Контакт

Спорт

Раиола: Барса кон Де Лихт се однесуваше како кон парче сирење!

Објавено пред

Еден од најпознатите фудбалски менаџери, Мино Раиола во интервју за холандски „Voetbal International“ го прокоментира трансферот на Матијс де Лихт во Јувентус.

Младиот холандски фудбалер сезонава имаше неколку големи грешки во екипата на Јуве, а Раиола смета дека му е потребно време за комплетно вклопување во екипата. Менаџерот посредуваше во тоа Холанѓанецот за 67.5 милиони да заврши во Торино, а не во Барселона, како што се најавуваше.

„Барселона мислеше дека Де Лихт ќе го доведе само затоа што веќе го потпиша Де Јонг. Го третираа како обично парче сирење. Причините поради кои го сакаа во екипата беа погрешни. Зарем навистина мисите дека Пике би се тргнал и би му направил место. Во Холандија навреме ги увидоа намерите на луѓето од Барса. Де Лихт не го интересираа пари, тој само сакаше да игра. Јуве сакаше да го доведе и година порано, но Ајакс успеа да го наговори да остане уште една сезона. Трансферот во Италија секогаш беше прва опција, пред оној во Барса и ПСЖ“ – рече Раиола.

Спорт

Пирло: Роналдо првпат е среќен што е заменет од игра!

Објавено пред

Јувентус со вчерашната победа против Интер (3-2) остана во игра за пласман во Лигата на шампионите и идната сезона.
Освен осумте погодоци, љубителите на фудбалот видоа и ретка сцена – Кристијано Роналдо беше повлечен од игра во 70 минута.

Изненадувачкото е тоа што тој не реагираше како и обично во ваква ситуација (демонстративно), туку мирно излезе од теренот, се поздрави со неговата замена Алваро Мората, а се поздрави и со тренерот Пирло.

„Мислам дека ова беше првпат да е среќен што е заменет. Имавме играч помалку, беше среќен во соблекувалната“ рече Пирло.

Тренерот на Јуве е под огромен притисок да биде сменет по завршувањето на сезоната, но тој на тоа вели:

„Не сум размислувал за иднината, само за денешниот меч. За иднината – подоцна“.

Прикажи повеќе...

Спорт

УФЦ борец му ја скрши раката на својот идол

Објавено пред

Легендарниот бразилски ММА борец, Роналдо Соуза најверојатно ќе ја заврши својата кариера откако на УФЦ 262 спектаклот доживеа стравична фрактура на раката.

Соуза во октагонот беше со Андреј Муниз кој при еден зафат му нанесе тешка повреда на својот противник, воедно и идол, па со оглед на годините на Соуза (41), тешко е да се верува дека Бразилецот по опоравувањето ќе се врати во борбите.

„Слушнав како раката пука. Го пуштив, не само од почитување туку и за да не дојде до потешка повреда“ изјави Муниз.

Борбата заврши уште во првата рунда, еве на кој начин:

Прикажи повеќе...

Спорт

Знамето на Палестина се вееше при прославата на Лестер на „Вембли“

Објавено пред

Двајцата фудбалери на Лестер Сити – Хамза Чудури и Весли Фофана при вчерашната прослава за освоената титула на својот клуб во англискиот ФА куп го развеаја знамето на Палестина во знак на поддршка на земјата.

Тие покажаа солидарност со палестинскиот народ при израелските бомбардирања.

Инаку, победата на „лисиците“ е изненадување за составот на Томас Тухел кој успеа својата екипа да ја доведе до финалето во ЛШ. За Германецот ова беше првиот пораз откако седна на кормилото на „сините“.

Лестер е 44-тиот клуб кој го освоил ФА купот.

На „Вембли“ имаше најголем број гледачи уште од март минатата година – 22.000.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет2 часа

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет2 часа

Во Индија 4000 починати лица од коронавирус во еден ден, тела пронајдени во реки

Индија известува дека има мало намалување на бројот на заразени од Ковид-19 трет ден по ред, но расте бројот на...

Свет3 часа

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет4 часа

Во Бразил околу 2000 лица умираат секој ден како последица од Ковид-19

Четири месеци од почетокот на кампањата за вакцинација против Ковид-19, обележана со недостиг и одложувања, тешко погодениот Бразил сè уште...

Свет4 часа

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет17 часа

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија21 час

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет22 часа

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија23 часа

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија24 часа

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија1 ден

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија1 ден

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет1 ден

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија2 дена

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија2 дена

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет2 дена

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет2 дена

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Македонија2 дена

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Досие