пирло во игра да го внесе и Кристијано Роналдо во 88. минута од мечот, а претходно во игра влезе и 21-годишниот Рафија. Токму тие двајца беа клучни во акцијата за победничкиот гол во 104. минута од мечот.

Јувентус во четврт-финалето ќе игра со подобриот од дуелот Сасуоло-СПАЛ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Маја Веуг е првата жена во академијата на Ферари

Објавено пред

Тинејџерката Маја Веуг е првата жена која се приклучува на Возачката академија на Ферари, откако победи во иницијативата на ФИА за пронаоѓање на новиот возачки талент помеѓу 12 и 16 години.

16-годишната Холанѓанка/Белгијка во 2021 година ќе вози во Формула 4 со целосна поддршка на Ферари, откако беше избрана од 20 кандидатки по тридневниот картинг-камп на патеката Пол Рикар во Франција.

Веуг, која живее во Шпанија, го дели истото потекло како Макс Ферстапен – нејзиниот татко е Холанѓанец, а нејзината мајка Белгијка.

„Немам зборови за да го опишам тоа што го чувствувам, бидејќи ова беше мојот сон од времето кога почнав со картинг. Вистинска чест е да се биде дел од Академијата на Ферари и се надевам дека ќе ги направам горди“, изјави Веуг.

Преку Академијата на Ферари (ФДА) претходно поминаа повеќе Формула 1 возачи, како Шарл Леклер, Ленс Строл, Антонио Џовинаци, Мик Шумахер и покојниот Жил Бјанки.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мареј дефинитивно не игра во Австралија

Објавено пред

Петкратниот финалист на турнирот, Енди Мареј потврди дека нема да учествува на Австралија опен, откако не успеал да изделува „функционален карантин“ со Австралиската тениска федерација по позитивниот тест на КОВИД-19.

Трикратниот гренд слем шампион не можеше да отпатува со остатокот од тенисерите минатата недела откако беше позитивен на вирусот, но се надеваше дека ќе се договори со федерацијата за подоцнежно пристигнување.

„За жал нема да летам за Австралија за да настапувам на Австралија опен. Постојано бев во контакт со Австралиската тениска федерација за да се најде решение кое ќе дозволи функционален карантин, но не успеав во тоа“, вели Мареј.

Во моментов 72 тенисери се во „цврст“ карантин во Мелбурн и мораат да се изолираат во своите хотелски соби 14 дена по позитивните тестови на трите чартер лета за Австралија. Тие кои не беа во овие авиони смеат да одат на тренинзи пет часа дневно, но и тие мораат да останат во своите соби. Австралија опен треба да почне на 8 февруари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Трет спуст во низа за Гоџија, Фојц, конечно, го освои Кицбил

Објавено пред

Италијанката Софија Гоџија ја продолжи својата неверојатна серија во спустот, победувајќи во трета последователна трка, нешто што последен пат и успеа на Американката Линдзи вон пред три години.

Гоџија за 0.20 секунди беше побрза од Чехинката Естер Ледецка, додека третото место го освои американското изненадување, Бризи Џонсон на тешка патека по големите врнежи на снег во Швајцарските Алпи. Утре на програмата е уште еден спуст.

Швајцарскиот ветеран, Беат Фојц, пак, триумфираше на легендарнит спуст на патеката Штрајф во Кицбил првпат во кариерата, откако дури четири пати претходно имаше пласман на второто место.

Во маратонска трка во која беа потребни три часа 30 скијачи да ја завршат трката, по што преостанатите 25 скијачи не добија шанси да ја започнат легендарната трка. Фојц беше за 0.16 секунди побрз од Австриецот Матијас Маер, додека трет со половина секунда послабо време беше Италијанецот Доминик Парис.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нови 307 заболени и 14 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на...

Свет2 часа

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави...

Економија4 часа

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа5 часа

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија6 часа

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Македонија7 часа

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините од Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ8 часа

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија8 часа

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија8 часа

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија9 часа

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион9 часа

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа10 часа

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет10 часа

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа11 час

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет11 час

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет22 часа

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа23 часа

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија1 ден

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија1 ден

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Досие