Контакт

Спорт

Ракометарите со тешка и тесна победа над Турција!

Објавено пред

Иако никој не очекуваше дека ќе се работи за лесен меч, македонската ракометна репрезентација се намачи пред да стигне до 26:25 (11:13) победа над Турција во квалификациски меч за Европското првенство во 2020 година, откако Никола Митревски со одбрана во последната секунда во мечот го спаси триумфот и осигура по петти пат Македонија да се пласира на континенталниот шампионат.

Нашата репрезентација имаше  добар старт на мечот за да стигне до максимална предност од четири гола (3:7 и 4:8), меѓутоа, Турците успеаја да направат пресврт и да дојдат до 13:11 водство во првите 30 минути. Предноста на домашен терен во Ексишехир го направи своето и Турците водеа во првата половина на второто полувреме, пред на крајот сепак, нашиот квалитет да го направи своето и предводени од Талески да стигнеме и до два гола предност пред драматичниот финиш на мечот.

Со оваа победа, Македонија останува на првото место во групата 3, со 3 победи, едно реми и еден пораз, пред домашниот меч со Грција, каде што треба сигурно да се одмаздиме за незгодниот пораз на гостувањето во Кожани и да ги комплетираме квалификациите за подобри шанси на ждрепката за континенталниот шампионат.

ЕВРО 2020, КВАЛИФИКАЦИИ

Турција – Македонија 25:26 (13:11)

Грција – Исланд

Табела: 1.Македонија 7, 2.Исланд 5, 3.Турција 4, 4.Грција 2

Фото: РФМ

Спорт

Зидан го сака Погба по секоја цена

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, не е заинтересиран за Кристијан Ериксен од Тотенхем, но нема намера да се откаже од можниот трансфер на сонародникот Пол Погба од Манчестер Јунајтед, пишува „Лекип“.

Зидан исклучително ги цени квалитетите на Погба, а според истиот извор фудбалерот сакал да замине од „Олд Трафорд“ и покрај намерите на менаџерот Оле Гунар Солскјер да му ја додели капитенската лента.

Погба (26), летото веројатно ќе ги напушти „црвените ѓаволи“, меѓутоа Реал ќе имаат жестока конкуренција во Јувентус, за да го реализираат неговиот трансфер. Сепак нема да биде изненадување и доколку остане во Јунајтед со оглед на обесштетувањето што го одреди клубот, а која изнесува помеѓу 150 и 170 милиони евра.

Погба минатата сезона забележа 16 гола и 11 асистенции на 47 натпревари што ги одиграл за Манчестер Јунајтед.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фрум на шестмесечно боледување

Објавено пред

Британскиот велосипедист Крис Фрум надвор од патеките ќе биде шест месеци. Фрум се опоравува од операцијата која му беше извршена откако во Франција се здоби со тешки повреди.

Четирикратниот победник на престижната трка Тур д’Франс беше опериран во средата. Операцијата која траела шест часа е оценета како успшена.

Фрум претходно со брзина од 54 километри на час, додека се загревал за четвртата етапа на трката Критериум де Дофина, удрил во ѕид. Тој скршил неколку ребра, го повредил вратот, а се здбоил и со фракури на бутната коска и лактот.

Британецот е двоен олимписки шампион (2012 и 2016), а покрај четирите победи на Тур д’Франс има по една победа на Вуелта Еспања (2011) и Џиро д’Италија (2018).

Прикажи повеќе...

Спорт

Икарди подготвувал тужба против Интер?

Објавено пред

Аргентискиот фудбалер Мауро Икарди подготвувал тужба против Интер, пренесуваат италијанските медиуми. Икарди ќе го тужи клубот поради мобинг.

Икарди на ваков чекор се решил бидејќи добил информација дека не се наоѓа во плановите на новиот тренер Антонио Конте за наредната сезона. Конте по секоја цена сака да се ослободи од Аргентинецот, бараем така пишуваат Италијаните.

Икарди немал ништо против да замине од Интер, но само доколку неговата следна дестинација биде Јувентус.

„Ла Република“ објави дека Икарди и неговата сопруга, која е и негов менаџер, Ванда Нара размислувале да го тужат Интер за мобинг, бидејќи добил информација дека ќе тренира сам и дека нема да добие шанса доколку остане во клубот.

Доколку го добие евентуалниот спор со Интер, Икарди би можел да стане слободен играч, што значи дека би заминал од клубот без обесштетување.

Икарди има договор со Интер до јуни 2021 година. Проблемите помеѓу него и клубот настанаа оваа зима кога тој одби да го продолжи договорот, поради што пропушти најголем дел од пролетниот дел од сезоната во Серија А.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

(Видео) Раководството на МВР врши мобинг врз Независниот синдикат на полицијата

Портпаролот на Независниот синдикат на полицијата, Дејан Саздов, обвини дека раководството на Министерството за внатрешни работи врши мобинг врз членовите...

Македонија2 часа

Туристичката кампања „Македонија вечна“ стана „Северна Македонија вечна“

Северна Македонија го корегира името на туристичката кампања „Македонија вечна“ во „Северна Македонија вечна“, во согласност со Преспанскиот договор, објави...

Македонија3 часа

АСОМ: Законот за игрите на среќа де факто значи бришење на една цела стопанска гранка

Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) присуствуваше на јавната расправа во Собранието за предлог-измените и дополнувањата на Законот за игрите на...

Економија3 часа

Тевдовски: Агенцијата „Фич“ после 13 години го зголеми кредитниот рејтинг на земјата

Aгенцијата „Фич” го зголеми кредитниот рејтинг на Северна Македонија од ББ на ББ+, со стабилен изглед. Ова е прво подобрување...

Топ4 часа

Убиената жена во Шутка го спасила сопругот, застанала пред него и била избодена до смрт

Скопјанец до смрт избоде своја братучетка во населбата Шуто Оризари. Според информациите од МВР, скопјанецот со нож го нападнал сопругот...

Македонија4 часа

Изминатава недела 70 нови случаи на мали сипаници

Министерството за здравство информира дека во текот на изминатава недела се регистрирани 70 нови случаи на мали сипаници што е...

Македонија5 часа

Казнети 77 возачи и 11 мотоциклисти за еден ден во Скопје

Сообраќајната полиција во Скопје вчера казнила 77 возачи кои возеле со брзина над дозволената, и 11 мотоциклисти кои возеле без...

Свет18 часа

И Британија го обвини Иран за нападот на танкерите

Велика Британија го обвини Иран и Исламската револуционерна гарда на таа земја за нападите на танкерите во Оманскиот залив, наведувајќи...

Забава19 часа

Авион принудно слета поради агресивен патник

Авион „Аерофлот“ кој летал од Барселона за Москва, принудно слета во Полска поради агресивно однесување на еден од патниците, изјавил...

Спорт19 часа

Ливерпул му „набиле комплекс“ на Суарез: Сакав да исчезнам од земјата

Напаѓачот на Барселона, Луис Суарез вели дека поразот од 4:0 од неговиот поранешен клуб Ливерпул во полуфиналето на Лигата на...

Регион20 часа

Уапсени опозициски функционери и симпатизери во Албанија

Албанската полиција уапсила 16 претставници и симпатизери на опозициската Демократска партија во албанскиот град Пјеренџас. Тие се товарат за блокирање...

Македонија1 ден

Светски ден на крводарителствотo: Да ја покажеме својата хуманост грижејќи се едни за други

По повод 14 јуни, Светскиот Ден на крводарителството, Министерството за здравство упати повик до граѓаните и во иднина да ја...

Бегството на Груевски1 ден

Заев за ФАЦ: Знаеме дека Груевски побегнал криејќи се во багажник

Во интервју дадено за угледниот германски весник Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЦ) премиерот Зоран Заев обелодени нови детали во врска со...

Македонија1 ден

Втор земјотрес на подрачјето на Охрид за помалку од една недела

Земјотрес чиј епицентар се наоѓал на 140 километри југозападно од Скопје и потекнува од охридското епицентрално подрачје, бил регистриран синоќа...

Македонија1 ден

Слободата на Јанкулоска зависи од одлуката на врховните судии

Ако за 16 дена петмина врховни судии не одлучат за времената мерка на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, таа...

Свет1 ден

САД објавија снимка како Иран отстранува мина од танкер во Оманскиот Залив

Американската војска објави снимка на која, како што тврдат од таму, се гледа како Иранската револуционерна гарда отстранува мина која...

Домашен2 дена

Осуда од ФФМ откако репрезентативецот Алиоски беше избркан од прилепски ресторан

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) се огласи по информацијата дека репрезентативецот Езџан Алиоски бил избркан од ресторан во Прилеп, откако...

Свет2 дена

Америка го обвини Иран за нападот на танкерите во Оманскиот Залив

За нападот на танкерите во Оманскиот Залив одговорен е Иран, изјави американскиот државен секретар, Мајк Помпео. „Процената на владата на...

Топ2 дена

Кумановци изнајмиле стан за да продаваат хероин во Охрид

Охридската полиција поднесе кривична пријава против двајца кумановци на возраст од 33 и 41 година поради сомнение дека продавале хероин...

Македонија2 дена

(Видео) Јанева: Ако ме викнат, ќе го презентирам извештајот и во Собранието

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на која на 15 септември ѝ истекува мандатот, два и пол часа го...

Досие